Home / Series / Biznes dla klimatu / Aired Order /

All Seasons

Season 1

  • S01E01 #1 Biznes dla Klimatu, czyli wszystko w NASZYCH rękach

    • February 15, 2022

    Zielona transformacja potrzebuje nieustannej i skutecznej edukacji oraz praktycznego działania. Podcast Biznes dla Klimatu jest odpowiedzią na te potrzeby. Przed Wami premierowy odcinek. W podcaście będziemy rozmawiać o najlepszych praktykach proekologicznych wdrażanych w przedsiębiorstwach i jednocześnie uważnie wsłuchamy się w głos świata nauki, który pomoże nam lepiej zrozumieć zmiany klimatu, jakie zachodzą na naszych oczach i wskaże kierunki przeciwdziała negatywnym skutkom tych zmian. W premierowym odcinku rozmawiamy z założycielem fundacji Wojciechem Falkowskim oraz jej prezeską Sylwią Molewską. Jaka jest geneza powstania fundacji Biznes dla Klimatu, jakie wyzwania stoją przed fundacją w kontekście realizacji działań statutowych a jakie wyzwania widzi biznes starając się realizować strategię zrównoważonego rozwoju i w dążeniu do zero emisyjności i w jaki sposób fundacja będzie wspierała w tym biznes? O tym w odcinku podcastu.

  • S01E02 #2 Relacja człowieka z morzem jest skomplikowana

    • March 15, 2022

    Czym jest „niebieski węgiel”, czy faktycznie 46% plastiku w morzach i oceanach to efekt korporacyjnego rybołówstwa i co powinniśmy robić, by morza i oceany nie dusiły się pod warstwą śmieci? ????To nie środowisko powinno się dostosować do człowieka, tylko człowiek powinien dostosować się do środowiska. W odniesieniu do wniosków najnowszej, drugiej części raportu IPCC o nadchodzących zmianach i ekosystemach mórz i oceanów, konieczności adaptacji do nowych warunków, które niosą zmiany klimatu, komercyjnym rybołówstwie i skali generowanego plastiku oraz o tym, co powinniśmy i możemy robić by oceany i morza nie dusiły się pod plastikową warstwą a ludzie korzystali z natury w sposób zrównoważony – rozmowa z profesorem Janem Marcinem Węsławskim, dyrektorem Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.

  • S01E03 #3 Transformacja branży energetycznej jest koniecznością

    • June 15, 2022

    Transformacja w kierunku zielonej energii jest nieunikniona, jednak trzeba do niej podejść rozsądnie. O tym, czy zmniejszenie temperatury w domach ma realny sens, zarówno gospodarczy, jak i klimatyczny oraz w jakim czasie Polsce uda się przejść energetyczną transformację rozmawiam z Jackiem Szymczakiem, prezesem Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, która prowadzi społeczną akcję 20 stopni dla klimatu.

  • S01E04 #4 Wierzę w obywatelski wymiar rewolucji klimatycznej

    • June 20, 2022

    „Wpadliśmy w poślizg, ale jeszcze jest to poślizg kontrolowany, ale on może przejść w fazę poślizgu niekontrolowanego i wtedy będzie dużo gorzej. Prawdą jest, że wszystko w naszych rękach, ale dodałbym, że wszystko JESZCZE w naszych rękach. I to jeszcze nie będzie trwało wiecznie”. Gościem czwartego odcinka podcastu Biznes dla Klimatu jest dr Radomir Matczak, ekspert ds. klimatu i rozwoju regionalnego, współautor raportu Czempioni Narodowi, który ukazała się na łamach Polityka Insight. W najnowszym odcinku rozmawiamy o roli dużego biznesu w kontekście świadomych działań na rzecz klimatu, przyglądamy się temu, jak na tym tle wypada sektor małych i średnich przedsiębiorstw i zwracamy uwagę na zjawisko greenwashingu. Rozmawiamy również o roli rządu i samorządów w działaniach proklimatycznych, ogromnej roli zielonych zamówień publicznych oraz o tym, że JESZCZE wszystko w naszych rękach ale czasu mamy coraz mniej.

  • S01E05 #5 Morze Bałtyckie to nasza wspólna sprawa!

