Maj w drodze z Paryża do Warszawy zatrzymuje się w Wiedniu, gdzie spotyka Marię Globner, sekretarkę firmy, której właściciele, bracia Ildmann, wyjeżdżają do Budapesztu. Maria korzysta z propozycji Maja i wspólnie jadą do Budapesztu jego samochodem. Bezpośrednio po przybyciu do stolicy Węgier Maria w tajemniczych okolicznościach zostaje zamordowana w hotelu "Duna". Maj, który pierwszy odnalazł zwłoki, zostaje zatrzymany przez milicję węgierską. Niemal równocześnie radio wiedeńskie alarmuje opinię publiczną o tajemniczym zniknięciu jednego z braci Ildmann - już na terytorium Węgier, oskarżając o porwanie węgierską służbę bezpieczeństwa. Uwolniony od podejrzeń Maj uzyskuje pozwolenie powrotu do Wiednia. Sądzi on bowiem, że tam należy szukać przyczyn i sprawców zbrodni. Po wielu zabiegach i perypetiach udaje mu się udowodnić, że zbrodnicza intryga została uknuta przez tajemniczą organizację "W:, na której czele stoi nieuchwytny doktor Gebhardt.
Akcja filmu toczy się w roku 1974. W Grecji rządy sprawuje junta pułkowników. Jej przywódcy chcą się pozbyć niewygodnego więźnia - postępowego malarza Victoriosa Makrisa. W obawie przed protestem międzynarodowej opinii publicznej nie mogą wydać na niego wyroku śmierci. Szef organizacji "W" - doktor Gebhradt, przychodzi im z pomocą. Ma przesłać do Salonik swojego człowieka - międzynarodowego przestępcę, Maxa Stebera, który dokona porwania Makrisa z więzienia i zlikwiduje go po cichu. Odpowiedzialnością za porwanie obciąży się nielegalną lewicę grecką, działającą w konspiracji. Maj z pomocą swych przyjaciół z konspiracyjnej lewicy porywa Stebera, wciela się w jego postać i przyjmuje na siebie wykonanie jego zadania. Mokris zostaje uwolniony.
Maj podejrzewa Rogera de Suzannet, właściciela marsylskiej firmy importowo - eksportowej, że pod pozorem lotniczych transportów maszyn rolniczych dla afrykańskiej Republiki Górnego Wybrzeża przemyca na zlecenie organizacji "W" broń dla reakcyjnych secesjonistów zwalczajacych postępowy rząd tego państwa. Podczas jednego z lotów transportowych pilot odkrywa przemycaną broń ukrytą w samolocie. Chce, zgodnie z umową, zawiadomić Maja o tym odkryciu. Zostaje jednak zamordowany przez ludzi Suzanetta. Przed śmiercią udaje mu się ukryć mapę stanowiącą dowód dostarczenia broni. Maj z pomocą francuskich przyjaciół ujawnia tajemnicę pilota, odnajduje mapę i demaskuje zbrodniczych handlarzy bronią.
Francuski geolog, profesor Vireau, zostaje zaangażowany przez rewolucyjny rząd republiki południowo - amerykańskiej Antiqua do badań gruntów w kopalniach należących przed rewolcją do międzynarodowego konsorcjum Cerro Chilca Corporation. Wraz ze swym asystentem, Santiago, odkrywa bogate złoża uranitu. Nie wie jednak, że jego rozmowy z Santiago o odkryciu są podsłuchiwane przez agentów organizacji "W", opłacanych przez Cerro de Chilca. Na ternie kopalni mnożą się akty sabotażu. Zaniepokojony Vireau pod pozorem uczestnictwa w kongresie geologicznym wyjeżdża do Rzymu, aby spotkać się z Majem. Do spotkania jednak nie dochodzi - Vireau zostaje zamordowany. Maj udaje się do Malavity, miasta w Republice Antiqua, aby tam wyjaśnić przyczyny śmierci profesora i zdemaskować sprawców.
W Monachium ma odbyć się proces przeciwko byłemu Hauptsturmfuhrerowi SS, a obecnie znanemu architektowi, Helmuthowi Jahnowi, oskarżonemu o wymordowanie w czasie wojny kilkutysięcznej ludności pewnego miasteczka na wschodnich krańcach Polski. Jednym ze świadectw winy Jahna są zdjęcia wykonane przez naocznego świadka zbrodni, Rolfa Emke, który był w owym czasie kierowcą szefa Jahna Gruppenfuhrera SS - Rungego. Trzeba jednak odnaleźć jeszcze negatywy lub autora zdjęć. Maj wyjeżdża do Monachium i następnie do Bazylei w poszukiwaniu Emkego. Szef organizacji "W" - doktor Gebhardt - idzie jego śladem, aby odnaleźć i unieszkodliwić Emkego, nie dopuszczając w ten sposób do procesu. Maj jest szybszy - udaje mu się uchronić Emkego przed ludźmi z organizacji "W" oraz namówić go, aby zgłosił się jako świadek na procesie. Do procesu jednak nie dochodzi, gdyż organizacja "W" likwiduje oskarżonego Jahna. Wskutek nieprzewidzianego zbiegu okoliczności zdemaskowany zostaje Gruppenfuhrer Runge.
