Na pokładzie samolotu lecącego z Johannesburga do Londynu zostaje popełnione morderstwo - ginie przedstawiciel handlowy kopalni diamentów Richard Knox. Znajdujący się przypadkowo wśród pasażerów ekspert Scotland Yardu podejmuje śledztwo.
Elżbieta podejrzewa męża o romans ze służącą, w czym wydaje się ją utwierdzać wizyta detektywa policji związana z morderstwem ich bogatej sąsiadki, której kolekcji klejnotów dotąd nie odnaleziono. Okazuje się, że detektyw Rough (Szorstki) podejrzewa właśnie męża Elżbiety o to morderstwo i próbuje ją nakłonić do współpracy przeciwko mężowi...
Prywatny detektyw Frank Venture w przebraniu kelnera prowadzi w kawiarni jedno ze swoich śledztw, zachowując się jednak wyjątkowo dziwnie jak na kelnera (siada lub kuca przy stoliku gości, chowa się za ich plecami, konsumuje ich ciastko, wypija ich kawę i jeszcze wystawia im rachunek za przyjęcie zamówienia). W realizacji detektywistycznego zadania przeszkadzają mu jednak klienci lokalu najpierw sama panna Mary Black, a potem dosiadający się do niej pan William Gray. Para ta bierze detektywa za prawdziwego kelnera i pragnie złożyć konkretne zamówienie, a następnie zaczyna się niecierpliwić z powodu tego, że nie może doczekać się na jego realizację. Frank opowiada im zatem o przyczynie tymczasowego noszenia przez niego białego uniformu i tacy w ręku, a na potwierdzenie swoich słów wręcza im wizytówkę z nazwą swojego biura, która brzmi "Łut Szczęścia".
Rzecz dzieje się współcześnie w Anglii. Producent filmowy Tom Polton i jego żona Brenda oczekują gości. Wśród zaproszonych jest aktorka Marion Gray, zaprzyjaźniona z panią, ale niezbyt lubiana przez pana domu. Przyjęcie poprzedza dziwna wizyta nieznajomego mężczyzny, Hugha Carlissa. Podając się za policjanta, wyjawia gospodarzowi w tajemnicy, że Marion Gray nie żyje.
Wiosna 1942. Na południowym odcinku frontu wschodnie Wehrmacht przygotowuje ofensywę pod kryptonimem „Weisser Hirsch” mają na celu zniszczyć wojska radzieckie znajdujące się w wybrzuszeniu w rejonie Smoleńska. W Butowie, w sztabie jednej z dywizji działa młody oficer Abwehry Hans Kloss, w rzeczywistości jest to podstawiony przez Sowietów łudząco podobny do Niemca agent J-23, którym jest Polak o imieniu Staszek. Dzięki przekazanym przez niego informacjom Armia Czerwona uprzedza niemiecki atak masakrując wojska hitlerowskie. SS-Stuf Greit, miejscowy szef Sicherheitsdienst o zdradę podejrzewa mjr Brocha leczącego się u radzieckiego lekarza pomagającego miejscowym partyzantom. Jego podejrzenia padają także na Klossa. Ten sugeruje swojemu przełożonemu, kpt. Eberhardtowi, że to właśnie Greit przekazał wrogowi plany operacji.
Druga połowa roku 1943. Kloss pracuje w Generalnym Gubernatorstwie. Z rozkazu swojego przełożonego ma zakwaterować się w majątku Przetockim celem ubezpieczania działającego w środowisku domowników agenta Abwehry. Stawką jest przejęcie przez Niemców tajnych dokumentów po inż. Latoszku, zięciu hrabiego i polskim naukowcu. W dworku działają ludzie „Marcina”, miejscowego komendanta Gwardii Ludowej PPR – Agnieszka i Jan, którzy pomagają J-23. Mieszka tam również Jolanta Krzemińska, córka przyjaciela Przetockiego. Przedstawia się odwiedzającym sąsiada Majewskiemu i Gajdowskiemu, oficerom Armii Krajowej, jako łączniczka rządu na uchodźstwie mająca za zadanie przejąć tajne dokumenty Latoszka. Do Przetoki przychodzi także szmugler Piskarski nagabujący Przetockiego o sprzedaż jakichkolwiek papierów mogących przynieść profit.
Radom, zima 1943. Kloss jako oficer kontrwywiadu ochrania badania prowadzone przez inż. Sauera nad nowym czołgiem. Łącznikiem J-23 z radziecką centralą jest „Filip”, bojownik GL PPR pracujący w mieście jako dentysta Jan Sokolnicki. W dniu zakończenia pracy nad prototypami Staszek mający w ruchu oporu pseudonim „Janek” fotografuje plany nowej broni. Drugim punktem kontaktowym po gabinecie jest szopa w lesie 25 km od Radomia, po przekazaniu informacji Sokolnicki ma udać się do leśniczówki, w której ukryta jest radiostacja ochraniana przez stacjonujących tam obecnie oddział por. „Bartka”. „Filip” spóźnia się a chcący opuścić punkt Kloss zostaje pojmany przez gwardzistów i uwięziony w leśniczówce. „Bartek” łączy tę sprawę z informacja o tym, że Geibel, komendant Sipo-SD w dystrykcie, ma coraz więcej informacji nt. miejscowych oddziałów leśnych. O zdradę podejrzewa „Rudolfa”, walczącego w oddziale dezertera z Wehrmachtu pochodzącego z Gdańska.
Radom, prawdopodobnie wiosna 1944. Gestapo wpada na trop siatki i aresztuje Sokolnickiego. Torturowany „Filip” nie zdradza jednak żadnych tajemnic. Przez szefa Gestapo SS-Stuf Hickla Kloss poznaje Elżbietę Kobus, która zajmuje się nielegalnym handlem i pośrednictwem w procesie wykupu aresztowanych ludzi z rąk hitlerowców, u której bywa także handlowiec Grzesiak pomagający kpt. Rybarskiemu z AK wykupić człowieka o nazwisku Czekalski. Często goszczący u Kobusowej i przemakający oko na jej handlowy proceder czerpiąc z niego własne korzyści SS-Ostubaf Geibel rozpoczyna w sprawie Filipiaka współpracę z Abwehrą reprezentowaną przez Klossa. Wyjawia mu, że dotarcie do siatek komunistycznej i prolondyńskiej jest efektem wielomiesięcznej działalności jego agenta E-19. Centrala nakazuje J-23 odejście ze służby i dołączenie do oddziału „Bartka”. Ten decyduje się jednak pozostać w hitlerowskim mundurze i odbić Filipiaka widząc szansę w odesłaniu go przez Niemców do Warszawy.