    • July 5, 2022

    W kolejnym odcinku podcastu Biznes dla Klimatu gościmy Olgę Sarnę – prezeskę Fundacji Mare, działaczkę, aktywistkę i realizatorkę wielu świetnych działań na rzecz morza oraz Martę Kołodziejczak – liderkę projektu Planet Passionate w firmie Balex Metal. Rozmawiamy o Morzu Bałtyckim oraz jego kondycji – plastik stanowi większość śmieci znajdowanych na jego wybrzeżach niezależnie od lokalizacji, a więc zarówno na miejskich plażach, jak i w miejscach dzikich. Dlatego Fundacja MARE podejmuje działania, których celem jest zapobieganie dostawania się tworzyw sztucznych do najbliższego nam morza. Instalacja koszy morskich w portach i marinach pozwala na odłowienie odpadów, które dostały się do środowiska naturalnego zanim dotrą na dno morza i ulegną rozpadowi do mikroskopijnych cząsteczek. Co robią organizacje pozarządowe wspierane przez biznes oraz miasta, gminy i właścicieli obiektów? Co możemy zrobić MY? O tym w najnowszym odcinku!

  • S01E06 #6 Póki jest woda w kranie, nie zauważamy problemu

    • August 11, 2022

    W najnowszym odcinku poruszamy tematy niezwykle aktualne – pomówimy o suszy hydrologicznej. Chociaż nie jest to w Polsce zjawisko nowe, to z roku na rok sytuacja się pogarsza. I jakby problemów było mało jeśli chodzi o stan ilościowy, mamy również poważne wyzwanie ze stanem jakościowym wód. Ostatnia sytuacja na Odrze, nazwana przez ekspertów katastrofa ekologiczną, problem tylko pogłębia. Gościem podcastu jest doktor Sebastian Szklarek z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk.

  • S01E07 #6.1 Soczyście zielony trawnik NIE JEST podstawowym celem socjalno-bytowym

    • August 22, 2022

    Druga część rozmowy z doktorem Sebastianem Szklarkiem. Szybkie przypomnienie – w pierwszej części rozmawialiśmy o suszy hydrologicznej oraz mierzyliśmy się z tematem katastrofy ekologicznej na Odrze i wyzwań, jakie te dwa tematy ze sobą niosą. W drugiej części przyglądamy się temu, jak problem suszy dotyka Polskę lokalną, co robią gminy, by zapewnić bezpieczeństwo dostaw wody oraz co my sami możemy robić, by te działania wspierać.

  • S01E08 #7 Na tym statku nie ma szalup ratunkowych

    • August 31, 2022

    Zapraszamy na kolejny odcinek podcastu Biznes dla Klimatu. Do dzisiejszej rozmowy zaprosiłam człowieka nauki, który zarówno widzom, jak i słuchaczom i internautom jest doskonale znany. Profesor Szymon Malinowski, bo o nim mowa, od kiedy temat kryzysu klimatycznego przebił się do mainstreamu jest częstym gościem w mediach. O tym, czy to dobrze i czy medialna narracja pomaga sprawie kryzysu klimatycznego czy raczej przechodzi bez echa, o klimatycznych bzdurach powielanych przez influenserów oraz o tym, że sorry ale nie taki mamy klimat – między innymi w dzisiejszym odcinku.

  • S01E09 #8 Edukując widzimy, jak rodzą się nowe postawy społeczne

    • September 12, 2022

    W kolejnym odcinku #podcast Biznes dla Klimatu gościmy w Centrum Nauki Experyment w Gdyni i jest to związane z Dniami Solidarności Klimatycznej, które obchodzimy w dniach 12 – 18 września. Tegoroczna edycja DSK odbywa się pod hasłem MNIEJ. Tym krótkim słowem zachęcamy do refleksji na temat naszych codziennych nawyków. #ZmianyKlimatu są naszym wspólnym problemem, powinniśmy więc w solidarny sposób podjąć kompleksowe działania w celu łagodzenia jej szkodliwych skutków. W podcaście rozmawiamy o edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży, o kształtowaniu nowych postaw społecznych i budowaniu świadomości, że MNIEJ być może nie znaczy WIECEJ, ale znaczy LEPIEJ. Gościniami podcastu są Ewelina Magdziak oraz Marta Alicja Trzeciak z Centrum Nauki Experyment.

