U Vrtlarici pogledajte kako je lako uzgojiti uresnice, doznajte tko je gospođa lavanda a tko šinjorina smokva i pokušajte zajedno s Kornelijom uzgojiti vlastite sadnice vrtnih jagoda.
U Vrtlarici pogledajte skriveni perivoj obitelji Očić, upoznajte organski vrt obitelji koja je zagrebački asfalt zamijenila životom u Istri, te doznajte zašto je važno malčirati vrt...
U novoj Vrtlarici doznajte kako posaditi lukovice, kako u suvremeni vrt uključiti uzgoj povrća te kako njegovati ekološki travnjak...
Danas vrtlarica donosi priču o kestenima...
Nova Vrtlarica ove nedjelje donosi reportaže o oblikovanju cvjetne gredice i sadnji živice, te nas upoznaje sa zanimljivim svijetom žednjaka.
U Vrtlarici doznajte kako od posljednjeg sezonskog povrća pripremiti domaću vegetu, kako njegovati ciklame, te što je lazanja vrtlarstvo...
Kompostiranje kartona, Glogovo drvo, hortikultura i ekološko vino
U nedjeljnoj Vrtlarici pogledajte kako napraviti uzdignute gredice, kako razmnožiti najjednostavnije sobne biljke te kako kalemiti kaktuse...
U novoj Vrtlarici pogledajte zašto je kozji gnoj odličan za male obiteljske vrtove, kako uzgojiti vlastite bukovače, te kako gljive pomažu biljkama...
U Vrtlarici pogledajte: Zašto je važno hraniti ptice, kako izraditi božićne aranžmane, mogu li se limun i češnjak združiti u borbi protiv prehlade te zašto su ciklame idealne zimske cvjetnice...
U ovoj Vrtlarici pogledajte kako sačuvati božićnu zvijezdu tijekom blagdana, kako izdraditi ukrasnu posudu od papira i betona i zašto je važno čuvati masline s Luna.
U božićnoj Vrtlarici doznajte kako na kreativan način posaditi sukulente, Upoznajte tajne uzgoja najpopularnijih orhideja, kako se beru i razmnožavaju kapari, te što od njih sprema Ana Ugarković.
U prvoj ovogodišnjoj Vrtlarici doznajte kako profesinalni uzgajivači razmnožavaju kaktuse, posjetite Palmižanski vrt obitelji Meneghello, te pogledajte kako se oblikuje glicinija...
U nedjeljoj Vrtlarici pogledajte priču o 88-godišnjoj vrtlarici iz Bribira, doznajte kako se pripremaju vrbe za pletenje košara i kako se koriste u vrtlarstvu.
Ove njedjelje u Vrtlarici pogledajte kako započeti sezonu s tek nekoliko paketića sjemena, kako uzgojiti krumpire i đumbir na terasi ili balkonu, te što znači cvijeće u životu jednog danskog umjetnika...
U nedjelju u Vrtlarici doznajte kada počinje sezona uzgoja povrća u kontinentalnim krajevima, kako odabrati poziciju za povrtnjak na jednom otoku, te što se može skuhati od čičoke, korjenastog povrća i mladih listova špinata...
U ovoj Vrtlarici doznajte zašto mediteranski vrt izgleda prekrasno u rano proljeće, zašto je vitamin C iz limuna važan za naš organizam, te kako prepoznati, skupiti i pripremiti prve ovosezonske samonikle biljke...
U novoj Vrtlarici doznajte razliku između zaštićenih i kultiviranih lukovičastih cvjetnica, kako se uzgajaju batat, jam i stevija, zašto cvjećari i aranžeri vole proljeće i kako biljnim bojama obojiti uskrsna jaja...
U Vrtlarici ove nedjelje doznajte koje vrste drveća cvjetaju prije listanja, kako uzgojiti jednogodišnje cvijeće, kako zaštititi sjeme biljnim kupkama i kako najlakše uzgojiti krumpire...
U ovoj Vrtlarici pogledajte kako mikrorizne gljive pomažu presadnicama povrća, kako uzgojiti bukovače i šampinjone, te kako napraviti uzgojne posudice bez ikakvih troškova...
U Vrtlarici doznajte zašto je kopriva važna za organske vrtlare, kako brati i pripremiti medvjeđi luk, te koja je uloga pokrivača tla u jednom urbanom vrtu.
U novoj Vrtlarici doznajte: kako formirati novi povrtnjak; kako koristiti Mjesečev sjetveni kalendar; koje sorte salata vrtlari najviše vole...
U novoj Vrtlarici: doznajte sve o maslačku; predstavljamo pulske komunalne vrtove; savjetujemo kako lakše obaviti sadnju presadnica...
U novoj vrtlarici doznajte kako oblikovati povrtnjak s ključić gredicama, zašto je ekološko pčelarstvo važno za opstanak pčela i kako bez mnogo troškova uzgojiti vrtno cvijeće.
U nedjeljnoj Vrtlarici upoznajte rijetke vrtne biljke poput šparoge, rabarbare i komorača, doznajte kako se uzgaja jam, drevna ljekovita vrsta, i pogledajte kako organski vrtlari mogu pomoći pčelama.
U nedjeljnoj Vrtlarici pogledajte kako izgleda organski uzgoj u krškim uvjetima, kakve su sličnosti i razlike u uzgoju batata i krumpira i može li uzorak na laticama cvijeća pomoći konzervatorima umjetnina.
U nedjeljnoj Vrtlarici doznajte koje su prednosti kuhanja svježe ubranog povrća, kako izraditi priručni sustav za navodnjavanje rajčica, te kako ekološki pčelari pripremaju košnice za vrcanje meda.