Radom, grudzień 1944. Do miasta przyjeżdża Edyta Lausch, kuzynka i młodzieńcza miłość prawdziwego Hansa Klossa. Przerażony groźbą dekonspiracji podsyconej przez sen z Greitem „Janek” wysyła do centrali prośbę odświeżającą zeznania Niemca z 1941. Otrzymane w ostatniej chwili informacje ratują Staszka w czasie organizowanej przez siebie uroczystości sylwestrowej. Pojawiają się na niej także przyjaciółka Edyty Greta, mjr Hagen z wywiadu informujący Klossa o awansie na hauptmanna i mjr Schneider, saper odpowiedzialny za zaminowania wokół wiaduktu, którego nie udało się wysadzić partyzantom „Bartka”. Ostatni pojawia się niezaproszony SS-Ostuf Hermann Brunner z komendy Sipo-SD, który na widok Edyty upuszcza szklankę. Po powrocie panien do domu wybija okno i ostrzeliwuje łóżko Edyty uratowanej przez spanie w jednym łóżku z Gretą z powodu zimna. Brunner rozpoczyna śledztwo szczególnie dokładnie przesłuchując Schneidera.
17 marca 1945. Kloss, Brunner i Schneider przebywają w nadbałtyckiej twierdzy Tolberg oblężonej przez Wojsko Polskie. Esesman nie ukrywa przed hauptmannem swojego przeczucia klęski i proponuje spółkę w bliżej nieokreślonych celach, którą Kloss odrzuca. Zadaniem J-23 jest przekonanie dyrektora fabryki prof. Glassa do zrezygnowania z ewakuacji i pozostania w mieście oraz przekazywanie informacji nt. działań wojsk niemieckich. Przekonany do pozostania w Tolbergu naukowiec znika w nocy z domu a powiadomione przez jego żonę siły bezpieczeństwa odnajdują zmasakrowane zwłoki profesora. Jednocześnie z inicjatywy majstra Króla w zakładzie rodzi się ruch oporu mający na celu przejęcie fabryki i utrzymanie się do przybycia Polaków. Łącznikiem między nimi a Klossem jest Baśka pracująca u Glassów. Król proponuje przystąpienie do spisku swojemu zgermanizowanemu bratankowi, inż. Alfredowi Krollowi, który o wszystkim informuje Brunnera. Przekazane przez niego informacje pozwalają zdemaskować Staszka.
Saksonia, druga połowa kwietnia 1945. Płk Helmuth Ring, szef Abwehrstelle Breslau, myśląc o własnej skórze, ukrywa archiwum niemieckiej agentury na wschodzie w podziemiach zamku Edelsberg, który znajduje się w okolicy jego rodzinnej miejscowości Bischofswerden. Dzięki zeznaniom jego adiutanta o wszystkim dowiaduje się Staszek, obecnie major 2 Armii Wojska Polskiego. Postanawia raz jeszcze wcielić się w rolę Hansa Klossa w okupowanym przez Polaków mieście, gdzie mieszkają Elsa, bratanica obersta, wraz z aptekarzem Wilhelmem Schenkiem, który opiekuje się nią i apteką pod nieobecność Gustawa Ringa. W domu Ringów ukrywa się SS-Stuf Anna-Maria Elken podająca się za pielęgniarkę ze Stuttgartu. Do ich drzwi póki Kloss prosząc o schronienie jako ocalały oficer kontrwywiadu 175 Dywizji Piechoty. Podejrzewając, że Kloss jest człowiekiem Ringa, Anna-Maria niedwuznacznie proponuje mu, że jej bliżej niesprecyzowani mocodawcy są gotowi odkupić archiwum za 20 tys. dolarów.
Druga połowa kwietnia 1945. Dowództwo 2 Armii utraciło kontakt z majorem Staszkiem po niemieckim kontrataku. Z ostatniego meldunku wynika, że spotkał on w Bischofswerden gen. Eberhardt, które poznał na wschodzie w 1942. Decydują się oni utrzymać siatkę szpiegowską by J-23 mógł powrócić do służby wywiadowczej. Eberhardt zajmuje się ochroną prac nad nową bronią w podziemnej fabryce w Oberwaldzie. Kloss zostaje jego oficerem łącznikowym. za pośrednictwem nieświadomego generała przekazuje cenne informacje Ewie Gelert pracującej dla Polaków. W czasie wykonywania fotografii demaskuje go doc. Weiss, nauczyciel prawdziwego Hansa Klossa. Daje agentowi ultimatum: nie wyda go SS-Ostuf Schmiedowi, szefowi ochrony kompleksu, jeśli umożliwi ucieczkę jego narzeczonej Emilii. Ta chce jednak zostać w fabryce dla swojego kochanka, kierującego pracami prof. Mathiasa.
30 kwietnia 1945, Adolf Hitler popełnia samobójstwo. Na lotnisku w Oberwaldzie polska agentka Ewa Gelert nawiązuje kontakt z J-23. Staszek otrzymuje rozkaz dostania się do szturmowanego przez Sowietów i część jednostek 1 Armii Wojska Polskiego Berlina, na Spandauerstrasse 11, gdzie może pojawić się ktoś, kim interesuje się wywiad. Hans Kloss razem z wnukiem profesora Willim dociera drogą lotniczą do Berlina. Osobą, do której miał dotrzeć jest SS-Ogruf Martin, poszukiwany zbrodniarz wojenny. Kloss przedstawia mu się jako oficer szukający kontaktu z Eberhardtem. W mieszkaniu przebywa także Zosia, korespondentka wojenna WP mająca nawiązać kontakt z J-23, oraz SS-Stubaf Hermann Brunner, któremu udało uciec się z polskiej niewoli w Tolbergu. Po konfrontacji Kloss i Brunner wzajemnie oskarżają się przed Martinem o pracę dla Polaków.
Pani Stevenson – milionerka przykuta do łóżka na skutek wypadku – bezskutecznie próbuje połączyć się z biurem swojego męża, Henryka. Kiedy w końcu uzyskuje połączenie orientuje się, że połączono ją z niewłaściwym numerem i przez pomyłkę słyszy rozmowę dwóch mężczyzn, którzy omawiają planowane za kilka godzin morderstwo. Zdenerwowana kobieta próbuje wyjaśnić do kogo się dodzwoniła, lecz albo jest ignorowana – tak jak w centrali telefonicznej, albo (na skutek skąpych informacji jakie podaje) zbywana – tak jak to ma miejsce w wypadku rozmowy z policją. Z telefonu, jaki wkrótce otrzymuje od współpracownika jej męża Ivansa, pani Stevenson orientuje się, że jest on zamieszany w handel narkotykami, które wykrada z firmy jej ojca. W końcu coraz bardziej przerażona kobieta odbiera telefon od męża. Kiedy mu wszystko opowiada, Henryk wyznaje jej, że uwikłał się w ciemne interesy z handlarzami narkotyków i jest im winien 100 tys. dolarów, a jej samej grozi śmiertelne niebezpieczeństwo.
