Zapraszamy na spotkanie z żyrafami. Te piękne, egzotyczne zwierzęta pokażemy w naszym programie po raz pierwszy. W gdańskim ogrodzie zoologicznym obserwowaliśmy ich trening medyczny. Dowiecie się też, ile kręgów szyjnych ma żyrafa i co oznacza układ kolorowych plamek na jej szyi. „Okno Życia” dla małych zwierząt? Tak! To inicjatywa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Na stronie internetowej „Okna Życia” czytamy motto: Nie wyrzucaj, oddaj do nas. Przyjedziemy, zabierzemy, bez pytań. Na Oddziale Drobnych Ssaków lubelskiego UP czeka ich nowe, lepsze życie. Jeśli lubicie gryzonie i chcielibyście hodować np. chomika lub szynszylę, posłuchajcie cennych porad. Jakich warunków do życia potrzebują? Jakie klatki i ich wyposażenie, jaka karma? Okazuje się, że nie są to zwierzęta, które łatwo zadowolić.
W odcinku opowiemy o hipoterapii dla dzieci, czyli leczeniu ludzi z wykorzystaniem naturalnych zachowań zwierząt. Wspomnimy również o radioterapii dla zwierząt, czyli leczeniu z wykorzystaniem największych zdobyczy człowieka. Z inicjatywy Fundacja Zwierzęca Polana powstaje miejsce, gdzie skrzywdzone konie będą pomagać skrzywdzonym dzieciom. Zabierzemy widzów w miejsce niedaleko Warszawy, gdzie powstał pierwszy i jedyny w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej ośrodek radioterapii weterynaryjnej. Został wyposażony w akcelerator liniowy, gwarantujący leczenie na najwyższym światowym poziomie!
Zapraszamy do sztucznego zimowiska nietoperzy, gdzie hibernują zarówno zdrowe jak i chore gacki, karliki czy nocki. Jest ich wiele i wszystkie mogą liczyć na troskliwą opiekę Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra” jak również na profesjonalną opiekę lekarza weterynarii. Odwiedzamy też gdyńskie schronisko Ciapkowo, gdzie rezydują nie tylko psy, ale również koty. Dzisiaj to nasi bohaterowie, którzy czekają na nowy dom.
Poznajcie panią Weronikę, która całkowicie poświęciła się opiece nad niezliczoną ilością kociaków. Nie ma znaczenia ilu rezydentów ma już w domu, każdy znajdzie pomoc. Dowiecie się też jak wprowadzić właśnie zaadoptowanego kociaka do nowego domu aby przeszedł przez to bez stresu. Tylko w naszym programie – niecodzienny gość czyli borsuk Bob. Jest bardzo chory ale pod troskliwą opieką właścicieli leśnego pogotowia ma szansę na długie, bezpieczne i komfortowe życie. Lena i Mateusz nie wszystkich swoich podopiecznych mogą nam pokazać. Jeśli zwierzęta nie przyzwyczają się do człowieka, będą mogły bezpiecznie żyć kiedy wrócą już do natury. Może zachcecie zaadoptować kociaka? A może norkę?
W programie dowiemy się dlaczego nie wolno zabierać dzieci od kociej mamy przed 12–tym tygodniem życia. Zobaczymy również, że zabawy klatkowe, które polegają na zestawie ćwiczeń opracowanych przez Susan Garrett, pomagają psu opanować lęk separacyjny, Przed wakacjami będą też pomocne porady, które dotyczą naszych domowych pupili. Pani Monika Januszewska jest kocią behawiorystką, która opowie, jak należy bawić się z kociakiem i dlaczego należy pielęgnować koci instynkt łowiecki.
Puchaty Patrol – tak nazywa się miejsce, w którym szynszyle są najważniejsze. Jest otwarte dla każdego, kto się nimi interesuje. Czy wiecie, że szynszyle, które nie jedzą przez dwa dni, mogą po prostu nie przeżyć? Te wdzięczne puchate kuleczki wymagają codziennych, niemal rutynowych zabiegów, aby cieszyć swoich właścicieli. Odwiedziliśmy też schronisko Tara w Piskorzynie – pierwsze tego typu miejsce w Polsce, założone 26 lat temu. Rezyduje tu kilkaset zwierząt a przede wszystkim koni. Uratowane od rzeźni, otoczone ogromną miłością założycielki – Scarlett Szyłogalis, dożywają swych dni.