Prva emisija nove sezone Vrtlarice donosi priču o tome kako priroda može preko noći uništiti višemjesečni trud u vrtu, ali i priču o uspješnoj sezoni jednog mladog organskog vrtlara iz Kumrovca.
U nedjeljnoj Vrtlarici doznjate zašto je važno surađivati s prirodom, kako na organski način uzgojiti rajčice i kako sačuvati njihovo sjeme za buduće generacije.
U nedjeljnoj Vrtlarici doznajte kako uzgojiti krumpire pod slamom, kako biodinamički vrtlari grade kompostnu hrpu i kako uzgojiti češnjak na drugačiji način.
U nedjeljnoj VRTLARICI doznajte: Kako pripremiti prirodnu kremu od nevena; kako uzgojiti metvicu;
U Vrtlarici pogledajte priču o važnosti dobrog planiranja bez obzira radi li se o pojedinoj biljnoj vrsti ili o cijelom kompleksu urbanih vrtova, poput onih u Mariboru.
U nedjeljnoj Vrtlarici pogledajte kako na najbolji način sačuvati plodove ljeta kako bi u njihovom okusu mogli uživati i tijekom hladnih zimskih mjeseci.
Sirova hrana novi je smjer u zdravoj prehrani. Temelji se na mnogo povrća. No tamo gdje većina ljubitelja povrća podvlači crtu, ljubitelji sirove hrane put otvaraju i - cvijeću...
Upoznajte zaboravljene vrste mediteranskih vrtova: maginje, žižulu i lovor.
U ovoj Vrtlarici doznajte koje je bobičasto voće najprikladnije za uzgoj u obiteljskim vrtovima. Saznajte zašto vrijedi uzgajati crveni i crni ribiz i što treba osigurati borovnicama kako bi uspješno rasle. Upoznajte i profesionalne uzgajivače ekoborovnica i naučite kako pripremiti marmeladu od bobičastog voća.
U nedjeljnoj Vrtlarici pogledajte priču o prirodnoj kozmetici inspiriranoj mediteranskim biljkama i doznajte kako se pripremaju losion, gel i hranjiva krema za lice.
U nedjeljnoj Vrtlarici pogledajte priču o prednostima zelene gnojidbe u organskom vrtu i o novim načinima upotrebe koprive, kraljice zelenih gnojiva.
U nedjeljnoj Vrtlarici doznajte po čemu je posebna stara jabuka iz Žrnovnice, kako cijepljenjem sačuvati stare voćke i kako razmnožiti šljivu mirabelu.
U nedjeljnoj Vrtlarici doznajte što je polikultura i koje su njezine prednosti, kako izgleda stari seoski vrt u Sloveniji i na koji način privući leptire u organske vrtove.
U nedjeljnoj Vrtlarici doznajte zašto je kvaliteta tla važna za organski uzgoj korjenastog povrća, pogledajte kako uzgojiti rotkvice na zabavan način i kako na jednostavan način kiseliti repu.
U nedjeljnoj Vrtlarici doznajte zašto je bugenvilija formosa osvojila cijelu našu obalu, a posebno Split u kojem postoji i najveća kolekcija ovih penjačica u Hrvatskoj.
U nedjeljnoj Vrtlarici pogledajte priču o uzgoju povrća na balkonu. Doznajte kako uzgojiti presadnice na prozorskoj dasci i kako ih pravilno njegovati sve do berbe.
U ovoj Vrtlarici doznajte koja je uloga biljaka zaštitnica u organskom vrtu i zašto je dobro posaditi neven, kadificu ili kamilicu u blizini povrća. Upoznajte i neke manje poznate vrste poput limunske trave, ali i stare zaboravljene vrste kao što je kalopera.
U nedjeljnoj Vrtlarici pogledajte kako izgledaju gredice s trajnicama u arboretumu Volčji potok, kako oblikovati cvjetnu gredicu prema vlastitom nacrtu, te kako izgleda sadnja lukovica na velikim površinama.
U nedjeljnoj Vrtlarici doznjte zašto je zelena boja povrća važna u suvremenoj prehrani, koje povrće ima najviše klorofila i kako se priprema soparnik prema izvornom receptu.
U današnjoj Vrtlarici pogledajte što povezuje naizgled posve različite vrste vrtnih biljka: rabarbaru, šparogu, artičoke i čičoku.
U Vrtlarici doznajte kako uz pomoć novih metoda podići kvalitetu uzgoja vinove loze i pitomog kestena u organskim vrtovima.
Ove nedjelje u Vrtlarici govorimo o rajčici - oblikovanju, križanju, zaštiti i primjeni.
U nedjeljnoj Vrtlarici pogledajte priču o fenomenu gline, o čudesnom materijalu koji može biti koristan u vrtu, ali i u drugim sferama života.
VRTLARICA danas otkriva kako je strast prema biljkama oplemenila izgled jednog otoka i kako novim tehnologijama i metodama uzgoja sačuvati vrijedne biljke i biološku raznolikost.
Doznajte što je to mikropovrće, kako ga uzgojiti na prozorskoj dasci i po čemu se razlikuje od baby povrća.
U ovoj Vrtlarici Kornelija vas vodi kroz svijet hortenzija. Upoznat ćemo najčešće vrtne hortenzije, ali i one rijetke i neobične, te saznati kako ih razlikovati. Od vrtnih savjeta saznat ćemo kakvo tlo vole ove cvjetnice i kako dobiti plavu boju cvjetova. No ono što je najvažnije, naučit ćemo kako ih pravilno orezivati, odnosno postići da bujno i obilno cvatu iz godine u godinu.