  • S01E10 #9 Biznes działa w ekosystemie, czyli porozmawiajmy o ESG

    • December 2, 2022

    Opis #9 Biznes działa w ekosystemie, czyli porozmawiajmy o ESG Biznes Dla Klimatu 1 Polubienia 2 Wyświetlenia 2 gru 2022 Jeszcze do niedawna mocno wybrzmiewało pojęcie społecznej odpowiedzialności biznesu, w skrócie CSR. Dziś potrzeby idą znacznie dalej. Unijna dyrektywa ESG łączy elementy związane z dbałością o środowisko, społeczną odpowiedzialnością i ładem korporacyjnym. Przez wielu postrzegana jako realny game changer w prowadzeniu biznesu. Dziś wyraźnie widać, że polityka zrównoważonego rozwoju to coś więcej niż CSR postrzegany jako działania filantropijne.

  • S01E11 Co wiesz o zmianie klimatu? Szkolenie z dr Aleksandrą Kardaś

    • December 12, 2022

    ???? Czy wiesz, w jaki sposób zmiany klimatu wpływają na Twoje życie oraz najbliższe otoczenie? ???? Czy wiesz, jakie konsekwencje zmiany klimatu mogą wystąpić w regionie, w którym żyjesz i pracujesz? ???? Czy wiesz, co jest główną przyczyną zachodzącego obecnie globalnego ocieplenia? ???? Zobacz webinar z dr Aleksandrą Kardaś, , fizyczką atmosfery i popularyzatorką nauki, wiceprezeską Fundacji Edukacji Klimatycznej oraz redaktor naczelną portalu Nauka o Klimacie. Jeśli pracujesz na terenie województwa pomorskiego, weź udział w badaniu "Co wiesz o zmianie klimatu?" na grupie pomorskich pracowników i pracodawców - zachęcamy do wzięcia udziału i wypełnienia krótkiej, anonimowej ankiety.

  • S01E12 Czy OZE może zapewnić nam bezpieczeństwo dostaw energii i wyprzeć paliwa kopalne?

    • February 26, 2023

    Utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego jest jednym z filarów utrzymania bezpieczeństwa państwa. Wraz z agresją Rosji na Ukrainę została podważona polityka energetyczna państw oparta jedynie na analizach ekonomicznych. Równie istotne stało się postrzeganie strategiczne energetyki, jej niezależności, dywersyfikacji źródeł, stabilności dostaw, zapasów surowców, rozproszenia czy wreszcie odporności na zagrożenia. Nowa sytuacja geopolityczna uruchomiła dyskusję o stabilności energetycznej i zwróciła oczy w kierunku odnawialnych źródeł energii.

  • S01E13 #10 Można zauważyć pozytywne zmiany w świadomości klimatycznej polskiego biznesu

    • January 23, 2023

    Nowy rok sprzyja podsumowaniom i budowaniu planów, mam zatem nadzieję, że ten odcinek i ta rozmowa będzie dla Was inspiracją do podjęcia konkretnych działań na rzecz klimatu i naszej Planety. Razem z moją rozmówczynią będziemy przekonywać, że każde, nawet najmniejsze działanie ma znaczenie. Porozmawiamy sobie również o świadomości klimatycznej polskiego biznesu, o zagrożeniach ale i szansach oraz o tym o co tak naprawdę chodzi w Mozaice Klimatycznej. Moją rozmówczynią jest Virginie Little, aktywistka klimatyczna, założycielka firmy doradczej Little Greenfinity.

  • S01E14 Renata Woźniak-Vecchie: W naszym wspólnym interesie jest, by miasta były przyjazne dla wszystkich

    • June 21, 2023

    Opad jest podstawowym źródłem wody w mieście i początkiem wielu pozytywnych procesów w jego przestrzeni. Oczyszcza powietrze, łagodzi mikroklimat, poprawia warunki życia mieszkańców. Dlatego tak istotnym wydaje się zatrzymywanie wody opadowej w miejscu, w którym spada. Mądra i dobra retencja przeciwdziała zarówno suszom, jak i powodziom. A także jest odpowiedzią na to, by wszystkim w mieście żyło się dobrze. Gościnią odcinka jest dr inż. Renata Woźniak-Vecchie, kierowniczka działu modelowania w firmie RetencjaPL.

