En svensk man har råkat ut för en allvarlig motorcykelolycka och måste opereras. Rune hjälper en förvirrad ung finsk medborgare som bara verkar äga ett par trasiga byxor och inte ens kommer ihåg var han bor. Han har inget pass och inga pengar och Rune misstänker att mannen blivit drogad.
Svenska Eva är på väg in akut till sjukhuset i ambulans. Hon har drabbats av svåra smärtor i mage och rygg. Volontärpolisen Rune får medla i ett massagebråk. En ettårig svensk pojke har problem med luftvägarna och ska få behandling. Dock väntar en obehaglig överraskning på sjukhuset.
Rune kommer in till sjukhuset med svåra smärtor i bröstet och andningssvårigheter. Det visar sig att hans ena lunga kollapsat. Erika har skadat njuren i en dansrelaterad halkolycka i en bar. Hon vill åka hem till Sverige, men måste vara kvar på sjukhuset. Volontärpolisen Rune rycker in för att lugna en ilsken britt som går bärsärk.
En liten svensk flicka är på väg in till sjukhuset med ambulans. Flickan har haft hög feber i en vecka, och läkarna tar nu prover för att se om hon drabbats av denguefeber som sprids av myggor. Kent var nära att drunkna i hotellpoolen och är nu inlagd på sjukhuset för observation och återhämtning.
Koordinatorn Daniel vid Bangkok Hospital i Phuket hjälper Barbro från Dalarna som har fått sitt knä krossat i en badolycka och måste opereras. Hennes man Janne som fick gripa in och försöka rädda henne ur vattnet tvingas flyga tillbaka till Sverige, då försäkringen inte täcker hans fortsatta uppehälle. Koordinatorn Nina hjälper ett par vars ettåriga son Levi drabbats av lunginflammation. Rune hjälper en fransman vars vän gripits av polis för narkotikainnehav.
Koordinatorn Daniel överraskas när Tommy som är en god vän till honom kommer in med ambulans. Han har en elak tandinfektion och har inte kunnat sova på en vecka. Volontärpolisen Per ger sig ut på jakt efter knarklangare på stranden efter ett tips. På nätterna förvandlas stränderna till en farlig plats med kriminella gäng och droghandel. I Thailand är det mycket hårda straff för narkotikainnehav. Även för små mängder.
Anders har kommit in akut till sjukhuset med svåra magsmärtor. Den långa resan till sjukhuset tog fyra timmar och han har mycket ont. Hans gallblåsa visar sig vara inflammerad och han måste opereras. Monika ramlade på en trottoarkant och skadade sin handled. Hon lokalbedövas för operation, men skadan visar sig vara mer komplicerad än läkarna räknat med. Operationen blir en plåga för Monika då den tar mycket längre tid än beräknat. Volontärpolisen Per får medla i en konflikt mellan en fransk turist och en mopeduthyrare.