Pogledajte kako uzgojiti salate za svakodnevnu prehranu tijekom cijele godine. Upoznajte stare sorte poput regice ili dečkove glave, ali i nove kao što su salanova salate sa svojim zanimljivim i ukusnim listovima. Usto doznajte kako uzgojiti i koristiti neke druge vrste, poput radiča, potočarke ili dragoljuba, koje se također koriste kao salate.
U ovoj "Vrtlarici" Kornelija se bavi uzgojem luka i češnjaka. Upoznat ćemo najpopularnije sorte koje uzgajamo u povrtnjacima, ali i neke stare sorte koje još uvijek rastu u malim poljima Dalmatinske zagore. Osim uzgoja i berbe, doznat ćemo i kako kvalitetno brati i čuvati luk za zimske mjesece.
U nedjeljnjoj Vrtlarici pogledajte priču o gradskim vrtovima te doznajte u čemu se razlikuju zagrebački vrtovi od bečkih i mariborskih.
U Vrtlarici pogledajte kako život u vrtu može biti sladak i koje sve biljke možemo uzgajati, skupljati i pripremati kao vrtne delicije.
Ove nedjelje u Vrtlarici pogledajte što je važno kada biramo cvijeće za svoj vrt te koje su vrste idealne za vrtlare koji nemaju mnogo vremena.
Doznajte što je važno znati o sadnji bosiljka, kako uzgojiti čili papričice i na koji način najbolje uspijeva vrtni koromač.
U nedjeljnoj Vrtlarici pogledajte priču o biljkama koje stvaraju mahune, od vrtnog graška, graha, mahuna, pa sve do leće, slanutka i jarog graha s dalmatinskih polja.
U nedjeljnoj Vrtlarici pogledajte priču o krumpirima. Doznajte mogu li se uzgojiti na organski način, zašto je Lika idealna za njihov uzgoj i zbog čega je važno čuvati stare sorte.
U ovoj Vrtlarici Kornelija pokazuje kako uzgojiti vrtne biljke bez troškova, što koristiti umjesto supstrata za sadnju, kakvu ambalažu upotrijebiti umjesto uzgojnih posudica i kako napraviti tekuće gnojivo. Na putovanju u Dalmatinsku zagoru upoznajemo vrtlara koji svoj vrt unutar suhozida njeguje također bez ikakvih troškova.
Emisija nas upoznaje s uzgojem popularnih začinskih biljaka poput majčine dušice, mravinca, kadulje, luka vlasca, matičnjaka, metvice i bosiljka. Doznajemo kako pripremiti gredicu i posaditi biljke koristeći pritom i njihovu estetsku vrijednost. Priču širimo upoznajući zanimljivu i kreativnu kuharicu iz Maribora koja priprema jela od začinskih biljaka i jestivog cvijeća. Na kraju doznajemo kako sušenjem sačuvati mirise i arome biljaka koje smo uzgojili.
Emisija govori o raznim aspektima vrtlarske etike, nudeći alternativu za različite probleme poput prekomjerne eksploatacije smilja u Dalmatinskoj zagori ili nestanka autohtonih sorti krumpira. Govorimo i o problemu krađe uroda, o čemu svjedoče sami vrtlari. No pokazujemo i pozitivne primjere i veliki vrtlarski pokret koji kreće iz austrijskog gradića Tullna. Tamošnji organski vrtovi primjer su suvremenog dizajna i afirmativnog pristupa prema očuvanju okoliša, životinjama i klimatskim promjenama.
Ova emisija govori o osnovama suvremenog organskog vrta. Koristeći najsuvremenije znanstvene spoznaje o njezi tla, Kornelija pokazuje kako pripremiti gredice, koje alate i gnojiva upotrijebiti i zašto je važno malčirati. Posebnu pažnju posvećuje najsitnijim stanovnicima tla, koristeći tehnologiju efektivnih mikroorganizama kako bi povećala urod i otpornost prema biljnim bolestima.
U ovoj emisiji Kornelija govori o zajedničkim osobinama blitve, cikle i špinata, ali i samonikle lobode koja pripada istoj botaničkoj skupini. Uz praktične vrtlarske trikove pratimo rast biljaka od sjemena, presađivanja pa sve do berbe. Doznajemo kako ih zaštititi od bolesti, kako sačuvati njihovu svježinu i kako ih iskoristiti u pripremi smoothija.
U ovoj epizodi Kornelija objašnjava kako uzgojiti tipične vrtne grahorice: grašak, bob i grah. Doznajemo kako na maloj površini uzgojiti grašak i uspoređujemo uzgoj boba u kontinentalnim uvjetima i Dalmatinskoj zagori. Usto, vidjet ćemo kako se priprema bob i manistra, staro dalmatinsko jelo koje polako nestaje s naših jelovnika. Naravno, tu je i mnoštvo drugih savjeta o organskom uzgoju mahuna i graha, s posebnim naglaskom na grah trešnjevac, ponos Hrvatskog zagorja.
U ovoj epizodi Kornelija otkriva sličnosti i razlike u uzgoju luka i poriluka. Doznajemo kako odabrati najkvalitetnije lučice, ali i zašto iz Poljica nestaje uzgoj autohtone dolačke kapule koja se tradicionalno uzgaja iz sjemena. Ljeto nas ponovno vraća u vrt, u vrijeme berbe luka i njege poriluka koji zahtijeva posebne metode uzgoja kako bi njegova stabljika postala bijela. Jesen završava savjetom o kiseljenju lučica i berbom poriluka.