Na zlecenie ONZ w republice południowo - amerykańskiej Guademurca, w pobliżu jej stolicy, Tupanaca, pracują obok siebie dwie ekspedycje: polaska grupa budowniczych zapory wodnej i amerykańska grupa archeologiczna. Celem wyjaśnienia zadrażniem powstałych między nimi Maj zostaje delegowany przez jedną z agend ONZ do Tupanaki. Ktoś jednak chce zapobiec tej podróży. Maj cudem unika skutków zamachu bombowego. W republice Guademurca trwa kampania przedwyborcza. Na stanowisko prezydenta republiki kandydują stary prezydent i młody przywódca opozycji, senator Merenez. Miejscowy szef bezpieczeństwa, Octavio Alezano, snuje intrygę zmierzającą do skompromitowania Mereneza - każe zamordować jego przyjaciółkę, sekretarkę dyrektora polskiej budowy, i kieruje podejrzenia przeciw senatorowi. Maj wyjaśnia nieporozumienie między polską i amerykańską grupą budowniczych i demaskuje działalność Alezano. Wykrywa, że szef bezpieczeństwa na zlecenie CIA posłużył się mordercami z miejscowej agentury organizacji "W".
Przyjaciel Maja, pracownik genewskiej ekspozytury Komisji Narkotyków ONZ - Charles - proponuje mu współpracę przy wykryciu sprawców szerzących się licznych morderstw na osobach znanych hurtowników handlu narkotykami. Ostatnie morderstwo miało miejsce w Wiedniu - zabity został hurtownik Plattner, a jego wspólnik - Meran - znikł w tajemniczych okolicznościach. Maj wykorzystując swe podobieństwo fizyczne do Merana wciela się w jego postać i dociera do szajki morderców z organizacji "W", która chce zmonopolizować handel narkotykami. Tylko wskutek niespodziewanego zbiegu okoliczności nie zdobywa dowodów ich winy.
Włoski multimilioner, Skalkator, wskutek tragicznej śmierci najbliższej rodziny doznaje wstrząsu psychicznego przejawiającego się pragnieniem znisczenia współczesnej cywilizacji i naszego świata. Przekupuje amerykańskiego dowódcę bazy rakietowej NATO - pułkownika O'Neilla, który kradnie dwie rakiety z głowicami atomowymi i przewozi je na prywatną wyspę Skalkatora - Arkę Nowego. Skalkator chce ją wystrzelić i wywołać światowy konflikt atomowy. W celu zapewnienia bezpieczeństwa sobie i swemu przedsięwzięciu wynajmuje ludzi z organizacji "W". Majowi udaje się przedostać do Arki Noego. Tu następuje "zamach stanu", ludzie z organizacji "W" doprowadzają do uwięzienia Skalkatora i jego przyjaciół. Chcą wykorzystać broń atomową dla swych własnych zbrodniczych celów. O'Neill stawia im opór. W tajemnicy topi rakiety, chcąc tylko zademonstrować światu, jak łatwo jest postawić go na krawędzi katastrofy. We wzajemnej strzelaninie giną ludzie O'Neilla i organizacji "W".
Niemiecki uczony, profesor Lannert, opętany szaleńczą ideą zniszczenia świata, pracuje nad wynalezieniem broni laserowej masowego użytku. Finansowany przez nieznanych mocodawców i wykorzystywany przez organizację "W" prowadzi swe badania w laboratorium ukrytym w pewnej fabryce maszyn rolniczych. W wyniku eksplozji giną jego współpracownicy, on sam, ciężko ranny, znika z mikrofilmami. Rozpoczyna się ostra walka między Majem i ludźmi z organizacji "W" o zdobycie mikrofilmów. Jednocześnie Maj jest szantażowany przez organizację "W", która porywa Annę - jego współpracowniczkę. Udaje się więc na spotkanie z doktorem Gebhardtem - jest to jedyne spotkanie - partia pozostaje nie rozegrana. Maj ocali Annę, znajdzie ludzi bezpośrednio zaangażowanych w sprawę Lannerta, wskaże także tych, którzy finansowali poszukiwania profesora, ale nie zlikwiduje swego głównego wroga.