We Wrocławiu odwiedziliśmy nietypowe, ornitologiczne pogotowie dla gołębi Gruszętnik. Jego twórca podzielił się z nami wieloma ciekawymi informacjami o tych ptakach, które bardzo często spotykamy w miastach. Czy wiecie, że gołębie potrafią reagować na swoje imię i bywają zazdrosne? Zrozpaczeni właściciele zaginionych zwierząt często nie wiedzą, jak rozpocząć poszukiwania. W Warszawie działa Fundacja Trop, która pomaga w odnajdywaniu zagubionych psów, a bezdomne czy porzucone oddaje do zaprzyjaźnionych fundacji, schronisk i domów tymczasowych. Motto fundacji: „łapiemy z sercem”
Minęły wakacje, podczas których wielu właścicieli uznało, że ich dotychczasowy pupil przeszkadza. Zwierzęta trafiają do schronisk. Problem bezdomności zdecydowanie się nasila. Odwiedziliśmy kilka placówek dla bezdomnych zwierząt. Dziś podopieczni Schroniska w Płocku. Podglądaliśmy również wizytę w przychodni weterynaryjnej Pani Gabrieli z jej niedomagającą szynszylą – Luckiem. Cukrzyca?! Taką diagnozę postawiła doktor Agata. Lucka czeka radykalna zmiana diety.
Gdańskie ZOO to jedna z niewielu placówek tego typu, w których możemy obserwować szkolenie lwów. Poznamy lwy angolskie i dowiemy się na czym polega i dlaczego jest tak bardzo ważny dla nich trening medyczny.
W Gdańsku kibicowaliśmy dzielnej suni Nutce w walce z groźną, szczególnie dla szczeniąt chorobą parwowirozą. Ostrzegamy! Niepokojące zachowania szczenięcia natychmiast powinniście skonsultować z lekarzem weterynarii. Tylko wcześnie wykryta parwowiroza daje szansę na całkowite wyleczenia pupila. Posłuchajcie też praktycznych porad behawiorystki, jak skutecznie nauczyć szczeniaczka zachowania czystości w domu. Zapraszamy także do innego niż wszystkie schroniska w Czaplinku, gdzie na nowy dom oczekuje psiak Tedi.
W Gdańsku Fundacja Help4Herps tworzy Gadzi Azyl – miejsce, w którym pomoc i schronienie znajdą zwierzęta egzotyczne. Jak to działa? Zobaczcie dlaczego i w jakim stanie do azylu trafiła, znaleziona w miejskim parku, agama Basia. Wizyta w schronisku w Tczewie była dla nas smutna. To jedno z miejsc, gdzie przebywają psiaki uratowane z pseudohodowli dzięki OTOZ Animals. Czy należy dokarmiać na własną rękę dzikie zwierzęta i ptaki? To pytanie zadaliśmy panu Pawłowi Bednarczykowi z Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Nadleśnictwie Olsztyn. Poradził również, co zrobić, gdy na swej drodze napotkamy dzikie zwierzę.
Poznajcie panią Lidię, której gestom i energii konie poddają się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Pod jej opiekę, jako pirat drogowy, trafiła klacz Infiniti, która wraz z innym koniem spowodowała wypadek, wybiegając na trasę S8. Przypominamy projekt z zakresu ochrony środowiska Łowca Obcych, którego celem jest lokalizowanie i obejmowanie monitoringiem roślin i zwierząt akwariowych, przenoszonych do polskich wód. Czyli tych, które mogą stanowić zagrożenie dla naturalnego ekosystemu. Dzisiaj czas na żółwie. W kąciku adopcyjnym czekają na Was psiaki ze schroniska w Celestynowie, Łysek i Jasper.
