Home / Series / Spór o historię / Aired Order /

All Seasons

Season 1

  • S01E01 21 sierpniowych postulatów

    35 lat temu strajkujący robotnicy upomnieli się o swoje prawa. 17 sierpnia 1980 roku przedstawili 21 postulatów. Dlaczego wybuchły strajki? Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ „Solidarność”. Co pozostało w naszym życiu społecznym i politycznym z marzeń o Polsce (...)

  • S01E02 Roztańczony kongres

    Kiedy Napoleon Bonaparte został pozbawiony tronu i odesłany wiosną 1814 roku na Elbę na dworach europejskich odetchnięto z ulgą. Na gruzach imperium napoleońskiego miała powstać nowa Europa. Na miejsce obrad konferencji pokojowej wybrano Wiedeń. Jesienią 1814 roku zaczęła tu (...)

  • S01E03 Sowieci a Polskie Państwo Podziemne

    Państwo polskie i jego rząd faktycznie przestały istnieć – oświadczył nad ranem 17 września 1939 roku ambasadorowi Wacławowi Grzybowskiemu sowiecki minister spraw zagranicznych Wiaczesław Mołotow. Sowieci przekroczyli wschodnią granicę Rzeczypospolitej.

  • S01E04 Sejm kontraktowy

    Czerwiec to ważny miesiąc dla współczesnej Polski. Pierwsze wybory od 1947 roku, w których komuniści zezwolili na obecność opozycji miały miejsce 4 i 18 czerwca 1989 roku. Tzw. sejm kontraktowy powstał pod koniec PRL i na początku III RP.

  • S01E05 Stosunki polsko-brytyjskie po 1918 roku

    Zakończenie Wielkiej Wojny w 1918 roku zmieniło ład europejski. Na mapie pojawiły się nowe państwa, także Polska. Brytyjski premier David Lloyd George mówił wtedy, że „Polska jest defektem historii”, ale już 25 lutego 1919 roku Warszawa i Londyn nawiązały stosunki dyplomatyczne.

  • S01E06 Wielkie mocarstwa wobec zagłady Żydów

    W latach 30. w obliczu zagrożenia niektórzy Żydzi decydowali się na emigrację, np. do USA. Już wówczas Wielka Brytania i Ameryka nie miały ochoty pomagać europejskim Żydom. Od 1941 roku Amerykanie praktycznie całkowicie odmawiali przyjmowania żydowskich imigrantów,

  • S01E07 Czy II RP była państwem antysemickim?

    Po I w. św. Polska była krajem, w którym społeczność żydowska stanowiła prawie 10% ludności i było to drugie, po Stanach Zjednoczonych, tak duże jej skupisko na świecie. Już w 1918 r. doszło do pogromów Żydów oskarżanych o sprzyjanie Niemcom i bolszewikom

  • S01E08 Czy Polska przegrała, czy wygrała II wojnę światową?

    Podczas II wojny światowej przez 2077 dni Polacy walczyli na wszystkich frontach. Kto tak naprawdę wygrał wojnę, w której uczestniczyło 61 państw? Stalin mówił: „Brytyjczycy dali czas, Amerykanie – pieniądze, a my – krew.” Co w takim razie dali Polacy

  • S01E09 Historia dzieli czy łączy?

    Czy w zjednoczonej Europie możliwe jest ustalenie jednej wersji historii? Czy idea napisania wspólnego podręcznika dla wszystkich europejskich uczniów ma sens? Dyskutują o tym politycy – Niemiec Hans-Gert Pöttering, Estończyk Tunne Kelam, Ryszard Legutko i David Campbell Bannerman.

  • S01E10 Śląska autonomia

    Dla młodego państwa Śląsk był prawdziwym klejnotem w koronie. Ponad 90 procent potencjału przemysłowego odrodzonej Rzeczypospolitej znajdowało się właśnie tam. Aby jednak te ziemie wróciły do Polski potrzeba było trzech powstań i plebiscytu.

  • S01E11 Prawna rehabilitacja

    Zapowiedź „prawnej rehabilitacji” ofiar mordu NKWD wywołuje wiele pytań: jak można „rehabilitowac”, skoro nie było żadnego procesu ani wyroku na zamordowanych Polakach? Jakie mogą być konsekwencje takiej deklaracji?

  • S01E12 Oczarowani Hitlerem

    W 1938 roku w plebiscycie za przyłączeniem do III Rzeszy opowiedziało się oficjalnie 99,7 Austriaków. Przez całą wojnę stali oni wiernie za Führerem, jednak zaraz po porażce przekonywali, że W rzeczywistości byli jego pierwszą ofiarą.