Czerwiec 1945. Korzystając z urlopu Staszek odwiedza w Gdańsku swoją babcię Marię. Kobieta wyznaje mu, że czeka na wizytę Władysława Witrosa z Przyłucka pod Elblągiem, swojego starego współpracownika z konspiracji, który wyznał, że czegoś się boi oraz prosi o spotkanie i o informacje dotyczące niejakiej Jadwigi Grytzan, której nazwisko obiło mu się o uszy w czasie okupacji. Okazuje się, że mężczyzna został zamordowany na klatce schodowej tuż przed przyjściem majora a do zwłok przyczepiono kartkę „Von Hubertus” - jest to pseudonim dowódcy Werwolfu w rejonie Przyłucka. Jej bazą wypadową są trudno dostępne bunkry pośród wciąż nierozbrojonych pól minowych. Staszek podejrzewa, że w otoczeniu owej Grytzan działa niemiecki agent, który przyjechał za Witrosem do Gdańska i tu go zamordował. Przerywa urlop by jako Hans Kloss przeniknąć w środowisko hitlerowskiej konspiracji, w czym pomóc ma mu ppor. Stefan Gwoźdź.
Ranny w czasie walk z ludźmi Hubertusa Staszek dochodzi do zdrowia w gdańskim szpitalu pod okiem dr Majewskiego. Dwaj mężczyźni poznali się w 1942, gdy Staszek jako agent J-23 działał w Abwehrze pod nazwiskiem por. Hansa Klossa. Zameldowała się wtedy u niego w nocy ranna łączniczka Ewa informująca o nieudanej akcji porwania inż. Krucka pracującego nad tajną bronią X-6. Klossowi udało się ją przewieść do szpitala, w którym dyżur miał jedynie Majewski. Ranny w czasie akcji kierowca informuje mjr von Rhode, przełożonego Klossa, że Kruck zaginął a jednym z partyzantów była kobieta. Rhode podejrzewa, że udało jej się zbiec, informuje także oberleutnanta, że w miejscowym szpitalu działa jego agent M-18. Ten postanawia go zdekonspirować i uratować Ewę.
17 sierpnia 1945 roku. Ewa, łączniczka, którą J-23 uratował w czasie okupacji, pracuje jako nauczycielka w Baranowie niedaleko Opola. Pewnego wieczora do drzwi jej szkoły puka nieznajomy. Mężczyzna, który przedstawia się jako Eryk, nie wie, kim jest i jak się nazywa. Staszek prowadzi w tym czasie śledztwo ws. „Wolf 2” - operacji szkolenia przez Niemców agentów mających dokonywać sabotaże na Ziemiach Odzyskanych. Właśnie jedna z takich grup wysadziła pociąg z repatriantami pod Baranowem. Przesłuchuje on odpowiedzialnego za rejon Śląska gen. Eberhardta, swojego przełożonego w Bukowie i Oberwaldzie. Generał wspomina majorowi o SS-Stubaf Helmucie Linku, oficerze SS prawdopodobnie ukrywającym się pod polską tożsamością. Na pytanie Staszka wspomina także o mjr Pollerze z Wrocławia. Na zaproszenie Ewy do Baranowa przyjeżdża Majewski mający zbadać Eryka, razem z nim przybywa tam Staszek chcąc jako Hans Kloss odnaleźć Linka i Pollerta.
Rok 1946, Staszek przybywa do Wrocławia by potwierdzić zeznania Lizy Schmidt, którą poznał gdy był w mieście ostatni raz, 23 grudnia 1942 jako Hans Kloss. Centrala była wówczas zmuszona zerwać łączność z tutejszą siatką. Jednym z powodów była tajemnicza śmierć „Artura”, jej pierwszego szefa, po której nastąpiło kilka aresztowań. Centrala podejrzewa, że w siatce działa niemiecki agent. J-23 ma go wykryć albo ostatecznie zerwać kontakty z członkami z siatki. Jedyną osobą, której Kloss może bezwzględnie ufać jest ociemniały organista Karol, od którego dowiaduje się, że nowy szef siatki, „Artur II”, podejrzewa o pracę dla hitlerowców A-4 tj. Lizę Schmidt. Organista żąda od agenta, by wstrzymał wykonanie wyroku. Kloss spełnia jego prośbę i rozpoczyna własne śledztwo.
Rok 1947. W szwajcarskim schronisku „Cicha przystań” tuż przy włoskiej granicy ma pełne obłożenie. Przebywają w nim: 40-letni Austriak Ludwik Gepke, francuska para – 35-letni Jean-Claude Rapeneau i Eliza Valentine, starsza Angielka pani Chiswick, jej rodak pan Gray, ratujący nadwątlone zdrowie Szwajcar nazwiskiem Ammer i holenderska dziennikarka Kristin Warham. Właścicielem schroniska jest Tietz. W prowadzeniu górskiego pensjonatu pomagają mu pasierbica Inga i upośledzony umysłowo Willi. Do schroniska dociera kupiec z Hamburgu Hans Kloss czyli mjr Staszek. Spotyka tam dziennikarkę Kristin Warham, znaną mu z Bischofswerden amerykańską agentkę podającą się wtedy za SS-Stuf Annę-Marię Elken. Mimo pracy dla wywiadów obcych dla siebie bloków dochodzą do porozumienia i łączą siły celem dekonspiracji zbrodniarza wojennego SS-Gruf Heinricha Klemmera. Problem polega na tym, że nikt nie ma jego fotografii, a teczka personalna zbrodniarza zaginęła.
W pewnej hurtowni wielobranżowej zostaje zmordowany sekretarz rady zakładowej. Kapitan milicji prowadzi intensywne śledztwo. W jego trakcie odkrywa on, że sekretarz padł ofiarą zorganizowanej kliki pracowników hurtowni zajmujących w niej wyższe stanowiska i której nie obce są korupcja, nadużycia finansowe i przestępstwa gospodarcze popełniane w majestacie prawa i zupełnie legalnie.
Na terenie jednej z dużych budów zostaje skradziony z defektoskopu iryd 192. Trwają poszukiwania zabójczopromieniotwórczego pierwiastka, a milicja prowadzi intensywne śledztwo. Po pewnym czasie iryd zostaje odnaleziony w oparciu fotela Fiata 125p należącego do inż. Kamińskiego. Jego planowana w tym samochodzie podróż do Warszawy zakończyła by się dla niego niechybną śmiercią na skutek napromieniowania. Inteligentny mjr Korta dzięki pomocy dra Cwinara i użyciu licznika Geigera wykrywa w końcu sprawcę kradzieży. Okazuje się nim być kierownik Walczak, który kradnąc iryd i umieszczając go w samochodzie Kamińskiego chciał się pozbyć męża swojej kochanki, pięknej Ireny.
Akcja rozgrywa się w pobliżu Londynu, w wiejskiej posiadłości należącej do Charlesa, pisarza odnoszącego coraz większe sukcesy w dziedzinie literatury dziecięcej. Gospodarz to człowiek bezwzględny, apodyktyczny, nieliczący się z uczuciami i pragnieniami innych, dbający jedynie o pozory i własny wizerunek artystyczny. Gdy żona, zakochana w innym, pragnie wystąpić o rozwód, Charles zdecydowanie odmawia. Zdesperowani kochankowie, nie widząc innego wyjścia, planują zbrodnię doskonałą...