  • S01E15 Sylwia Molewska: Świadomość kryzysu klimatycznego jest spora, wiedza, jak działać – niewystarczająca

    • June 21, 2023

    Z końcem ubiegłego roku fundacja Biznes dla Klimatu zrealizowała dwa badania wiedzy i świadomości klimatycznej. Badanie zostało zrealizowane w dwóch grupach – pomorskich urzędników oraz pracowników pomorskich przedsiębiorstw. W obu przypadkach wyłonił się ten sam aspekt – świadomość zagrożenia, które wiąże się ze zmianą klimatu jest wysoka, jednak już praktyczna wiedza ledwo wystarczająca. O tym jak wygląda rzeczywistość na styku samorządów i biznesu, jak skutecznie edukować i co może zrobić biznes i władza lokalna – o tym rozmawiamy z Sylwią Molewska, prezeską fundacji Biznes dla Klimatu.

  • S01E16 Ekonomia społeczna to część gospodarki, która jest nakierowana na człowieka

    • June 21, 2023

    Czym jest ekonomia społeczna? Według oficjalnej definicji ekonomia społeczna to taki rodzaj działalności, w którym najważniejszą rolę odgrywają ludzie. Zysk nie jest celem samym w sobie – ma służyć tym, którzy potrzebują pomocy, np. wspierać zatrudnienie i reintegrację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym – niepełnosprawnych, seniorów, bezrobotnych. A jak się robi biznes w oparciu o ten model? Tego dowiecie się z najnowszego odcinka podcastu #BiznesDlaKlimatu, w którym rozmawiamy z Patrycją Surowiec i Karolą Dwórznik, zarządzającymi działaniami spółdzielni socjalnej ZEROBAN.

  • S01E17 Betonoza – współczesna choroba naszych miast

    • June 21, 2023

    Przestrzeń miejska, w której dominuje beton, przechowuje znaczne ilości ciepła. W ciągu całego roku wszystkie budynki wraz z infrastrukturą drogową gromadzą ciepło, a następnie powoli emitują je, co skutkuje odczuwanym przez ludzi nieznośnym upałem. Ciasno sąsiadujące ze sobą bloki i wieżowce przyczyniają się do zmniejszenia przepływu wiatru, co również zwiększa poziom „zaduchu”. Silny wiatr jest sprzymierzeńcem w walce z upałem i zanieczyszczeniami powietrza. Dodatkowe ciepło jest emitowane przez pojazdy, obiekty przemysłowe oraz urządzenia chłodnicze, takie jak klimatyzatory. Zabetonowaniu nieodłącznie towarzyszy niezrozumiałe zjawisko polegające np. na wycinaniu drzew i krzewów i zastępowaniu ich małymi, ozdobnymi drzewkami w donicach. Co jakiś czas słyszymy też o rewitalizacjach parków i zielonych terenów, co wiąże się również z zaburzaniem rytmu przyrody i wylewaniem dodatkowego betonu. Centra miast stają się rozgrzanymi wyspami ciepła a rynki świecą betonem. W tym odcinku po

  • S01E18 Łukasz Broniewski: „Konkurencyjność klimatyczna polskiej gospodarki nie jest zbyt duża.

    • June 21, 2023

    W sytuacji, kiedy 50% polskiego PKB opiera się na eksporcie, a 75% tego eksportu trafia do krajów Unii Europejskiej, obowiązująca w Unii Europejskiej strategia zeroemisyjności i cel zerowych emisji netto oznacza dla większości polskich firm fundamentalną zmianę otoczenia biznesowego. Żeby nie wypaść z łańcucha dostaw polskie przedsiębiorstwa będą musiały dostarczać dane dotyczące między innymi śladu węglowego. Z czego to wynika, co taka zmiana przyniesie w kontekście globalnym i lokalnym i wreszcie – jak liczyć ślad węglowy? O tym w rozmowie z Łukaszem Broniewskim, współzałożycielem Fundacji Climate Strategies Poland, która udostępniła przedsiębiorcom bezpłatne narzędzia w postaci kalkulatora śladu węglowego i kompendium wiedzy z tego zakresu.