  • S01E13 Winston Churchill

    Winston Churchill zaskarbił sobie życzliwość Polaków stwierdzeniem, że Nigdy jeszcze w dziejach ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym

  • S01E14 Zbrodnia bez kary. Pytania o Katyń.

    Czy możliwa jest rehabilitacja zamordowanych polskich oficerów, skoro nie było żadnego sądu? Czy akt rehabilitacji jest potrzebny? Polscy prawnicy od dawna twierdzą, że tak, choćby dlatego że umożliwi to występowanie o zadośćuczynienie przed rosyjskimi sądami.

  • S01E15 Pełniący obowiązki Polaków

    Udzielając nam bratniej pomocy Stalin zadbał, aby kluczowe role w polskiej armii zajmowały zaufane mu osoby. Sowieckich kadrowych nazywano Popami, czyli Pełniącymi Obowiązki Polaków. Jak naprawdę wyglądał ich wpływ na polską powojenną rzeczywistość?

  • S01E16 Syjoniści a polska racja stanu

    W II Rzeczpospolitej wiodącą siłą polityczną wśród Żydów byli syjoniści. Jednoczyły ich: praca na rzecz nowego państwa żydowskiego w Palestynie oraz poprawa warunków życiowych w samej Polsce. Dzieliły poglądy na temat sposobu zrealizowania tych postulatów.

  • S01E17 Układ Sikorski – Majski

    30 lipca 1941 roku w Londynie przewidujący podpisano układ Sikorski – Majski, przewidujący m.in. wznowienie stosunków dyplomatycznych, amnestię dla polskich więźniów i utworzenie armii polskiej w ZSRR. Jakie było znaczenie tej umowy? Czy Polacy mogli „ugrać” więcej?

  • S01E18 Rokosz, panowie bracia!

    Słowo rokosz było hasłem, na które każdy szlachcic był zobowiązany odpowiedzieć zbrojnie. Pierwszy rokosz zawiązano w 1537 roku pod Lwowem. Niektóre z nich pustoszyły kraj, oddalały perspektywę reform i doprowadzały do bezkrólewia. Czy to właśnie rokosze zniszczyły Rzeczpospolitą?

  • S01E19 Tajni sojusznicy Hitlera

    W chwili wybuchu II wojny światowej w Europie było 8 państw neutralnych. Jednak to Szwecja i Szwajcaria były krajami, które najbardziej skorzystały gospodarczo na handlu z Trzecią Rzeszą. W latach 1939-1944 Szwecja za zakupione towary otrzymała ponad 34 tony złota od Niemiec

  • S01E20 Wielopolski

    Margrabia Aleksander Wielopolski powszechnie uważany był za rosyjskiego kolaboranta, zdrajcę sprawy narodowej, inicjatora branki, która przyspieszyła wybuch Powstania Styczniowego. Klęska powstania i późniejszy ruch pozytwistyczny stanowiły pośmiertny triumf margrabiego.

  • S01E21 Orsza 1514

    Bitwa nad Orszą w 1514 r., obok Grunwaldu, była najważniejszą batalią epoki Jagiellonów. Liczące ok. 30 tys. siły litewsko - polskie, dowodzone przez hetmana księcia Konstantego Ostrogskiego, starły się z armią Wielkiego Księstwa Moskiewskiego.

  • S01E22 D-Day i lądowanie w Normandii

    O ile desant w Normandii skrócił II wojnę światową? Dlaczego dopiero lądowanie na francuskich plażach nazwano „otwarciem drugiego frontu”, podczas gdy wcześniejszy desant na Sycylii i później działania we Włoszech nie doczekały się tak znaczącego określenia?

  • S01E23 Przegrany realista. Stanisław Mikołajczyk

    Stanisław Mikołajczyk był antykomunistą, jednak sprzeciwiał się walce zbrojnej przeciwko komunistom po wojnie. Jak sam mówił, wrócił do kraju, aby powstrzymać Stalina przed eksterminacją narodu polskiego. Nic nie wyszło z jego planów, a on sam musiał uciekać na Zachód,

  • S01E24 Polityka ministra Becka

    Kiedy 2 listopada 1932 roku, 38 letni pułkownik artylerii konnej Józef Beck objął tekę ministra spraw zagranicznych, nie mógł przypuszczać, że przejdzie do historii jako symbol polityki prowadzącej do klęski.

  • S01E25 Schyłek wielkiej Europy. Zawieszenie broni

    I wojna światowa przeraziła świat okrucieństwem. Podpisanie rozejmu 11 listopada 1918 roku, a potem podpisanie traktatu wersalskiego miało zakończyć okres wojen w Europie. Wydarzenie to stało się jednak początkiem nowego, jeszcze straszniejszego konfliktu...