Americký filmový průmysl zmobilizoval během 2. světové války veškerá výrobní zařízení a dal je do služeb vlasti – spolu se schopnostmi scenáristů, režisérů i hereckých hvězd
Vláda Spojených států vydala počátkem roku 1942 informační příručku, v níž filmovým tvůrcům doporučovala vyzdvihovat odvahu Evropanů utlačovaných nacistickou diktaturou. V kinech se začaly objevovat snímky oslavující různá národní hnutí odporu. O podzemních armádách bojujících proti okupačním silám v Jugoslávii, v Polsku, Norsku nebo ve Francii bylo v letech 1942–44 natočeno mnoho hollywoodských filmů. Jejich hrdinové odmítali spolupráci s nepřítelem a stavěli se mu na odpor – navzdory pokořování, strádání i mučení. Hitler i Mussolini byli zpodobováni jako kruté zrůdy i v komické, karikované podobě, postoj k nim byl však jednoznačný. Na tvůrce však čekal náročný oříšek, jak se vypořádat s vyobrazením třetího evropského diktátora, Stalina. Sovětský svaz se totiž náhle po letech opovržení a strachu z komunistického režimu stal pro Spojené státy americké spojencem a bylo třeba jej tedy uvést v náležitě kladném světle.
Cet épisode détaille les films de fiction réalisés durant la guerre afin de permettre au public américain de mieux connaître ses alliés et ses ennemis. Il montre également comment les stars s’investissent pour relayer les consignes de restriction du gouvernement sur le front intérieur ou soutenir le moral des troupes où qu’elles se trouvent, et même participent personnellement aux combats, comme James Stewart, Tyrone Power ou Clark Gable.
Under andra världskriget producerade Hollywood stora mängder film som på olika sätt understödde krigsinsatsen. Det gjordes bland annat filmer som visade hur motståndsrörelsen i länder som Frankrike och Norge kämpade emot nazisterna. Mest kontroversiella var de filmer där amerikanska skådespelare porträtterar sovjetiska hjältar.