  • S01E19 #15 Andrzej Gorczycki: "Mamy zieleń w sercu"

    • August 1, 2023

    EKOFABRYKA to jedyne takie miejsce w Polsce. Powstała na terenie dawnych zakładów drzewnych w Wejherowie. Jest dopełnieniem istniejącego gminnego systemu gospodarki odpadami. Siedzibą Ekofabryki jest zabytkowy budynek, który został poddany modernizacji i jako pierwszy dostał „drugie życie”. Ekofabryka prowadzi szeroko rozumianą działalność proekologiczną. Do dyspozycji są dwie sale do pracy indywidulanej oraz sala konferencyjna przeznaczona dla ok 50 osób. W strefie upcyklingu i recyklingu przeznaczonej do wykonywania napraw znajduje się 8 stanowisk pracy kompleksowo wyposażonych w narzędzia z których bezpłatnie mogą korzystać mieszkańcy Wejherowa. Zgodnie z hasłem „Myśl globalnie- działaj lokalnie” promuje ekologiczne inicjatywy oraz ekowolontariat. W odcinku podcastu Biznes dla Klimatu rozmawiam z Andrzejem Gorczyckim, prezesem Zakładu Usług Komunalnych w Wejherowie.

  • S01E20 Jak chronić Wisłę?

    • August 27, 2023

    Po co debata w temacie przyznania osobowości prawnej Wiśle? Co ma dać i czy uchroni nas przed katastrofą, która miała miejsce w Odrze? Zapraszamy do dyskusji! Zarówno tu w komentarzach, jak i jutro podczas debaty oxfordzkiej: „Jedynie nadanie osobowości prawnej Wiśle pozwoli nam uniknąć katastrofy na miarę Odry”.

  • S01E21 Jedynie nadanie osobowości prawnej Wiśle pozwoli nam uniknąć katastrofy na miarę Odry

    • September 28, 2023

    DEBATA OXFORDZKA Fundacji Biznes dla Klimatu wokół tezy: „Jedynie nadanie osobowości prawnej Wiśle pozwoli nam uniknąć katastrofy na miarę Odry”. Rzeki to tętniące życiem biologicznym środowisko stanowiąca dobro całego społeczeństwa. Odzwierciedlają „krwioobieg żywego ekosystemu”, jakim jest nasze środowisko naturalne. Tymczasem, jak pokazuje Raport Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska opublikowany w 2022 roku, stan polskich wód powierzchniowych i rzek nie napawa optymizmem - ponad 94% wód nie osiągnęło dobrego stanu ekologicznego wymaganego Ramową Dyrektywą Wodną. W przypadku badań stanu chemicznego tylko 12% wykazało stan dobry. Jak zadbać o rzeki, aby nie powtórzyła się katastrofa ekologiczna podobna jak ta na Orze? Czy rozwiązaniem mogłoby być nadanie rzece osobowości prawnej? W Kanadzie o rozwiązanie pozwoliło rzece Magpie zachować dziki charakter oraz uchronić dziedzictwo rdzennego plemienia zamieszkującego jej zlewnię. Może i nasza Wisła na to zasługuje? W końcu to jed

  • S01E22 Izabela Sałamacha: Idealnie by było, gdybyśmy żyli odpowiedzialnie i nie generowali odpadów

    • October 24, 2023

    Dwie trzecie Polaków deklaruje, że odczuwa niepokój związany z ryzykiem zanieczyszczenia wody, jednak tylko 8 proc. wprowadziło w życie ekologiczne nawyki po ostatniej katastrofie na Odrze w 2022 r. – wynika z najnowszej fali badania EKObarometr zrealizowanego przez SW Research wspólnie z akcją „Operacja Czysta Rzeka”. Czerpanie przyjemności z kontaktu z naturą, szczególnie popularnego w okresie wiosenno-letnim, może być zaburzone przez niepokojące zjawiska, które dostrzegamy w naszym naturalnym środowisku. Największe obawy, zdaniem 69% Polaków, budzą pozostawione w lesie lub parku odpady i nieczystości. Na drugim i trzecim miejscu badani wskazują obszary związane ze zbiornikami wodnymi – zanieczyszczenie wody, pływające śmieci (64%) oraz martwe zwierzęta, w tym ryby (59%). Niemal równie często (57%) nasz niepokój budzą ślady po wycieku paliwa, ścieki z kanalizacji i inne płyny przemysłowe. O samych badaniach, ale również o wartości, jaką nam daje czyste środowisko i istotności eduka

  • S01E23 Tomasz Grochowski: Myślmy o środowisku jako dobru, które jest ponad podziałami!

