W początku 1945 r. został przybity gwóźdź do trumny III Rzeszy. Ofensywa radziecka nazwana styczniową za swój cel wzięła złamanie niemieckiego oporu nad Wisła i Odrą, dojście do Bałtyku i przygotowanie do ostatecznego szturmu Berlina. Po stronie radzieckiej wzięło w niej udział około czterech milionów żołnierzy, 66 tysięcy dział i moździerzy, 10 tysięcy czołgów i dział samobieżnych oraz 7800 samolotów.
Historia Włocławka
Historia Borów Tucholskich
Ciekawostki o wozach pacncernych
Jest 13 sierpnia 1920 roku. W górę Wisły przesuwa się wolno holująca barki jednostka rzeczna. Na pierwszy rzut oka przypomina jeden z wielu poruszających się po rzece holowników bocznokołowych, jeśli jednak przyjrzeć się uważnie, na pokładzie dostrzec można lufy czterech karabinów maszynowych i jednego działa kalibru 37 milimetrów. To statek uzbrojony „Moniuszko” z III Dywizjonu Flotylli Wiślanej, dowodzony przez porucznika marynarki Jerzego Pieszkańskiego.
Zawodowy archeolog i doświadczony poszukiwacz eksplorują Polskę, aby dokopać się do nieznanych faktów i rzucić wyzwanie nudnej historii. Skarby, militaria, ślady naszych burzliwych dziejów. Co odkryją tym razem? Indiana Jones mógłby się od nich wiele nauczyć! Styczeń 1945 roku był czasem wielkiego odwrotu Niemców na całym froncie wschodnim. Armia Radziecka z prędkością blitzkriegu pędziła przed sobą masy wycofujących się dywizji niemieckich próbujących oderwać się od przeciwnika. Po przejściu frontu nasz kraj usłany był wrakami, porzuconymi taborami i dziesiątkami tysięcy zabitych. Nasi poszukiwacze trafiają do Podzamku Golubskiego, miejscowości na trasie wielkiego odwrotu Niemców. Ich rozmówczyni przekazuje dane wielkiego depozytu niemieckiej broni i amunicji. Czy naszym prowadzącym uda się odnaleźć zakopane relikty przeszłości? Jak zakończy się ich wizyta w Podzamku Golubskim?
Zawodowy archeolog i doświadczony poszukiwacz eksplorują Polskę, aby dokopać się do nieznanych faktów i rzucić wyzwanie nudnej historii. Skarby, militaria, ślady naszych burzliwych dziejów. Co odkryją tym razem? Indiana Jones mógłby się od nich wiele nauczyć! W pierwszym odcinku nowej serii „Poszukiwaczy historii” Olaf Popkiewicz i Piotr Wiznerowicz wyruszą w okolice miejscowości Gostycyn. To tu 10 lutego 1945 roku rozegrała się bitwa, w której po stronie niemieckiej i radzieckiej zginęło ponad 2000 ludzi oraz zniszczone zostały 32 pojazdy. Jednym z nich był niemiecki Tygrys, którego legendę spróbujemy wyjaśnić. Słowa zapisane przez niemieckiego dowódcę Oberhubera, wspomnienia zawarte w monografii 507 batalionu czołgów ciężkich oraz przekaz naocznego świadka tamtych wydarzeń poprowadzą „Poszukiwaczy historii” tropem Tygrysa do znaczącego i wartościowego odkrycia.
Zawodowy archeolog i doświadczony poszukiwacz eksplorują Polskę, aby dokopać się do nieznanych faktów i rzucić wyzwanie nudnej historii. Skarby, militaria, ślady naszych burzliwych dziejów. Co odkryją tym razem? Czy odkryją miejsce bitwy pod Spędami?
W sierpniu 1944 r., gdy Toruń został ogłoszony twierdzą. Niemcy rozpoczęli rozbudowę umocnień. Pierwszy pas obronny rozciągał się ok. 30 km od miasta, opierał się na sieci punktów oporu, chronionych zasiekami i polami minowymi powiązanych z sobą systemem ognia dział, moździerzy i karabinów maszynowych. Linia ta łączyła się z umocnieniami Grudziądza. Druga linia przebiegała na przedpolach miasta i opierała się o pas fortów. Toruń, ze swoimi licznymi obiektami koszarowymi, lotniskiem, poligonem i placami ćwiczeń zapewniał dogodne warunki do stacjonowania garnizonu, a dobrze wyposażone magazyny wojskowe zapewniały wszelkiego rodzaju sprzęt i wyposażenie.
W kolejnym odcinku Olaf i Piotr odwiedzą Braniewo. To tu w lutym 45 roku na obszarze tzw. “Worka Braniewskiego” znalazło się około 20 niemieckich dywizji IV Armii. Po radzieckiej stronie stanęły siły III Frontu Białoruskiego. Wojska niemieckie wycofując się z miasta zniszczyły je w 85%. Pozostałością po tamtych działaniach są legendarne piwnice. W tym odcinku obszarem naszych poszukiwań będzie plac o wielkości około 6 tysięcy metrów kwadratowych położony w samym centrum miasta.