Ova epizoda govori o vrtnim jagodama. Priča počinje u proljeća sa sadnjom desertnih jagoda mjesečarki. U nastavku pratimo njihov razvoj, ali i probleme s pticama, voluharicama ili puževima, koji se rado slade njihovim slatkim plodovima. Doznajemo kako postići raniji urod, kako ih umjetno oprašiti i kako razmnožiti. Posebna zanimljivost su bijele jagode koje mirišu na ananas i kultivirane šumske jagode koje donose plodove tijekom cijeloga ljeta.
Ovaj put Kornelija nas upoznaje s uzgojem krastavaca i tikvica, srodnih vrsta sa sličnim uzgojnim potrebama. Doznajemo kako popraviti strukturu tla uz pomoć kokosovih vlakana i kako mikorizne gljive utječu na rast krastavaca. Usto, vidjet ćemo koliko različitih sorti tikvica možemo uzgajati u svojim povrtnjacima, ali i upoznati neke egzotične vrste kao što su meksički krastavac i kiwano.
Svi znamo da vrtlarstvo prestaje biti zabavno kada se susretnemo s vrtnim nametnicima. Izazov je još i veći kada taj problem želimo riješiti na organski način. U ovoj epizodi Kornelija pokazuje kako organskim metodama riješiti napad gusjenica, krumpirovih zlatica, grčica ili rovca. Doznat ćemo kakve probleme rade voluharice i kako ih najbezbolnije otjerati iz vrta. No najviše savjeta i vrtlarskih trikova posvećujemo najgorem od svih nametnika, pužu.
Epizoda Kupusnjače u vrtu upoznaje nas s organskim uzgojem tipičnih kupusnjača, kao što su kupus, kelj, cvjetača, brokula, korabica, ali i neke manje poznate vrste, kao što su špicasti kupus i pak-choi. Sve su to iznimno zdrave povrtnice koje nije teško uzgojiti, bez obzira krećemo li od sjemena ili od presadnica. Osim uobičajenih tehnika uzgoja Kornelija pokazuje kako rješava problem puževa, gusjenica ili kupusnih stjenica. Emisija završava savjetom o kiseljenju kupusa u običnim staklenkama.
U novoj Vrtlarici doznajte sve o kompostu. Iako su mnogi vrtlari prihvatili kompostiranje kao redovan dio održavanja vrta, većina nažalost svoj biljni otpad još uvijek baca ili spaljuje. To je šteta, jer kompost je iznimno koristan i može se lako pripremiti. Ponekad je, ističe Kornelija, dovoljno samo bacati biljni otpada na jedno mjesto i priroda će učiniti svoje. No ako želimo ubrzati proces kompostiranja, mogli bismo dodati guano ili efektivne mikroorganizme. Dapače, kompostirati se može čak i na balkonima i terasama. I to nije sve. U ovoj epizodi vidjeti ćete i inovativnu bokashi metodu kompostiranja kojom možemo uspješno reciklirati čak i kuhinjski otpad.
Ova epizoda posvećena je oblikovanju i dizajnu vrta. Gledatelji će imati priliku usporediti zahtjevnije i manje zahtjevne primjere, odnosno one koji se mogu primijeniti u većini obiteljskih vrtova. Doznat ćemo kako se izrađuje sjenica od pletene vrbe te kako napraviti vrtnu stazu od stare cigle. No najbolje primjere vidjet ćemo u školi vrtnog dizajna u Beču, gdje analiziramo prostor i materijale pokazujući kroz primjere koji su osnovni preduvjeti dobrog dizajna. Naravno, biti će tu i praktičnih savjeta, pa će oni koji su vješti u radu s drvom doznati kako mogu sami napraviti malu vrtnu terasu.
U ovoj epizodi doznajemo sve o organskom uzgoju mrkve, ali i njezinih srodnika kao što su peršin, celer, pastrnjak i ljupčac. Priča započinje posebnom tehnikom sjetve mrkve i korijandra kojom unaprijed sprječavamo pojavu štetnika. Nakon toga doznajemo kako pametno plijeviti mrkvu i kako uzgojiti pastrnjak. Kod uzgoja celera bjelaša Kornelija pokazuje najjednostavniju metodu izbjeljivanja stabljika i uspoređuje njegove hruskave stabljike s običnim celerom. Na kraju upoznajemo i ljupčac, jedinu trajnicu u toj skupini, poznatu po iznimno aromatičnim listovima, idealnim u pripremi domaćih juha.
Zahvaljujući botaničkoj srodnosti, patlidžan, paprika i rajčica povrtnice su sličnih uzgojih zahtjeva. U ovoj epizodi Kornelija pokazuje sve tajne uspješnog uzgoja ove popularne skupine. Doznat ćemo kako zaštititi presadnice od napada rovca, kako povećati rodnost paprika i na koje načine oblikovati rajčice u vrtu i stakleniku. Zahvaljujući tehnikama pinciranja, paprike i rajčice lakše podnose teret plodova i mnogo su zdravije. To vrijedi za suvremene sorte, ali i za one stare koje još uvijek njeguju mnogi vrtlari. Potvrđuje to i priča o uzgajivaču iz Žrnovnice koji je uspješno uzgojio rajčice iz sjemena koje mu je prethodne sezone darovala Kornelija.
U ovoj Vrtlarici bavimo se skupljanjem i razmnožavanjem biljaka uz pomoć reznica ili sjemena. Neke se biljke, poput bosiljka, mogu uzgojiti na oba načina. Dapače, uzgoj može biti još zabavniji ako pripremamo tzv. sjemenske kuglice. Uostalom, u tome i jest ljepota vrtlarstva, kada skupljajući sjeme iz vlastitog vrta, održavamo iz sezone u sezonu biljke koje volimo. Ova epizoda pokazuje koje se vrste mogu na taj način sačuvati i uzgojiti.