Dwaj funkcjonariusze zachodnioniemieckiej policji – docent Thomas i inspektor Breda prowadzą śledztwo w sprawie zabójstwa drobnego szantażysty Kurta Wegenera. Po skomplikowanym dochodzeniu policjanci odnajdują zabójcę, chociaż podczas próby jego aresztowania dochodzi do strzelaniny w wyniku której ciężko ranny zostaje Breda. Dochodzenie ujawnia również, że pewne "wysoko postawione osoby" zamieszane w tę sprawę, maja związek z rabunkiem dużej ilości węgierskiego złota podczas ostatniej wojny. Na skutek decyzji MSZ sprawa zostaje umorzona, a zabójca unika sprawiedliwości. W tym samym czasie, gdy prezydent policji przekazuje tę decyzję Thomasowi, w szpitalu umiera Breda.
PRL lat 60. Służbie Bezpieczeństwa udaje się przechwycić i rozszyfrować meldunki agenta zachodniego wywiadu podpisywane kryptonimem "Maks". Z ich treści wynika, że "Maks" oczekuje na Kurta – ważnego wysłannika z centrali. Kontrwywiadowcy postanawiają przeprowadzić prowokację celem zdemaskowania siatki wrogich agentów działających wokół ważnego laboratorium. Podstęp się udaje – podstawiony na miejsce emisariusza agent SB doprowadza do jej rozbicia, chociaż kto kim jest oraz kim jest tajemniczy "Maks" nie wiadomo do ostatnich scen filmu.
Szef niewielkiego biura notarialnego w Paryżu, mecenSzef niewielkiego biura notarialnego w Paryżu, mecenas Rocher zostaje znaleziony martwy w swoim gabinecie ze sztyletem w plecach. Policja, wezwana na miejsce przez telefonistkę Alicję Postic, nie znajduje żadnych śladów zbrodni. as Rocher zostaje znaleziony martwy w swoim gabinecie ze sztyletem w plecach. Policja, wezwana na miejsce przez telefonistkę Alicję Postic, nie znajduje żadnych śladów zbrodni.
Część pierwsza adaptacji powieści sensacyjnej Francisa Durbridge'a. Na farmie, w pobliżu miasteczka pod Londynem, znaleziono zwłoki uduszonej dziewczyny Fay Collins. Prowadzący śledztwo inspektor Yates ustala, iż ostatnią osobą, z którą widziano ofiarę, był londyński wydawca Clifton Morris. Mnożą się fakty i poszlaki przemawiające przeciwko niemu. Morris nie ma alibi, a broniąc się przed podejrzeniami i zaprzeczając, jakoby w ogóle znał zamordowaną, nie mówi prawdy.
Pojawiają się coraz to nowe dowody rzeczowe obciążające Morrisa: zapalniczka znaleziona na polu, gdzie popełniono morderstwo, książka podpisana jego nazwiskiem a odkryta wśród rzeczy należących do zamordowanej, list adresowany do F. Collins, w którym wyznacza dziewczynie spotkanie w miejscu i dniu zabójstwa, a który znajduje się w rękach szantażystów żądających od niego olbrzymiego okupu. W mieszkaniu Morrisa ginie również druga dziewczyna, Diana, która miała mu dostarczyć alibi.
Inspektor Yates, mimo wyraźnych poszlak wskazujących na Morrisa jako na sprawcę dwóch kolejnych zabójstw, nie wierzy w jego winę; przypuszcza, iż mordercy należy szukać w gronie szantażystów. Aby zdobyć dowody, skłania go do współpracy. Ich wspólne działanie przynosi oczekiwany efekt.
Czwórka kolegów z pracy rozgrywa partię brydża. Gospodarzem spotkania jest doc. Jabczyński. Po wyjściu gości docent zostaje zamordowany, a jego ciało, celem upozorowania samobójstwa powieszone. Prowadząca śledztwo milicja, po żmudnym dochodzeniu odkrywa prawdę – to nie było samobójstwo, lecz zabójstwo i to nie z ręki kolegów malwersantów, obawiających się zdemaskowania ze strony ich szefa Jabczyńskiego. Zabójcą okazuje się być wieloletni współpracownik Jabczyńskiego, również uczestnik spotkania brydżowego – inż. Terlecki, posiadacz fałszywego dyplomu ukończenia politechniki, którego zdemaskował docent.
Kapitan Drozd, po powrocie przełożonego z urlopu, zdaje mu szczegółową relację z zakończonej właśnie przez swój zespół sprawy figurującej w aktach pod kryptonimem "Manekin", dotyczącej włamania do kasy pancernej w Instytucie Metali. W wyniku śledztwa ustalono, że przedmiotem zainteresowania złodzieja była teczka zawierająca delegacje pracowników do obiektów wojskowych, osobą zaś zamieszaną w sprawę - kierownik Działu Zaopatrzenia. Obserwacja podejrzanego doprowadziła do zdemaskowania i zlikwidowania całej czteroosobowej grupy szpiegowskiej.
Akcja spektaklu rozgrywa się na wyścigach konnych. W trakcie gonitwy, w obecności 10 osób, zostaje zamordowany operator filmowy Aleksander Brajłowski. Kapitan Milicji Obywatelskiej, wspólnie z obecnym na wyścigach porucznikiem, prowadzi śledztwo. Początkowo podejrzenia padają na profesora Leona Ostrowickiego. W czasie dalszych przesłuchań świadków okazuje się, że wszyscy mieli możliwość i powód zabicia Brajłowskiego. Motywy to: zemsta, strach i pieniądze. Kto więc jest mordercą?
Akcja rozgrywa się w małym, prowincjonalnym polskim miasteczku w pierwszych latach po wojnie. W niewyjaśnionych okolicznościach, w miejscowym barze giną barman i milicjant wraz z żoną. Śledztwo prowadzi porucznik Adam - przyjaciel zamordowanego milicjanta ze szkolnych lat. Porucznik domyśla się, że zabójstwa były porachunkiem ludzi mających różne przekonania polityczne. Energicznie prowadzone dochodzenie ukazuje kulisy morderstwa i obnaża przestępczą działalność jednego z bohaterów sztuki.
W nadmorskiej miejscowości zostaje zamordowany właściciel lodziarni Listkowski. Jak się początkowo okazuje motywem zbrodni nie była znaczna suma z utargu jakiego nie zdążył wpłacić na poczcie denat, a sprawcą nie był hazardzista Marocha. Po wnikliwym śledztwie milicja odkrywa, że Listkowskiego zabił powszechnie szanowany zegarmistrz Guła, celem zrabowania drogocennej ikony. Na ślad sprawcy milicjantów naprowadza zużyta guma do żucia marki „Pinky”, znaleziona na miejscu przestępstwa i pozostawiony na niej odcisk zębów sprawcy.