    • October 24, 2023

    W zeszłym roku w Polsce symbolem zmian klimatu nie były bowiem jak w Szwajcarii topniejące lodowce, lecz umierająca rzeka Odra. Jak w przypadku każdej katastrofy, czynników ją wywołującą było wiele, większość z nich jest nam dobrze znana. Jednak poza bezpośrednią działalnością człowieka taką jak niekontrolowane zrzuty zanieczyszczeń, w ich gronie były też wysokie temperatury i susza. Tegoroczna konferencja Stormwater Poland w czasie dwudniowych obrad pochyli się nad stanem polskich wód, nie tylko pod kątem ilości ale przede wszystkim jakości. A tak, jak wiemy nie jest najlepsza. Ponad 94% wód (badanych jako „jednostkowe części wód powierzchniowych”) nie osiągnęło dobrego stanu ekologicznego wymaganego Ramową Dyrektywą Wodną. W przypadku badań stanu chemicznego tylko 12% wykazało stan dobry. Należy podkreślić, że w tego typu badaniach, przekroczenie stężeń jednego z wymaganych wskaźników determinuje klasyfikację, nie mniej prezentowane dane pokazują zły stan czystości wód w Polsce.

  • S01E24 Międzyuczelniana Akademia Klimatu - studia unikalne w skali kraju

    • October 24, 2023

    Międzyuczelniana Akademia Klimatu, to unikatowe w skali kraju przedsięwzięcie łączące trzy uczelnie - Uniwersytet Wrocławski, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Inicjatywa wspierana jest również ze strony sektora bankowego i biznesu: Fundacji Banku Ochrony Środowiska (Fundacji BOŚ), Fundacji Biznes dla Klimatu i Fundacji Edukacji Klimatycznej. W podcaście goszczą dziś są przedstawiciele trzech uczelni, które wzięły na swoje barki wyzwanie, jakim jest edukacja klimatyczna: pani profesor Dorotę Niedziółkę, przedstawicielka Szkoły Głównej Handlowej, pan doktor Filip Duszyński z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz prof. Tomasz Bergier z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

  • S01E25 ESG - nie taki armagedon straszny

    • October 30, 2023

    ESG to akronim używany w odniesieniu do ładu środowiskowego, społecznego i korporacyjnego. Te trzy obszary zostały zdefiniowane jako kluczowe przy pomiarze zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa i są oceniane przez większość odpowiedzialnych społecznie inwestorów przy analizie potencjalnych inwestycji. Chociaż wskaźniki ESG nie były dotychczas obowiązkowymi aspektami sprawozdawczości finansowej a sprawozdawczość dotyczyła wyłącznie spółek giełdowych, to inwestorzy coraz częściej stosowali te niefinansowe zmienne w rozmowach biznesowych, jako część swojego procesu analizy inwestycyjnej. Powodowało to, że przedsiębiorstwa decydowały się na analizowanie i udostępnianie interesariuszom danych z obszarów ESG w rocznych sprawozdaniach a niektóre z nich nawet decydowały się sporządzać odrębne, niezależne raporty. W najnowszym odcinku podcastu Biznes dla Klimatu prezentujemy wstęp do ESG – o co w tym chodzi i po co to jest?

  • S01E26 Piotr Nieznański - Podejście do rzek jest destrukcyjne dla przyrody i jakości naszego życia

    • February 8, 2024

    Niemal 99% polskich rzek jest w fatalnym stanie ekologicznym - czy katastrofa, która dotknęła Odrę niczego nas nie nauczyła? Dlaczego traktujemy rzeki czysto gospodarczo – np. jako miejsce odprowadzania ścieków. Mało kro się pochyla nad walorami przyrodniczymi, mało kto zastanawia się czy w ogóle takie traktowanie przyrody jest moralne. Czy nadanie osobowości prawnej rzece to dobry pomysł i miałby szanse powieść się z Polsce?Niemal 99% polskich rzek jest w fatalnym stanie ekologicznym - czy katastrofa, która dotknęła Odrę niczego nas nie nauczyła? Dlaczego traktujemy rzeki czysto gospodarczo – np. jako miejsce odprowadzania ścieków. Mało kro się pochyla nad walorami przyrodniczymi, mało kto zastanawia się czy w ogóle takie traktowanie przyrody jest moralne. Czy nadanie osobowości prawnej rzece to dobry pomysł i miałby szanse powieść się z Polsce?