Czy zastanawialiście się kiedyś nad adopcją zwierzątka laboratoryjnego? Szczurka, myszy, królika czy świnki morskiej? Jeżeli myślicie o tym, a macie wątpliwości, ten odcinek jest dla was! Nie należy bać się adopcji zwierząt laboratoryjnych, szczególnie za pośrednictwem sprawdzonych fundacji. Odwiedziliśmy takie miejsce w Zbiersku, gdzie żyją stare psy, które mają za sobą od kilku do kilkunastu lat pobytu w schroniskach i nie dostały szansy na dom. Stare, chore, niepotrzebne trafiły do Psierocińca. I tu zaczęła się zupełnie inna bajka. Przed domem rozłożono wiele dywanów. Dlaczego? Żeby staruszkom było łatwiej się poruszać i żeby nie raniły sobie łap o przypadkowe kamienie.
Odwiedzamy miejsca pełne zwierząt. Pierwsze to supernowoczesne gospodarstwo, w którym właściciel hoduje 700 krów mlecznych! Będziecie zdziwieni, ponieważ przyzwyczailiśmy się do sielskich widoków, pasących się na łące muciek. Drugie to schronisko dla zwierząt w Poznaniu, które kilka miesięcy temu zyskało nową lokalizację. Na ośmiu hektarach powstało 180 nowoczesnych boksów, w których mieszka 140 psów. Jest też kociarnia dla 300 kocich rezydentów. Kącik Adopcyjny – we wspaniałym schronisku czeka na Was Negros oraz sunia Luna, która od dawna jest gotowa do adopcji. Bądźcie z nami!
Po raz pierwszy w naszym programie gościmy mrówki. O ich fascynującym, uporządkowanym, podziemnym życiu słyszał chyba każdy. W zamojskim ogrodzie zoologicznym podglądamy magiczny świat mrówek w formikarium. Poznacie też historię dwóch królików Antałka i Balbinki, które właśnie powinny zostać zaszczepione. Niestety, wizyta w gabinecie weterynaryjnym tylko dla Antałka jest pomyślna. Balbinka musi być poddana radioterapii. Zacytujmy słowa pana Zbigniewa: „Nie po to przygarnąłem zwierzęta do domu żeby się nimi nie opiekować do końca. Wykorzystam każdą możliwość, która przedłuży im życie”. A w naszym Kąciku Adopcyjnym kociaki ze schroniska w Celestynowie.
W tym odcinku odwiedzimy łódzki orientarium – jeden z największych w Europie, który zostanie oficjalnie otwarty w roku 2022. Pierwsi mieszkańcy tej części Łódzkiego ZOO to słoń indyjski Aleksander i krokodyle Kraken, który sięga ponad 5 metrów długości, i jego partnerka Penelopa. Poznamy również historię czterech letniej Brandy, małej suni, która została wyrzucona na ulice, a teraz czeka w schronisku na swojego człowieka. Wprosimy do Poczty Polskiej by zobaczyć pracę Plotki i Nutki w służbie celno-skarbowej na największym węźle ekspedycyjno-rozdzielczym.
Poznajcie owczarka niemieckiego Kenzo, funkcjonariusza podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej, który specjalizuje się w wyszukiwaniu gatunków CITES, czyli zagrożonych wyginięciem zwierząt i roślin. Jest jednym z dwóch psów w Polsce, posiadającym takie kwalifikacje. Wiele zwierząt uratowanych podczas przemytu znalazło schronienie w ogrodzie zoologicznym w Zamościu. Egzotyczne okazy papugi, kuce szetlandzkie, aligatory, pytony żółwie czy kangury znalazły tu swój azyl. W naszym kąciku behawiorystycznym – labrador Leon. Zobaczcie sposób na bezpieczny spacer bez kagańca, chroniącego przed podejmowaniem niebezpiecznych pokarmów z ziemi.
W odcinku – Psia Ekipa! To grupa ludzi, która postanowiła coś dać od siebie tym, którzy mają gorszy świat. Prowadzą domy tymczasowe i dają schronienie skrzywdzonym zwierzętom zwane Psią Hau - pą. I właśnie tam czekają na Was spragnione miłości psiaki. Jednego z nich, Pędzla, poznacie bliżej w naszym kąciku adopcyjnym. Mamy jeszcze jednego bohatera. Przedstawiamy historię konia Szakala. Kiedy okazało się, że cierpi na poważne schorzenie okulistyczne potrzebna była interwencja lekarzy. Dowiecie się o jego chorobie, zobaczycie, jak wyglądała operacja i jaki przyniosła efekt.