Polazeći s pozicije kako vrtlarstvo ne bi smjelo biti napor, već užitak, Kornelija kroz nekoliko primjera pokazuje kako uživati u vrtu. Jedan je način aktivno vrtlariti, odnosno uzgojiti nešto korisno poput bijelih šparoga koje se sade na početku proljeća. No uživati se može i u dobro oblikovanom pejzažu poput onoga obitelji Horjan iz Hižakovca, koja je svoju djedovinu pretvorila u ladanjski vrt. Na kraju Kornelija pokazuje kako od dunja pripremiti kotonjadu, dokazujući time kako dobri vrtlari moraju uživati od vrta do stola.
U prvoj epizodi Kornelija pokazuje kako bez previše ulaganja uljepšati svoj vrtni prostor. Doznat ćemo kako razmnožiti ljiljane, uzgojiti ukrasne trajnice iz sjemena, napraviti potpornje od suhog granja za ljetno cvijeće, uzgojiti penjačice u ukrasnim posudama ili iskoristiti stare palete u uzgoju salata. Sve su to jednostavni projekti, odnosno ideje uz koje ljubitelji biljaka mogu u punom smislu doživjeti ljepotu vrtlarstva.
U ovoj epizodi Kornelija nas upoznaje s uzgojem i razmnožavanjem najpopularnijih ukrasnih penjačica. Doznat ćemo nešto više o gliciniji, a posebno o tome je li bolje razmnožiti je iz sjemena ili iz reznica. Riječ je o prekrasnoj, ali istodobno vrlo zahtjevnoj penjačici, pa je veoma važno znati je i pravilno oblikovati. Srećom, postoje i jednostavnije, ali jednako atraktivne vrste, poput klematisa ili lonicere, koje se mogu uklopiti u gotovo svaki vrt.
U novoj Vrtlarici istražujemo prirodne resurse koje možemo iskoristiti za organska gnojiva. Neke od njih, poput pepela, taloga kave ili ostataka voća pronaći ćemo u svakom kućanstvu, a neke u okolišu u kojem živimo. Vrtlari s kontinenta obično raspolažu s mnogo zelenog materijala koji bi se, umjesto kao otpad, mogao pametno pretvoriti u biljno gnojivo. Naprotiv, vrtlari s obale, koji ne raspolažu s toliko zelenila, mogli bi koristiti druge izvore biljnih hranjiva, poput komine ili suhe morske trave.
U ovoj epizodi Kornelija kreće u potragu za bademom i smokvom, voćnim vrstama koje nisu tako popularne kao maslina ili vinova loza. Ipak, u nekim ih krajevima još uvijek sade i njeguju na tradicionalan način. Doznat ćemo kako se suše i čuvaju bademi i koja je razlika između eko smokava i onih koje se tretiraju sumporom. Na kraju, Kornelija pokazuje kako napraviti bademovo ulje, te povezuje badem i smokvu u jedinstveni sirovi kolač, svojevrsnu energetsku pločicu koja može odlično poslužiti kao međuobrok između doručka i ručka.
Nekada davno dok još nije bilo kozmetičkih preparata, biljke su jedini izvor njege. Neke od njih možemo pronaći u prirodi, a neke uzgojiti sami u vlastitom vrtu ili na balkonu. U ovoj epizodi Kornelija pokazuje kako uzgojiti i iskoristiti biljke poput Aloe vere, metvice ili lavandina u njezi kože i pripremi različitih preparata za opuštanje. Naučit ćemo kako izraditi masku za lice i šumeće pločice i kako na vlastiti vrt gledati kao na mjesto opuštanja, svojevrsni vrtni spa.
U ovoj epizodi Kornelija putuje u Nizozemsku, državu u kojoj proizvodnja hrane čini jedan od temelja ekonomije. Zbog manjka površina, ali i rastućeg gradskog stanovništva, uzgoj hrane seli se u gradove. Upoznat ćemo protagoniste urbanih farmi u Haagu koji uzgajaju povrće na gradskim krovovima. No upoznat ćemo i vrhunske kuhare koji u svojoj kuhinji koriste isključivo namirnice uzgojene u vlastitom stakleniku i vrtu. I jednima i drugima zajednički je cilj hrana koja je zdrava, svježa i uzgojena u neposrednoj blizini potrošača.
U ovoj epizodi Kornelija govori o tehnici cijepljenja povrtnih kultura. Na primjeru rajčice pokazuje postupak spajanja dviju različitih sorti rajčice, te objašnjava što je podloga a što plemka. Upoznat ćemo i tomtatoo rajčice koje u tlu stvaraju gomolje krumpira, ali i razne druge cijepljene vrste poput krastavaca, dinja i mini lubenica. Neke su od njih odlično rješenje za organske vrtove je su biljke bujnije i otpornije na biljne bolesti. No ima i promašenih primjera koje nema smisla uzgajati.
U ovoj epizodi Kornelija pokazuje kako rekonstruirati vrt bez velikih troškova. Vidjet ćemo kako sačuvati biljke koje planiramo preseliti i kako ih njegovati nakon presađivanja. Doznat ćemo kako pripremiti travnjak bez pomoći profesionalnih vrtlara i zašto su efektivni mikroorganizmi važni u oporavku tla nakon grubih zemljanih radova. Usto, naučit ćemo nešto i o tome kako oblikovati grm ako želimo da izgleda kao stabalce.