W tajemniczy sposób zostaje zamordowany jeden z aktorów. Zbrodnia nie zostaje początkowo wykryta, gdyż aktorzy grają w maskach i ktoś sprytnie naśladując głos zamordowanego opóźnił wykrycie zabójstwa. Wnikliwi śledczy ujawniają, że zamordowany aktor był szantażystą i wiele osób życzyło mu śmierci.
Akcja sztuki rozgrywa się w nowojorskim środowisku teatralnym. Piotr Dulluth znajduje w swoim mieszkaniu powieszoną młodą dziewczynę. Policja najpierw stwierdza samobójstwo, ale inspektor Barnes podejrzewa Piotra o morderstwo...
Bogaty przemysłowiec Martin Antofagasta otrzymuje listy z pogróżkami, z których wynika, że musi zginąć. Dokładnie podany jest termin zgonu: 14 maja o północy. Przerażony wynajmuje prywatnego detektywa. Strzegą go również dwaj policjanci. Pogróżki to skutek pewnej tajemnicy z przeszłości Antofagasty. Ktoś pragnie się zemścić za to, co zrobił mężczyzna. Czy uda się go ochronić? I czy tajemnica wyjdzie na jaw?
"Znana aktorka telewizyjna mieszkająca wraz ze swoją sekretarką otrzymuje tajemniczą przesyłkę, którą jest trumienka z lalką przypominającą aktorkę z pończochą na szyi. Innym razem tajemniczy głos nagrany na dyktafonie informuje ją o rychłej śmierci. Zdenerwowane kobiety wzywają inspektora. Na zorganizowanym przez Barbarę przyjęciu świątecznym ktoś zabija jej sekretarkę Connie przebraną za świętego Mikołaja. Późniejsze śledztwo wykazuje, że zbrodniarz pomylił się i sekretarka zginęła przez pomyłkę."
Piotr Lamastre odwiedza w więzieniu odbywającego karę za morderstwo Antonia Venaco. Podaje się za członka Towarzystwa Opieki nad Więźniami, jednak jego intencją nie jest wspomożenie duchowe skazańca. Przedstawia się więźniowi jako od dawna poszukiwany świadek, który mógłby dać mu alibi na czas popełnienia zbrodni. W zamian pragnie otrzymać od Venaco informacje o miejscu ukrycia łupu z napadu, jakiego dokonał razem z później zamordowanym wspólnikiem. Lamastre buduje swoją wiarygodność wobec Venaco udowadniając mu, że zna jego najskrytsze tajemnice związane z napadem i zbrodnią.
"W San Francisco, na dwudziestym piętrze Gmachu Kirka, zostaje zamordowany sir Fryderyk Bruce, emerytowany inspektor Scotland Yardu, jeden z uczestników odbywającego się piętro wyżej uroczystego przyjęcia połączonego z pokazem filmowym. Dzięki pomocy gospodarza przyjęcia, a zwłaszcza dwojga jego honorowych gości, dochodzenie posuwa się naprzód. Dowody, poszlaki i przesłuchania świadków potwierdzają hipotezę, że zabójstwo ma związek ze sprawami z detektywistycznej przeszłości sir Fryderyka."
Bohaterem sztuki jest pisarz, który wraz ze wspólniczką uśmierca swoją żonę. Aby zapewnić sobie alibi na czas morderstwa, zaprasza na towarzyskie spotkanie dawno niewidzianą przyjaciółkę - niegdyś kochankę - i jej męża. Niestety na spotkanie zjawia się tylko ona. Mężczyzna okazuje coraz większe zdenerwowanie opóźniającym się powrotem żony. Przyjaciółka natomiast wydaje się być zainteresowana odnowieniem ich związku. Całą sytuację przerywa przybycie inspektora policji z wiadomością, że znaleziono auto żony pisarza ze zwęglonymi zwłokami w środku. Następnego dnia uradowany z pomyślnie rozwijającej się sytuacji mężczyzna zostaje zaskoczony powrotem wspólniczki, która w tym momencie powinna czekać na niego w Brazylii. Kobieta jednak nie została wpuszczona do tego kraju z błahego powodu niedopełnienia pewnych formalności. Jej obecność w domu pisarza może zniweczyć jego plany przejęcia majątku żony.
W willi pani Loden, wdowy po milionerze, zostaje zamordowany - tuż przed ceremonią ślubną - przyszły mąż jej pasierbicy. Wszystkie poszlaki wskazują, że morderstwa mógł dokonać syn pani Loden z pierwszego małżeństwa. Podstęp prowadzących śledztwo doprowadza do ujawnienia winnego.
Major Downar prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa Edwarda Sosnowskiego. Trafia na ślad wypadku samochodowego, w którym zginęli dwaj mężczyźni. Podczas przesłuchań świadków major stopniowo odkrywa przyczyny morderstwa. Aby jednak je udowodnić, musi zastawić pułapkę na podejrzanego...
Bill Harding prowadzi spokojne, ustabilizowane życie z drugą żoną Betsy. Pewnego dnia spotyka swoją byłą żonę Angelikę i odwozi ją do domu. Później dowiaduje się, że zabito jej kochanka Jamesa i Angelika została podejrzana o morderstwo. Bill był z nią w czasie, gdy popełniono zbrodnię. Są świadkowie, ale milczą ze względu na Betsy i jej siostrę Daphne. Bill, wplątany w sieć kłamstw i skomplikowane sytuacje, zostaje zmuszony do wykrycia zabójcy na własną rękę.
"Lekko psychodeliczna, bo częściowo rozgrywa się w umyśle potencjalnej ofiary. Ofiara cały czas unieruchomiona, pozbawiona mimiki. Zofia Rysiówna. Unieruchomiona, ale umysł działa sprawnie. Jedna z osób, które ją otaczają i pielęgnują, dąży do tego, by ją uśmiercić. Tymczasem dla własnego dobra powinna udawać niewładną na ciele i umyśle."
Podczas remontu niedużego pensjonatu na Mazurach, jego właściciel Jan Wilski odkrywa w skrytce stare płótno. Kiedy oddaje go do ekspertyzy okazuje się, że jest to bezcenny obraz hiszpańskiego malarza Velasqueza – część większej kolekcji pewnego polskiego arystokraty zaginionej podczas ostatniej wojny. Sprawa trafia do specjalnego wydziału MO, który na miejsce znaleziska wysyła zakonspirowanego agenta. Niestety zostaje on skrycie zamordowany, a wkrótce później jego los podziela również Wilski. Dwa trupy nadają sprawie zupełnie nowy wymiar i na miejsce przestępstwa zostaje wysłana grupa specjalnie przeszkolonych agentów MO. Nadzorowana przez płk. Gonczara, misterna operacja doprowadza do zdemaskowania mordercy.
