Pátá část šestidílného cyklu, realizovaného v koprodukci několika evropských zemí a mapujícího příčiny rozpadu bývalého sovětského impéria, se vrací k událostem z přelomového roku 1989. Úvodní pasáž dokumentu s podtitulem Vzpoura připomíná osobnost Andreje Sacharova, který jako člen ruského parlamentu ostře vystupoval proti sovětské invazi do Afghánistánu. Všímá si vzestupu popularity Borise Jelcina, jenž zosobňoval rostoucí tlak vůči polovičatosti gorbačovských reforem.
Další kapitoly svědectví s řadou unikátních archívních záběrů i nadčasových úvah zobrazují postupný rozpad komunistických režimů v bývalých sovětských satelitech. Film líčí poměry v Maďarsku, kde byl v červnu 1989 uspořádán oficiální pohřeb Imreho Nagye, popraveného po protisovětském povstání v padesátých letech. Ukazuje kontroverzní osobu Jánose Kádára, nástup reformátorů i odstraňování zátarasů na hranicích, jež předznamenalo pád takzvané „železné opony“.
Dokument se podrobně věnuje tehdejšímu dění v NDR, včetně masového exodu nespokojených občanů přes Maďarsko, kde docházelo k dramatickým scénám na hranicích s Rakouskem. Zobrazuje útěky přes západoněmecká velvyslanectví v Praze a ve Varšavě. Vrací se k oslavám výročí NDR v říjnu 1989, kterých se osobně zúčastnil M. S. Gorbačov a jež poznamenaly protirežimní demonstrace. Rekapituluje pád berlínské zdi a „sametovou revoluci“ v Československu, v níž sehrál klíčovou roli Václav Havel. Připomíná zhroucení diktatury v Rumunsku, vrcholící Ceausescovým útěkem v helikoptéře ze střechy prezidentského paláce a jeho popravou.
Aufbruchstimmung im Ostblock: Die UdSSR, Polen und Ungarn lassen teilweise freie Wahlen zu. In der DDR klammert sich SED-Chef Erich Honecker weiter an die Macht. Doch von seiner unangefochtenen Position ist nicht mehr viel übrig. In den eigenen Reihen lauern Reformer. Der Hauptschuldige daran ist für Honecker der Erfinder von Perestroika und Glasnost: der sowjetische Staatspräsident Michael Gorbatschow.
(TVMovie)
Puolan ja Unkarin tapahtumat panivat liikkeelle valtavan dominoefektin ja neuvostoimperiumi oli hajoamisen partaalla. Marraskuussa 1989 Prahassa juhlittiin kommunistihallinnon eroa.
1989 est l'année des grands changements.
Pendant que l'URSS, la Pologne et la Hongrie prennent la voie d'une transition démocratique avec l'organisation d'élections en partie libres, les dirigeants communistes des autres pays du bloc s'accrochent au pouvoir. A l'automne 1989, la vague des révolutions pacifiques les submerge les uns après les autres et les contraint à quitter leurs fonctions.
Del 5 av 6. Serien behandlar slutet av det kalla kriget, tiden 1975-1991. Från dem som var med får vi höra hur det socialistiska samhällsbygget kunde rasa och hur livet i östblocket kunde te sig under åren som föregick kollapsen.