Ova epizoda nastavak je priče o stvaranju novog vrta. U prethodnoj epizodi Kornelija je pokazala kako bagerom oblikovati nove terase u vrtu, kako presaditi biljke i pripremiti tlo za novi travnjak. Sada slijedi nastavak. Vidjet ćemo kako se vrt promijenio u samo nekoliko mjeseci. Doznat ćemo i kako njegovati mladi travnjak novom inovativnom metodom top dressinga uz pomoć mikroorganizama, te kako jednogodišnjim biljem popuniti praznine u vrtu.
U rano proljeće, dok se vrt tek budi, priroda nudi velik izbor biljaka. Jedna od njih je i maslačak, ljekovita vrsta od koje se može pripremiti fantastičan sirup. No i kasnije, kada iz vrta već ubiremo prve plodove, ne treba zaboraviti na prirodu, a posebno na obične i česte vrste poput bazge. Od njih se mogu pripremiti uvarci ali i zdrave slastice. I to, naravno, nije sve. Mnoge biljke, pa čak i korovi, mogu se koristiti čak i kao prirodna bojila za tkanine.
Iako djeluje jednostavno, uzgoj bundeva i tikvi pravi je izazov za organske vrtlare. Neki će od iste vrste uzgojiti tikvice, drugi velike tikve za pripremu bučnice, a poneki divovske bundeve. Od njih se mogu pripremiti ne samo ukusna jela ili zdrave grickalice, već i ukrasne posude.
Emisija prikazuje prirodna sredstva za zaštitu bilja od pelina, vratića, rabarbare i ćili papričica. Posjećujemo i biodinamičko imanje Bernarde Orehovec gdje se izrađuje sumporasto vapnena juha.
Iako aromatično bilje povezujemo s Mediteranom, neke vrste mogu rasti i u hladnijem podneblju. Ako želimo bolje upoznati biljke koje sadimo u svojim vrtovima, najbolje je vidjeti ih u prirodi, staništu u kojem rastu. Učinimo to!
U ovoj emisiji doznajemo koje su povrtne biljke kompatibilne i kako djeluju jedna na drugu. Uz neka nova iskustva pratimo i razvoj bundeva, graha i kukuruza, poznatog trojca koji u vrtlarstvu nazivamo "tri sestre". Ipak, najveći utjecaj na biljke nemaju druge biljke već mikroorganizmi. Oni su ključni za zdravlje i plodnost biljaka, pa su stoga i njihovi najbolji susjedi.
Biti s biljkama iz dana u dan znači brinuti se o njima i u dobrim i u lošim trenutcima. Ponekad je to veselje kada neka biljka uspije, a ponekad briga zbog voluharica koje uništavaju njihov korijen. Sve je to dio vrtlarstva. Ipak, kada na kraju sezone ubiremo plodove svoga rada ili skupljamo sjeme za sljedeću godinu, ne možemo osjetiti ništa drugo nego zadovoljstvo.
Ljubitelji vrta i vrtlarenja došli su na svoje! Počinje nova, 7. sezona Vrtlarice, za sve one koji prirodu osjećaju kao dio svog života, kao i one koji su vrtlarstvo uveli u svoju svakodnevicu. Popularna autorica Kornelija Benyovsky Šoštarić 7. sezonu posvetila je organskom vrtlarstvu, dakako, s primjerima iz vlastitoga vrta. Bit će zanimljivih priča koje je autorica zabilježila u Velikoj Britaniji o pionirima organskog vrtlarstva i Nizozemskoj o krajobraznim arhitektima. Vidjet ćemo i neke vodeće arboretume te saznati kako se velike ideje realiziraju u oblikovanju krajobraza. Svaka će emisija ponuditi gledateljima mnoštvo korisnih savjeta, od njege tijela organski uzgojenim biljkama, do recepata za jela od biljaka iz vlastitog vrta.
Luk kao luk - rast će svuda! No, ako mu posvetimo samo malo više pažnje i rezultati će biti bolji. Saznajte i kako ga na valjan način skladištiti, a za kraj ne propustite recept u kojem luk nije samo dodatak!
Imate li priliku prošetati starom jezgrom Šibenika, oduševit će vas ljepota njegovih ulica, trgova i kamenih kuća. Ali ono što kao posjetitelj ili turist nećete imati priliku doživjeti - skriveni su prostori iza zidova, iza kuća. Male zelene oaze...
U prvoj epizodi vrtlarica Kornelija podučava nas abecedu paprika, od sjemena do ploda. U njezinom vrtu u Lepoj Vesi u Hrvatskom zagorju paprike su ove sezone odlično rodile.
U priči o aromi paprike otkrivamo koje su prednosti novih sorti u odnosu na neke već dobro poznate. Istražujemo kako križanjem dobiti novu aromu i zašto volimo ljuto. Otputovat ćemo i na veliku izložbu čili papričica i na kraju doznati koja je hrvatska paprika najbolja za pečenje i ajvar.
U ovoj epizodi Vrtlarice glavni lik je metvica. Vrtlarica Kornelija pokazat će nam kako je i gdje saditi, ali i kako je obuzdati da se previše ne širi. Naposlijetku, pokazat će nam i kako uživati u njezinoj aromi, u toplim i hladnim napitcima. Savjete i inspiracije na temu metvice, popularno zvane menta, pogledajte ove subote.
Ove zimske subote govorimo o zimnici. Vrtlarica Kornelija pokazat će nam na koji način možemo riješiti problem voća koje nitko ne bere te kako viškove iz vlastitoga vrta sačuvati za zimu. Za one koji podjednako vole vrtlarstvo i kuhanje priprema zimnice više je od tradicije.To je strast. Kako to radi Kornelija, pogledajte u četvrtoj epizodi.