Tytułowi bracia Rico to gangsterzy działający w Stanach Zjednoczonych. Pewnego dnia, podczas krwawej akcji, jeden z nich – Tony, uchodzi cało przed pościgiem policji dzięki pomocy Nory Malaks. Tony zakochuje się w swej wybawczyni od pierwszego wejrzenia i wkrótce bierze z nią ślub. Postanawia również wycofać się z przestępczego interesu. Jednak brat Nory – adwokat, postanawia zrobić karierę na swoim szwagrze. Zgłasza się na policję i oferuje zeznania Tony’ego w zamian za jego amnestię. Szefowie mafii nie zamierzają do tego dopuścić, polecają bratu Tony’ego – Eddiemu odnalezienie brata i przemówienie mu do rozumu. Kiedy Eddie odnajduje wreszcie Tony’ego, przekonuje się, że mafiosi chcieli go tylko wykorzystać do odnalezienia kryjówki Tony’ego celem zabicia go. Zdający sobie doskonale sprawę z sytuacji Eddie, nie jest w stanie zrobić nic więcej niż w ostatniej rozmowie telefonicznej pożegnać się z bratem.
Samobójcza śmierć aktorki Glorii Scott powoduje serię wypadków w rodzinie Crane'ów i demaskuje atmosferę bezwzględnej walki, jaką toczą między sobą członkowie ekipy realizującej film pt. "Elegia na śmierć nieszczęśliwej damy". Śledztwo prowadzi inspektor Humbleby, któremu pomaga profesor Fen. W tajemniczych okolicznościach ginie otruty Maurice Crane. Policja próbuje ustalić prawdziwe nazwisko samobójczyni. Prasa publikuje list, z którego wynika, że odpowiedzialność za śmierć aktorki ponoszą Madge Crane i jej brat, Nicholas Crane. Wkrótce oboje zostają zabici...
Wiarygodna rekonstrukcja wydarzeń z napadu na Bank Rolny w niewielkiej miejscowości Wołowno z okresu PRL.
Porucznik Goraj szuka zaginionego niejakiego Rękasa Stanisława, który odnajduje się po pewnym czasie. Niestety w charakterze denata. Mówiąc wprost rzeczony Rękas Stanisław zostaje po prostu wyłowiony z Wisły na wysokości Młocin, a uprzednio otruty. Motyw rabunkowy. Swoją drogą warto by prześledzić rolę Wisły w powieści milicyjnej, to jednak temat na osobną dysertację. Śledztwo więc jak wspomniałem rutynowe, wiodące nas od jednego do drugiego podejrzanego.
Dwie zacne, starsze panie, które z oddaniem opiekują się cierpiącym na lekkie zaburzenia psychiczne kuzynem, odnajdują swe życiowe powołanie w niesieniu pomocy innym. Realizują jednak tę misję w osobliwy sposób. Siostry Brewster, powodowane chęcią ulżenia bliźnim, podają zatrute arszenikiem wino samotnym panom, którzy pragną wynająć pokój w ich gościnnym domu. Potem Abby i Martha grzebią swoje ofiary w piwnicy, w błogim przeświadczeniu, że skracają męki żywota kolejnym nieszczęśnikom. Tę działalność, prowadzoną bez przeszkód od lat, zakłóca nieoczekiwany powrót do domu siostrzeńca uroczych staruszek. Mortimer Brewster przybywa w towarzystwie córki pastora, którą wkrótce zamierza poślubić. Odkrywszy straszną prawdę, robi wszystko, aby narzeczona o niczym się nie dowiedziała. Na tym jednak jego kłopoty się nie kończą. W rodzinnym domu zjawia się również brat Mortimera, poszukiwany przez policję wielokrotny morderca, Jonathan Brewster.
Ta sprawa z pozoru wygląda na zwyczajne śledztwo. Popełniono zbrodnię i należy wytropić mordercę. Ale inspektor policji natrafia na zaskakujące dowody i zaskakujące fakty. Ślad prowadzi do istot, których istnienia nawet nie podejrzewał. Na Ziemi wylądowali przybysze z kosmosu. Jednak ich cel jest nieznany.
Akcja rozgrywa się w Anglii. Dwie samotne kobiety – matka i córka prowadzą cichy pensjonat na peryferiach portowego miasta. Damy te zachwycają manierami i urokiem osobistym, dlatego nikt nie podejrzewa, w jak niezwykły sposób urozmaicają sobie życie. Obie działają według wcześniej opracowanego planu. Pozbawiają życia przebywających w pensjonacie mężczyzn, a tym samym zagarniają ich pieniądze. Czy komisarzowi policji uda się rozwiązać zagadkę tajemniczych zgonów?
Maureen Jordan zostaje zamordowana. Inspektor policji podejrzewa jej męża Roberta. Robert na własną rękę prowadzi śledztwo. Początkowo wszystkie ślady prowadzą do Neda, brata Roberta. Okazuje się, że Maureen okłamywała męża, miała kochanków, szantażowała teścia. Dzięki Robertowi prawdziwy morderca zostaje zdemaskowany.
Philip Reynolds, właściciel motelu i stacji benzynowej, ginie tragicznie pod kołami samochodu. Nic nie wskazuje na to by był to nieszczęśliwy wypadek. Śledztwo w sprawie morderstwa prowadzi inspektor Stark. Wśród podejrzanych jest syn i pasierb denata. Steve jest hazardzistą i narkomanem, gra na wyścigach, ma długi. Z kolei Harry jest zaangażowany w prowadzenie motelu i marzy by zostać jego właścicielem. Barman otwiera własny bar, ale nie jest jasne skąd wziął na to pieniądze. Wiadomo natomiast, że przed śmiercią Philip był szantażowany.
Opowieść o małżeństwie i problemach związanych z niemożnością porozumienia się dwojga bliskich sobie osób. Reżyser spektaklu Marczewski dostrzegł w niej nie tyle zabawną, sensacyjną historyjkę, co raczej dramat serio, pełen niuansów psychologicznych.
W miarę rozwoju akcji, osadzonej w realiach Paryża lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, wszyscy bohaterowie zostają oplątani siatką intryg. Zamiast klasycznej zagadki kryminalnej i poszukiwania sprawców zbrodni, telewidzowie mają okazję śledzić działania wspólników przestępstwa, którzy próbują wzajemnie się przechytrzyć. Całość została rozegrana z lekkim przymrużeniem oka, niemniej akcja trzyma w napięciu.
Wypadek drogowy, w wyniku którego ginie pan King, pociąga za sobą nieoczekiwane wydarzenia. Kilka miesięcy później, w dziwnych okolicznościach umiera żona sprawcy wypadku – Ellen Melville. Do akcji wkracza policja. Podejrzenia padają na dziennikarza Quinna, do którego często telefonowała Ellen. Jej ostatni telefon przed śmiercią był przyznaniem się do spowodowania wypadku, za który osądzony został Hugh Melville, mąż Ellen. Aby odsunąć od siebie podejrzenia, Quinn podejmuje prywatne śledztwo.