Ten odcinek to jeden wielki psio - koci kącik adopcyjny. Psiaki Rex, Aston, Elipsa, Lewiatan te i inne czekają na Was w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Radomiu. Opiekuje się nimi wyjątkowa grupa wolontariuszy. Poznajcie zarówno ich jak również ich podopiecznych. W domu tymczasowym pani Kasi fundacji Ja Pacze Sercem czekają na swoje stałe domy koty – m.in. Simonka i Maślak. Okienko życia dla królików i gryzoni w Lubieńcu, jak wiele innych placówek w Polsce, zaangażowało się w ratowanie zwierząt z ogarniętej wojną Ukrainy. Zwykle potrzebują one pomocy weterynaryjnej. Zobaczcie jak zaopiekowano się świnkami morskimi.
Dzisiaj przedstawiamy dwie współpracujące ze sobą Fundacje, które warto zapamiętać - Dziki Sierociniec i Specjalistyczną Jednostkę Ratownictwa Weterynaryjnego. Ta współpraca przynosi wspaniałe rezultaty. Ostatnio w Dzikim Sierocińcu znalazło też tymczasowe schronienie wiele zwierząt z ogarniętej wojną Ukrainy. Celem istnienia Przytuliska dla Bezdomnych Zwierząt w Głownie jest pomoc zwierzętom, które są porzucane. Obecnie oczywiście przyjmowane są tam również zwierzęta z Ukrainy. Nasz dzisiejszy kącik adopcyjny jest nimi wypełniony. Są to zarówno szczenięta jak i dorosłe psy. One bardzo chciałyby otworzyć Wasze serca. Szczególnie Nero i Nora, para której nie można rozdzielić. Są ze sobą całe, długie życie.
Nasza kolejna już wizyta w poznańskim ogrodzie zoologicznym przepełniona jest radością i smutkiem. Z Ukrainy wcześniej przyjechało tu już wiele zwierząt zarówno domowych jak i dzikich. Właśnie dołączyły do nich kolejne cudem ocalone z wojennego piekła. U znanej nam pani Lidii, behawiorystki i trenerki pozytywnego jeździectwa, poznajemy dwie klacze - Talentinę i Gucci. Umiejętności i właściwe reakcje konia, wychwycone podczas treningu medycznego, zagwarantują w przyszłości komfort leczenia, zarówno pacjentkom jak i opiekunom.
Jadąc do Chrumkowa, azylu dla świń w Zajączkowie nieopodal Torunia, wiedzieliśmy, że spotkamy się ze zwierzętami nad wyraz inteligentnymi. Przywitało nas entuzjastyczne machanie ogonami i mądre oczy. W programie poznajemy też Zuzię – królika, który dostał nowe życie.
Dzisiaj poznacie psiaka Dexa z ciężkim złamaniem łapki i będziecie mogli po raz pierwszy zaobserwować, jak wygląda zabieg oseosyntezy. 10 dni po operacji sprawdziliśmy i zapewniamy - Dex ma się doskonale! Przedstawimy też drużynę Superbohaterów niepełnosprawne psiaki i kociaki są pełne życia i miłości, żyją normalnie bo mają wsparcie w ukochanych opiekunkach - Pani Joannie i Pani Zofii. Mamy nadzieję, że choć odrobinę odczarowaliśmy problem zwierzęcej niepełnosprawności. Śledząc losy zwierząt uratowanych z Ukrainy, trafiliśmy do Korabiewic. Tutejsze schronisko przyjęło już ponad sto psiaków z terenów ogarniętych wojną. W naszym kąciku adopcyjnym na odpowiedzialnych, cierpliwych opiekunów czekają szczeniaki z Ukrainy.
Program prezentuje przypadki pacjentów pojawiających się w klinikach weterynaryjnych, pracę i opiekę medyczną nad zwierzętami w ogrodach zoologicznych i innych placówkach działających na rzecz zwierząt.