  • S01E27 Paulina Sobiesiak-Penszko: Troska o środowisko może wywodzić się z różnych wartości

    • April 5, 2024

    • Dlaczego o zmianie klimatu rozmawiamy narracjami politycznymi? • Jak pracować ze społeczeństwem w dobie kryzysu klimatycznego? • Jak być czujnym na dezinformację i manipulację ze strony polityków oraz mediów? W tym odcinku rozmawiamy z dr Pauliną Sobiesiak-Penszko, Dyrektorka Programu Zrównoważonego Rozwoju i Polityki Klimatycznej w Instytucie Spraw Publicznych.

  • S01E28 dr Kasper Jakubowski: Musimy się trochę przesunąć i zrobić miejsce w miastach dla bioróżnorodnośc...

    • May 12, 2024

    Czym jest czwarta przyroda i jak ją rozpoznać? Co to jest mikrolas i jaka idea "budowania' ich w miejskiej przestrzeni? Dlaczego tak istotnym elementem jest włączanie lokalnej społeczności w dbanie o tereny zielone i uświadamianie, że lokalnie możemy mieć ogromny wpływ na poprawę warunków życia? O tym opowiada dr Kasper Jakubowski, dyrektor merytoryczny Forest Maker, edukator ekologiczny, architekt i popularyzator czwartej przyrody.

  • S01E29 Elżbieta Lemańska-Błażowska, Rodzice dla Klimatu: Potrzebne jest działanie, nie bierne czekanie

    • June 10, 2024

    • Dlaczego tak ważna w kontekście zmiany klimatu jest edukacja dorosłych i decydentów? • Jak w tym procesie pomaga Mozaika Klimatyczna? • Nad czym pracuje zespół parlamentarny "Rodzice dla Klimatu" i jaką rolę w tych pracach odgrywają media i walka z dezinformacją? • Na jakie efekty pracy zespołu możemy liczyć?

  • S01E30 Cecylia Malik: Opowieść o rzece to opowieść o tożsamości

    • June 21, 2024

    1. Jaka idea stoi za kolektywem Siostry Rzeki? 2. Jak za pomocą sztuki robić piękne protesty, które zwracają uwagę opinii publicznej na ważne sprawy i realizować mądry, wrażliwy i łączący aktywizm ekologiczny? 3. Jakie realne zmiany niesie ze sobą uznanie rzeki za osobę - czego uczą nas przykłady ze świata? O tym między innymi w rozmowie z Cecylią Malik, założycielką kolektywu Siostry Rzeki, aktywistką ekologiczną, edukatorką i artystką.

  • S01E31 Wspólnie dla Wisły - tysiąc kilometrów, siła w wodzie

    • July 5, 2024

    Wisła, najdłuższa i najważniejsza rzeka, od wieków stanowi serce Polski. Jest symbolem naszej historii, kultury i tożsamości narodowej, a także kluczowym elementem naszego ekosystemu. Polskie rzeki są jedną z najbardziej zdegradowanych części środowiska, a 99% z nich nie spełnia standardów środowiskowych. Gdańska fundacja Biznes dla Klimatu zainicjowała akcję, której celem jest podjęcie szerokiej i merytorycznej dyskusji oraz konkretnych i natychmiastowych działań ochrony i ograniczenia zrzutów zanieczyszczeń do polskich rzek. Sportowe wyzwanie było pretekstem do tego, by dyskusja na temat potrzeby ochrony Wisły została powszechnie usłyszana. Akcja przeprowadzana jest w dniach 23-30 czerwca i rozpoczęła się u źródła Wisły w Baraniej Górze odwróconym triathlonem. Następnie smocza łódź spłynęła naturalnym nurtem rzeki do Gdańska. W każdym z ośmiu przystanków, we współpracy z WWF Polska Strażnicy Rzek, zostały pobrane próbki wody do badań laboratoryjnych, w celu sporządzenia oceny jak

  • S01E32 Wojciech Falkowski: Tylko zdrowa rzeka może nam dać możliwości do rozwoju

