V Arktidě klesá teplota pod mínus padesát stupňů Celsia. Přesto jsou zvířata, která tu trvale žijí. Hlavní důvod, proč tu nezmrzne liška polární, spočívá v tom, že patří k teplokrevným živočichům – je savec. Stálou tělesnou teplotu si organismus udržuje spalováním potravy. A proč se tu liška cítí mnohem lépe než člověk? Protože má mnohem hustší a delší srst, která je po savce také charakteristická. A ta její tělo izoluje. Teplokrevnost je jednou z hlavních vlastností, které savcům umožnily ovládnout tuto planetu. Díky ní se mezi nimi vyvinuly ty nejsložitější organizmy živočišné říše.
V tomto seriálu budeme cestovat po celém světě, abychom poznali, jak rozmanití a úchvatní savci jsou. Podíváme se do Afriky, kde žijí největší tvorové souše. Zdejším pláním vládnou obrovská stáda býložravců, jaká nenajdeme nikde jinde. Jsou tu ale i jiní, neméně zajímaví savci – s poněkud odlišnými chutěmi. Někteří z nich patří mezi nejrychlejší zvířata na zemi. Kořist, kterou loví, se s tím musí umět vypořádat. Jinak zahyne. Někteří savci jsou neuvěřitelně silní a útoční. Bojují o partnerky, soupeří o potravu. Někteří dokonce musejí bojovat o místo k životu. Kamkoli zavítáte, naleznete ty nejrozmanitější zástupce savců. Někteří měří sotva několik centimetrů. Jiní jsou obrovští. Jsou mezi nimi největší tvorové na souši. Ale i ty překonávají mořští savci. Výskyt jednotlivých druhů závisí především na tom, čím se živí. Ale zřejmě nejúspěšnější variantou utváření těla savce jsme my, lidé.
Folge 1 stellt die ERFOLGREICHSTEN MODELLE der Jungenaufzucht vor. Von der eisigen Arktis bis zum heißen Australien begleitet Attenborough Schnabeltiere, Koalas und menschliche Babys auf ihrem faszinierenden Weg in die Selbstständigkeit.
From the tiniest bat to the massive blue whale, all mammals share the ability to nurture their young on milk and regulate their own temperatures.
David Attenborough esittelee maapallon nisäkäslajien monimuotoisuutta. Tasalämpöisyytensä ansiosta naalit, nokkasiilit ja monet muut kykenevät elämään mitä erilaisimmissa ympäristöissä.
David Attenborough legújabb, igényesen elkészített viselkedésbiológiai sorozata az emlősökről szól. E fajokban gazdag világban vannak növényevők, mindenevők és ragadozók. Egyesek félelmetesen erősek és agresszívak. Harcolnak a párjukért és az élelmükért, sőt védelmezik az életben maradásukhoz szükséges területüket is. Vannak közöttük pár centiméter hosszúak, míg mások roppant nagyok. Élhetnek vízben, lebeghetnek a vízfelszínen vagy heverésznek a parton. Nemcsak a talajszinten élnek, hanem a talajban, sőt a fák lombkoronájában is. Az emlősök a levegőt is birtokba vették, versenyre kelve a madarakkal. Egyes helyeken csillagászati számban gyűlnek össze? és szinte mindenhol megvetik a lábukat. E rendkívül változatos élőlények története tárul elénk David Attenborough tízrészes sorozatából.