Filip Marlowe przyjmuje właśnie sprawę, która zmusi go do starcia z bezwzględnymi bandziorami, ale – jak powiada szef agencji detektywistycznej – do wykonania tego zadania potrzebny jest „człowiek typu traktor”, który da sobie radę z ludźmi obstawiającymi pewnego gangstera, właściciela kasyna gry i agencji towarzyskiej. Zadanie jest w zasadzie proste. Marlowe ma „wymanewrować” panienkę, która chce poślubić syna wpływowego i wielce majętnego Toma Bayrona. Młody Bayron ma odziedziczyć w spadku po matce 8 milionów dolarów, pod warunkiem, że wkrótce się ożeni, w przeciwnym razie cała suma przejdzie na konto ojca.
Starzejący się milioner pod pozorem nieuleczalnej choroby sprawdza lojalność swojej żony, którą podejrzewa o współudział w próbie otrucia go. W ustaleniu winnych pomaga mu pozorowana śmierć, bo domownicy ujawniają swoje plany...
Akcja rozgrywa się w latach czterdziestych wStanach Zjednoczonych, w Arizonie. Dziennikarz, Al Sherwood, od dwóch lat stara się rozwiązać zagadkę tajemniczegomorderstwa swojej żony. Wplątany przypadkiem w sprawę poszukiwań zaginionej pieśniarki, trafia na ślad dawnej zbrodni.Równocześnie poznaje prawdziwe motywy działania i odkrywa machinacje swoich współpracowników, wśród których toczysię bezwzględna walka o stanowiska, pozycje i wpływy w redakcji. W niebezpieczną grę prowadzoną przez Sherwoodauwikłana zostaje jego dziesięcioletnia córka Pamela. Dziewczynka odegra zupełnie nieoczekiwaną rolę w rozwiązaniuintrygi.
Al Sherwood uporczywie poszukuje zaginionej pieśniarki. Ściąga na siebie wrogość otoczenia, a swoją córkę Pamelęnaraża na poważne niebezpieczeństwo. Kiedy pada pierwsza ofiara intrygi, w którą wplątał się nieustępliwy dziennikarz,w sprawę wkracza policja. Prowadzący śledztwo ujawnia winnych. Lecz sprawiedliwość wymierzy mordercy ktoś inny.
Inżynier Mirosz – laureat nagrody ministerialnej, po uroczystości jej wręczenia powraca do domu swoim samochodem. Dodatkowym uznaniem jego zawodowych dokonań jest propozycja wyjazdu na lukratywny kontrakt do Iraku. Jednak w drodze powrotnej, na stacji benzynowej Mirosz zostaje porwany przez uzbrojonego przestępcę, który dopiero co obrabował sklep jubilerski i podczas napadu zabił człowieka. Pod groźbą broni, inżynier zawozi go do swojego domu. Tam sterroryzowany wraz z żoną, przez kilka godzin bezskutecznie próbuje przeciwstawić się przestępcy, który oczekuje na wezwanego telefonicznie wspólnika. Podczas kolejnej, nieudolnej próby obezwładnienia bandyty, zjawia się jego wspólnik, który zabija napastnika i ucieka z kradzionym towarem.
Graham Trafford - właściciel prywatnej agencji reklamowej - budzi się nad ranem we własnym mieszkaniu z ciężką głową i luką w pamięci. W sypialni znajduje zwłoki żony. Wszystko wydaje się wskazywać na niego jako na zabójcę. Przerażony taką możliwością prosi przyjaciela o pomoc w odtworzeniu feralnego wieczoru. Próba rekonstrukcji zdarzeń prowadzona przez przyjaciela doprowadza Trafforda do samobójczego skoku z balkonu. Śledztwo prowadzone przez inspektora policji w tej sprawie wyjaśnia, że Trafford padł ofiarą inrygi...
Kandydat na gubernatora zostaje znaleziony martwy w swoim biurze. Przyczyna śmierci: dwa strzały blisko serca. Śledztwo prowadzi stary kumpel ofiary, niegdyś narzeczony jego żony Belli, przystojny i błyskotliwy porucznik Delagnerra. W trakcie przeszukiwania letniego domku denata, atakują go dwaj policjanci i usiłują wrobić we włamanie. Wszystkie poszlaki zdają się wskazywać na ukartowany zamach polityczny…
W dużym, starym domu na odludziu, otoczonym ogromnym parkiem, mieszka Laura i jej owdowiały ojciec. Laura miewa dziwne zwidy, a może także ataki konwulsji. Wkrótce w domu pojawia się tajemnicza Carmilla, której zaproponowano gościnę ponieważ zachorowała w czasie podróży z matką. Między Laurą i Carmillą wytwarza się stosunek pełen tajemniczości i dziwnego niepokoju. W międzyczasie na pobliskim cmentarzu rośnie ilość pogrzebów.
Stany Zjednoczone końca XX w. Umierający szef mafii – don Anselmo – postanawia wybrać swojego następcę. W tym celu zaprasza do swojej rezydencji trzech swoich podwładnych – szefów mafii na Wybrzeże Zachodnie, Wschodnie i Stany Południowe. Nieoczekiwanie spotkanie zostaje przerwane przez nalot policji. Dowodzący akcją por. Callaghan, aresztuje mafiosów i poddaje brutalnemu przesłuchaniu. Działa jednak na własną rękę, mając dosyć liberalnego prawodawstwa. Żąda od mafiosów przyznania się do winy. Dwóch z nich: Giuliano i Frank, po trzech dobach bez snu, jedzenia, wody i bicia w końcu mięknie i przyznaje się do wszystkiego, wyjawiając tajemnice syndykatu. Tylko Vittorio pozostaje niezłomny i nawet w obliczu groźby okrutnej śmierci pozostaje lojalny wobec zasad organizacji – milczy. Nieoczekiwanie Giuliano i Frank zostają zastrzeleni przez Callaghana, a Vittorio doprowadzony przed oblicze don Anselma.
Helena jest w swym drugim, szczęśliwym związku małżeńskim. Jej pierwszy mąż został uznany za zmarłego po tym, jak jego zaginięcie zostało zgłoszone policji. Ale jej córka Susan nie ufa ojczymowi i uważa, że ożenił się z jej matką tylko dla pieniędzy. Michael, chłopak Susan, jest szantażowany...
Bogaty przemysłowiec zostaje wciągnięty przez męża swojej siostry w mistyfikację polegającą na upozorowaniu własnej śmierci. Georges Saivre, wiedząc o kłopotach finansowych szwagra, godzi się na ten kamuflaż. Nie orientuje się jednak, że grozi mu prawdziwe niebezpieczeństwo - szwagier bowiem postanowił pozbyć się go naprawdę.