Govorimo o ukrasnim travama, biljkama koje nisu oduvijek bile cijenjene u vrtu. No, vremena su se promijenila, a s njima i poimanje o lijepome. U ovoj epizodi vrtlarica Kornelija podučit će nas kako osigurati dobre uvjete za uzgoj trava te koje su vrste najpogodnije za sadnju u obiteljskim vrtovima.
Mijenjajući navike, mijenjamo i naš odnos prema okolišu. U ovoj epizodi Vrtlarice pogledajte kako zamijeniti klasični uzgoj biljaka u plastičnim posudama onim materijalima koji nisu štetni za prirodu. Vrtlarica Kornelija u ovoj epizodi nije zaboravila ni na pernate stanovnike vrtova. Kako izraditi kućice i hranilice za ptice, naučite od Kornelije.
Miješanjem različitih kultura i uvođenjem novih vrsta održavamo stabilnost, ravnotežu i zdravlje biljaka u povrtnjaku. U ovoj epizodi vrtlarica Kornelija pokazat će nam polikulturni način uzgoja u mediteranskom vrtu. Koje su kulture izdržale test vrtlarske sezone koja je bila prepuna izazova - kiše i vlage, provjerite ove subote.
Miris limuna univerzalan je osvježavajući doživljaj. Osim u agrumima nalazi se i u mnogim drugim vrtnim biljkama. U ovoj epizodi vrtlarica Kornelija gradi vrtni kutak s različitim vrstama koje mirišu na limun. Kako stvoriti citrusnu oazu u svojem vrtu, pogledajte u novoj epizodi.
Mnogi ljubitelji biljaka voljeli bi uzgajati vlastito povrće na organski način, no nemaju dovoljno prostora. O toj temi vrtlarica Kornelija govorit će u čak tri epizode. Ove subote bit će riječi o oblikovanju malih gredica, načinu njihova zagrijavanja te sadnji tijekom tri proljetna mjeseca. I sve to na površini od samo 12 četvornih metara.
Svatko od nas ima neki recept kako se štiti od ljetnih vrućina. No, kako ljeti zaštititi biljke, zna vrtlarica Kornelija. U drugoj od tri priče o intenzivnom vrtu naučit ćemo na koji način spustiti temperaturu tla i zraka kako bi biljke preživjele i podarile nam obilje ljetnog povrća.
Intenzivni uzgoj povrća idealan je za male površine; male vrtove, balkone ili lođe. Omogućuje nam maksimalno korištenje površine te uzgoj čak i tijekom jeseni kada je najvažnije biljke zaštiti od hladnoće i mraza. U trećoj priči o intenzivnom uzgoju vrtlarica Kornelija pokazat će nam što sve možemo uzgojiti na kraju vrtlarske sezone.
Svi znamo da je danas ugrožen opstanak pčela, no malo tko doista nešto i poduzima. U ovoj epizodi vrtlarica Kornelija podučit će nas što sve možemo učiniti kako bi svoje vrtove prilagodili životu tih vrijednih oprašivača te im stvorili oazu u kojoj se mogu osjećati sigurno i zaštićeno.
U dobro organiziranom povrtnjaku biljke optimalno koriste vodu i hranjiva, zdrave su i lako ih je uzgojiti na organski način. Koristimo li pritom i metodu rotacije kultura, poznatu i kao plodored, uspjeh će biti još i veći. Više o tome u novoj Vrtlarici!
Promatrati biljke u cvatu uvijek izaziva ushit i divljenje, pa nije niti neobično što mnoge ukrasne vrste, a posebno grmovi cvjetaju mjesecima. Mnogi od njih dugovječni su kao i stabla, pa treba dobro razmisliti gdje ih posaditi kako bi u godinama koje slijede pokazali puni sjaj.
Salata je sastavni dio jelovnika, ali i botanički naziv za biljku koju najčešće koristimo kao prilog. No dobru salatu možemo pripremiti i od drugih povrtnih kultura, poput rajčica, krastavaca ili paprika, pa čak i oplemeniti dodatkom jestivog cvijeća.
Vrtlarica Kornelija pokazat će nam na koji način možemo riješiti problem voća koje nitko ne bere te kako viškove iz vlastitoga vrta sačuvati za zimu. Za one koji podjednako vole vrtlarstvo i kuhanje priprema zimnice više je od tradicije. To je strast. Kako to radi Kornelija, pogledajte u četvrtoj epizodi.
Po jestive samonikle biljke ne moramo nužno odlaziti daleko u prirodu. Neke od njih možemo uzgajati i u vlastitim vrtovima, neke iskoristiti kao hranu nakon pljevljenja ili im samo malo pomoći kako bi rasle bujnije i uspješnije. Više o samoniklim biljkama kao izvoru zdrave prehrane doznajte u ovoj epizodi Vrtlarice!
Penjačice su ukras svakog vrta. Lijepe su kada cvjetaju, ali i kada svojim gustim lišćem stvaraju hladovinu. Neke su od njih velike i zahtijevaju puno prostora, no postoje i one nježnije koje rastu brzo, divno mirišu i izgledaju prekrasno. Više o ukrasnim penjačicama u novoj epizodi!
Uzgoj luka poznat je od davnina pa se može reći da je luk jedna od najstarijih povrtlarskih kultura i danas je neizostavan dio ljudske prehrane. U novoj epizodi ''Vrtlarice'' pogledajte sve što ste željeli saznati o uzgoju luka: od sjetve do sušenja i karakteristika pojedinih sorti...