    • July 12, 2024

    1. Jakie Wisła budzi emocje z perspektywy smoczej łodzi i gdzie jej dzikość widać najbardziej? 2. Co najbardziej zanieczyszcza Wisłę i jakie działania mogą zapobiegać tym zanieczyszczeniom? 3. Jak interesariusze - Wody Polskie, przedsiębiorstwa wodociągowe, biznes i organizacje pozarządowe - podchodzą do kwestii nadania Wiśle osobowości prawnej? 4. Czy stroska o środowisko biznesowi się opłaca? O relacji z rzeką, która tworzy się po ośmiu dniach obcowania z nią, o Wiśle, jej smaku, o wysiłku spłynięcia nią ale także o kosztach środowiskowych inwestycji i głównych wyzwaniach, którym musimy sprostać chcąc chronić nasze dobro przyrodnicze i kulturowe rozmawiamy z Wojciechem Falkowskim, prezesem Ecol Group, fundatorem Biznes dla Klimatu, pomysłodawcą i inicjatorem projektu Wspólnie dla Wisły i – co ważne, również czynnym uczestnik wiślanego spływu smoczą łodzią z Krakowa do Gdańska.

  • S01E33 Wspólnie dla Wisły | 1048,22 kilometry w 8 dni

    • July 22, 2024

    25 wioślarzy zmierzyło się z nurtem Wisły. W sumie zawodnicy od Baraniej Góry do Gdańska na wyspę Ołowianka pokonali 1048, 22 kilometry. Jak sami podkreślają, nie byłoby to możliwe, gdyby nie codzienna współpraca i poczucie misji. Rzeka zaskoczyła zarówno swoim niskim stanem, jak i dużym zanieczyszczeniem. Piękne krajobrazy wiślane kontrastowały ze stanem jakościowym wody. Zadanie było bardzo ambitne, jak podkreśla załoga Smoków, nawet zawodnicy pływający zawodowo na smoczych łodziach, mieli wątpliwości, czy jest to wykonalne. Okazało się, że poczucie misji jest lepsze niż niejeden energetyk. Mimo niskiego stanu wody, przepychania łodzi po łachach, ostrego słońca i upału a nawet burzy, zawodnicy osiągnęli założony cel. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na pilną potrzebę ochrony wód Wisły, która nie spełnia standardów środowiskowych.

  • S01E34 dr Anna Grochowska: Patrząc na nasze miasta planowanie przestrzenne wydaje się abstrakcją

    • September 12, 2024

    W tym odcinku: - 15 minutowe miasta - jak one działają? - jakie wyzwania mamy we współczesnym planowaniu przestrzennym? - gdzie w tym wszystkim jest przestrzeń dla bioróżnorodności? - jaka jest rola edukacji - zarówno na poziomie społecznym, jak i samorządowym i w biznesie? Gościnią odcinka jest dr Anna Grochowska z Uniwersytetu Wrocławskiego, prodziekanka Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska, adiunktka w Zakładzie Zagospodarowania Przestrzennego Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego oraz kierowniczka Pracowni Partycypacji Społecznej.

  • S01E35 dr Ilona Biedroń - Musimy mieć lepsze zrozumienie czym jest rzeka

    • September 23, 2024

    Rzeki upominają się o swoje – przede wszystkim swoje miejsce i prawo do tego, żeby się rozlać. Prostowane i sztucznie wtłaczane w betonowe ramy zaczynają coraz częściej się buntować. I ten bunt jest tragiczny w skutkach z perspektywy człowieka.

  • S01E36 prof. Mateusz Strzelecki - System klimatyczny świata składa się z naczyń połączonych. Lodowce odg...

    • October 11, 2024

    1. Dlaczego my w Polsce powinniśmy przejmować się lodowcami i tym, co się z nimi dzieje? 2. Co w tym lodzie tkwi i czy lodowce mogą jeszcze czymś naukowców zaskoczyć? 3. Jak to się dzieje, że lodowce potrafią zmieniać granice terytorialne państw? 4. Dlaczego powinniśmy słuchać naukowców w kwestii zmiany klimatu i z jakich źródeł najlepiej czerpać wiedzę? O tym między innymi w rozmowie z profesorem Mateuszem Strzeleckim, z Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego, geografem, polarnikiem, liderem polskich zespołów badawczych ds. ewolucji wybrzeży i paraglacjalnej transformacji krajobrazu w Wysokiej Arktyce, członkiem Komitetu Badań Polarnych Polskiej Akademii Nauk oraz wykładowcą studiów podyplomowych Międzyuczelnianej Akademii Klimatu.