W małym miasteczku żyje para małżeńska, państwo Mummery: On bardzo zakochany, Ona piękna i rozkapryszona. W ich domu zjawia się nowa kucharka, pani Rebeka Sutton i właśnie wtedy... Stereotypowe pytania - kto winien, a także obawa, czy uda się w porę zapobiec spodziewanemu morderstwu - znajdują niezupełnie typowe rozwiązanie w zakończeniu widowiska.
USA w połowie lat 70. XX w. Vittorio Matta, świeżo namaszczony „capo di tutti capi” na całe Stany Zjednoczone powraca do swojego domu po krwawej rozprawie ze swoim poprzednikiem i jego ludźmi. Przed samym domem zostaje jednak aresztowany przez policję i FBI, którzy wiedzą o wszystkim. Ktoś zdradził... Vittorio, próbując ratować się z opresji oraz wykryć zdrajcę w szeregach swojej organizacji zwraca się o pomoc do Luigiego Cariano, do którego wysyła swojego zastępcę Antonio Accardo. Jednak to właśnie Accardo okazuje się być zdrajcą, o czym Vittorio dowiaduje się poniewczasie. Accardo likwiduje Cariano i jego ludzi oraz zabija rodzinę Vittoria. Ostatnią rzeczą, jaką zdrajca chce uzyskać od Vittoria, są pieniądze z jego szwajcarskiego konta. Próbuje go szantażować, oferując życie jego rodziny (Vittorio jeszcze wtedy nie wie, że żona wraz z dziećmi już nie żyją) w zamian za dostęp do konta.
Dwaj prawnicy Larry Campbell i David Ryder, przyjaciółka Larry'ego Clara Norman i energiczna dziennikarka Jo Mitchell stają wobec nierozwikłanej zagadki trzech morderstw, popełnionych przez różnych sprawców, w różny sposób. Wspólny jest jedynie motyw zbrodni - duże pieniądze. Rzecz dzieje się współcześnie, w Anglii. Sensacyjne widowisko, zrealizowane na podstawie utworu mistrza gatunku Françisa Durbridge'a, ma charakter kameralny. Spektakl opiera się głównie na dialogach, zręcznie napisanych i trzymających widza w napięciu.
Wrzesień 1975 roku, Nowy Jork. Vittorio Matta, po dokonaniu zemsty na swoim byłym podwładnym i zdrajcy Accardo, poluje na jego mocodawców. Pomaga mu w tym jego wspólnik i szuler Ricardo. Dzięki jego informacjom Vittorio dociera do byłej żony Collinsa – współpracownika Accardo – która wyjawia mu miejsce pobytu byłego małżonka. Zabiegi Matty, mające na celu dotarcie do mocodawcy Accardo, zbiegają się w czasie z rozgrywką w łonie mafijnej rodziny kierowanej przez braci Labordinich. Starszy z nich – Alberto – postanawia wyeliminować z interesu młodszego i jego zadaniem nieudolnego Michele. W tym celu porywa jego córkę i stawia mu ultimatum: Michele zwróci mu sumę, którą jego zadaniem rodzina straciła na interesach Michele, a on sam wycofa się z interesu w zamian za życie córki. Córkę Michele więzi Collins w starej przystani i właśnie wtedy trafiają tam Vittorio i Ricardo. Przy pomocy Collinsa usiłują zwabić w pułapkę Alberto, jednak ten przybywa z grupą uzbrojonych ludzi.
Detektyw Filip Marlowe rozwiązuje zagadkę zabójstwa w barze, którego przypadkowo zostaje świadkiem. Na jego oczach ginie Waldo, zabójca spokojnie wychodzi z baru i odjeżdża samochodem ofiary. Marlowe postanawia pomóc śledztwie przybyłym funkcjonariuszom i nieświadomie wydaje na siebie wyrok śmierci. Skorumpowana policja sama chce ukierunkować śledztwo według swoich rozgrywek. Marlowe ostrzega przed policją Lolę, z którą Waldo umówiony był w barze. Zabójca z baru Al Tessilore pragnie zlikwidować Marlowe'a. Lola ratuje detektywowi życie, uderza Al Tessilore'a, który traci przytomność. Na miejsce zdarzenia przybywa policja.
Pani Laura Collins (w tej roli znakomita Irena Kwiatkowska) i jej córka Cynthia (Hanna Śleszyńska), prowadzące cichy pensjonat na peryferiach spokojnego miasteczka, w niezwykły sposób urozmaicają sobie życie. W pensjonacie zjawia się właśnie mężczyzna o dość oryginalnym sposobie bycia, podający się za komiwojażera. Mike (Leonard Pietraszak) chce spędzić w willi „Lotus” spokojną noc...
Akcja rozgrywa się w małym hotelu, który stoi w górach, na pustkowiu. Popełniono tu morderstwo, sprawą zajmuje się przebywający na urlopie inspektor Glebsky. Prowadząc śledztwo natrafia na zaskakujące dowody i fakty. Ślady prowadzą do istot z Kosmosu. W jakim celu przybyli na Ziemię? Fabuła detektywistyczna zmienia się w science fiction.
Głównym bohaterem jest komisarz Randoni, najlepszy policjant Włoch. Otrzymuje on zadanie odnalezienia zabójców sędziów Falcone i Borselino. Nie tylko jednak nie wykonuje rozkazu, ale także odchodzi z policji, mafia bowiem zamordowała mu żonę i córkę oraz zagroziła uśmierceniem syna. Po roku Randoni nieoczekiwanie zyskuje możliwość zemsty. Wewnętrzne porachunki popychają część bonzów Cosa Nostry do układu z byłym komisarzem: nazwiska morderców rodziny Randoniego w zamian za nazwiska dwóch informatorów policji. Komisarz przyjmuje propozycję. Rozpoczyna prywatne śledztwo, by zdobyć potrzebne mafii nazwiska.
Francja, lata 60. Isabelle Angelier zostaje oskarżona o zabójstwo z premedytacją swojego męża i próbę wyłudzenia od towarzystwa ubezpieczeniowego 10 milionów starych franków. Aresztowana nie przyznaje się do winy. Żąda ponownej konfrontacji z pielęgniarką, która opiekowała się jej mężem. W trakcie przesłuchania Yvonne Gouin przyznaje się do popełnienia zbrodni.
Dwaj drobni londyńscy przestępcy, kuty na cztery nogi George i nieco ociężały umysłowo Lennie, postanawiają radykalnie zmienić swój marny los. Aby się szybko wzbogacić, postanawiają uprowadzić Charlotte, jedyną córkę bogatego przedsiębiorcy Chamberlaina, mając nadzieję na bardzo wysoki okup. Porywacze ukrywają dziewczynę na odludziu i składają zamożnemu tatusiowi propozycję nie do odrzucenia. Początkowo wydaje się, że wszystko idzie zgodnie z ich planem. Sytuacja się komplikuje, kiedy Charlotte nakłania Lenniego, by ten pomógł jej w ucieczce...