Ideja samoodrživog vrta koji nas hrani tijekom cijele godine donedavno je bila zanimljiva samo rijetkima. No s pandemijom koronavirusa, uzgoj vlastite hrane postao je popularan na globalnoj razini. Što je to samoodrživi vrt, doznajte u novoj epizodi Vrtlarice!
Grah je biljka koju vrijedi uzgajati. Može rasti na visokim kolcima, ali i negdje u vrtu, na gredicama. Nije zahtjevna, pa uz malo truda urod može biti više nego isplativ, tim više što se u suhom stanju odlično čuva i tijekom zimskih mjeseci. Doznajte više o uzgoju graha u obiteljskim vrtovima.
Uzgoj vrtnih biljaka iz sjemena jedno je od najljepših vrtlarskih iskustava. Troškovi su minimalni a uspjeh fantastičan, tim više što na kraju sezone sjeme možemo skupiti, sačuvati i na taj način sljedećeg proljeća cijeli ciklus pokrenuti ispočetka. Uzgoj iz sjemena tema je ove Vrtlarice.
Tikve, buče ili bundeve. Svatko ih naziva drugačije, što nije neobično jer se i međusobno veoma razlikuju. Neke uzgajamo kao ukras, a neke zbog toga što su zdrave i ukusne. A čuvamo li ih na pravilan način, uživat ćemo u njihovoj aromi i tijekom zime...
Uzgoj novih sadnica iz reznica izvrstan je način da na sljedeću generaciju prenesemo one osobine koje nam se kod određene biljke sviđaju. Neke od njih najbolje je razmnožiti u proljeće, a neke tek u ljeto kada malo očvrsnu. Kako uzgojiti vrtne biljke vegetativnim putem, doznajte u Vrtlarici!
Jesen je romantično doba u vrtu. Vrtlarska je sezona pri kraju i više se nikamo ne žurimo. Sve je nekako smirenije, bez obzira na količinu posla. To je doba kada polako pospremamo svoje vrtove i uživamo u svemu onome što smo mjesecima stvarali. U romatičnim prizorima jeseni uživajte uz Vrtlaricu.
Kada bi drveće moglo razgovarati, tko zna što bismo sve doznali. Vjerojatno bi nekima od nas zahvalilo na brižnim rukama, no mnogima bi sigurno zamjerilo prekomjernu sječu i nebrigu, a možda čak i zavapilo u pomoć. Vrijeme je da ga poslušamo. Više o brizi za drveće doznajte u Vrtlarici...
Mnogi su vrtlari uvjereni da je malč odlično skrovište za puževe, što zapravo nije istina. Naprotiv, to je tek jedna od brojnih zabluda i mitova koje prate vrtlarstvo, a pogotovo organski uzgoj. Vrijeme je da neke od tih priča napokon razotkrijemo. U ovoj epizodi saznajte više o najčešćim vrtlarskim zabludama!
Mnoge ljekovite biljke mogu se bez problema uzgajati u vrtu, pa čak i vrste koje su u prirodi samonikle. Na taj način dobivamo priliku za pripremu vlastitih čajeva i tinktura. Sve, naravno, uz prethodno savjetovanje s liječnikom. Više o uzgoju ljekovitog bilja doznajte u Vrtlarici.
Vertikalni način uzgoja biljaka idealan je za male vrtove jer ne zauzima puno mjesta. Ponekad za biljke koje rastu uspravno treba pripremiti različite vrste kontrukcija, a ponekad tek iskoristiti već postojeću vrtnu sjenicu ili čak običnu ogradu.
Kad bi povrće koje uzgajamo bilo isključivo zeleno, naši bi povrtnjaci bili nemaštoviti i pomalo dosadni. No kad je vrt prepun boja, tad je i naša prehrana zdravija. Vrijeme je da proširimo izbor povrća koje sadimo i uvedemo neke nove vrste. U novoj Vrtlarici doznajte više o važnosti boja u uzgoju!
Čak i kada mislite da dobro poznajete biljke u svom vrtu, vjerojatno rijetko razmišljate o pozadini njihovog izgleda, boji i obliku listova, plodova ili cvjetova poput suncokreta čija jednostavna ljepota krije fascinantnu matematičku priču. O dizajnu biljaka više u novoj Vrtlarici!
Ako je vrt postavljen na zdravim osnovama, bit će snažan unatoč klimatskim promjenama i najezdama štetnih kukaca. No ta snaga ne ovisi samo o dobrom poznavanju tehnika organskog uzgoja, već i o našoj spremnosti da za vrt odvojimo dovoljno vremena. U čemu se još krije snaga organskog vrta, doznajte u Vrtlarici!
Iako nisu u modi, vrtovi prepuni cvijeća iznimno su važne oaze za brojne kukce oprašivače i biološku raznolikost u širem smislu. Zbog toga je više nego ikada prije važno uzgajati što više vrsta koje cvjetaju od proljeća pa sve do kraja jeseni. Više o cvijeću koje vole kukci doznajte u Vrtlarici!
Svaki vrt, čak i ako izgleda kao da ga je oblikovala priroda, ipak je rezultat pomnog planiranja i brojnih vrtlarskih tehnika i raznih manipulacija kojima postižemo da biljke rastu brže, da su plodovi krupniji, a urod bogatiji. Više o vrtlarskim manipulacijama doznajte u novoj Vrtlarici!
Iako smo naviknuli svoje vrtove dijeliti na ukrasni i korisni dio, postoji način da se ta dva dijela sretno povežu u jednu cjelinu. Riječ je o konceptu nazvanom jestivi krajolik, idealnom za sve one koji žele povezati sklad i harmoniju s organskim uzgojem povrća i voća. A upravo jedan takav vrt možete vidjeti u novoj Vrtlarici!