Njegova masnoća burek prvo je fast food jelo u Hrvatskoj i najpoznatiji ljubavni trokut. Ali gdje je nastao burek i kako je dospio do nas? Kako se priprema idealan burek i zašto pomaže nakon čašice više? Odgovore tražimo u kolijevci bureka, Turskoj, i glavnom gradu burekoljubaca, Sarajevu. Vidjet ćemo najmanji burek na svijetu i napokon razriješiti drevnu enigmu: postoji li burek sa sirom? Nije se rodio tko je bureku odolio!
Amerikanci godišnje pojedu oko 50 milijardi hamburgera, a Hrvati na milijune. Je li ovo era hamburgera i zašto svi toliko plješću običnom sendviču s pljeskavicom? Saznajemo kako napraviti savršeni burger te kakve veze ima s njemačkim Hamburgom. Otkrivamo i kako živi čovjek koji je pojeo više od 34.000 hambija, zašto je naša verzija veća od američke te kako jesti burger i ne zaprljati se!
I purica i pašticada već nas dugo usrećuju na feštama i svadbama, a i same su u sretnome braku: purica s mlincima, a pašticada s njokima. No, kako je purica "doletjela" na američke stolove za Dan zahvalnosti, a kako u Europu i Zagorje? Saznajemo i što povezuje pašticadu s Romeom i Julijom, zašto je Churchill volio zagorsku puricu te kako bez greške pripremiti ova popularna slow food jela.
Najveći napuljski izum, najpopularnije svjetsko jelo i najpoznatiji američki imigrant. Sve je to pizza! Kako je rođena, koja je tajna njezine popularnosti te koji su joj najčešći i najbizarniji sastojci? Potraga za odgovorima odvela nas je u Italiju i SAD, gdje smo posjetili i najveći svjetski pizza festival. Otkrijte kako pripremiti savršenu pizzu kod kuće, upoznajte pizzu mađaricu i svjetske pizzaiolo šampione.
Hrvatima je juha draga skoro poput kruha. A znate li da su Azijci još veći juholjupci od nas? I da je kod njih, poslije juhice, poželjno podrigivati? Otkrit ćete najstarije, najslavnije i najbizarnije juhe te saznati zašto ih gotovo svi krivo jedemo. Otkrit ćete zašto je juha doktor u kući i kako ju napraviti za samo 20 minuta. Upoznat ćete limenke juhe slavnoga Andyja Warhola i slavnu domaću - juhu od kamena!
Ovoga puta na meniju su nam ćevapi, jelo bez kojega ne može nijedna fešta ni plata u Hrvata. U Turskoj se raspitujemo o rodilištu ćevapa i upoznajemo mu najbliže rođake, kebab i ćufte. U Sarajevu se pitamo što je Bosanac bez ćevapa te otkrivamo tajnu pripreme dobrih ćevosa, ali i somuna. Saznat ćete i tko može pojesti dvjesto ćevapa k'o od šale, smije li se ljubiti nakon ćevapa s lukom i kakav su dojam ćevapi ostavili na kraljicu Elizabetu II. Epizoda je puna zanimljivosti i priča, kao lepinja slasnih ćevapčića.
Stoljetna se ljubav Hrvata prema janjetini prelila u stotine nijansi janjećih recepata. Veselje je ipak najveće kad se janje okreće. Istražujemo kako pravilno ispeći janje na ražnju i vrti li se janjac i u New Yorku. Uvodimo vas u svijet maštovite opreme za pečenje i otkrivamo tajne dobre janjeće peke. Saznajte i kako se janjko konzumira u svijetu, zašto ga vole kršćani, a zašto Romi, te kako Nepalci spašavaju hrvatsku janjetinu. Pred ekranom vlada muk, kad stignu janje i mladi luk.
Sarma je kraljica blagdanskih stolova i najomiljenija simbioza mesa i zelja u Hrvatskoj. Saznajte kako ukiseliti kupus na balkonu, napraviti dobru sarmu i pravilno je omotati. Upoznajte sinjske arambaše, pogonsko gorivo alkara, i druge rođake sarme u Sar(m)ajevu i Istanbulu, poput japraka, riblje i vegetarijanske sarme. Istražujemo je li sarmu dobro jesti drugi dan i ima li svijetlu ili kiselu budućnost.