All Seasons

Season 1

  • S01E01 Płock

    • September 11, 2016
    • Telewizja Polska S.A.

  • S01E02 Zamek w Baranowie Sandomierskim

    • Telewizja Polska S.A.

    Zamek w Baranowie Sandomierskim z uwagi na swój przepiękny dziedziniec nazywany jest małym Wawelem. Chodzi o arkadowe krużganki przypominające te krakowskie. Ale Baranów ma też własne, unikatowe elementy, jedyne w swoim rodzaju. Opowiedzą o nich miejscowi przewodnicy. Wokół zamku rozciągają się przepiękne ogrody. Na tarasach stworzono geometryczny ogród włoski z kwaterami roślin. Poniżej na terenie dawnego sadu owocowego istnieje ogród angielski. Niektóre rosnące tu drzewa to pomniki przyrody - na przykład dwa tulipanowce, z których jeden liczy około 200 lat. W maju i czerwcu można zobaczyć jak rosną na nich tulipany. Zamek w Baranowie to pozostałość po kulturze sarmackiej w Polsce. Dociekliwy prowadzący zapyta na czym polegała jej specyfika.

  • S01E03 Park Natoliński

    • Telewizja Polska S.A.

    Natolin zalicza się do najcenniejszych romantycznych założeń pałacowo-parkowych w Polsce. Jego historia rozpoczęła się za panowania Jana III Sobieskiego. Głównym zabytkiem w tym parku jest klasycystyczny pałac, wybudowany w 1780 r. według projektu warszawskiego architekta Szymona Bogumiła Zuga. Ważnym walorem tego miejsca jest przepiękna przyroda, która zachwyca o każdej porze roku. Obecnie zespól pałacowo-parkowy to studencki kampus Kolegium Europejskiego – szkoły kształcącej przyszłych dyplomatów.

  • S01E04 Muzeum Powstania Warszawskiego

    • Telewizja Polska S.A.

    W tym odcinku Tomasz Bednarek zwiedza Muzeum Powstania Warszawskiego. Zostało ono otwarte 31 lipca 2004 roku. Powstało z inicjatywy ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego. W ciągu roku odwiedza je aż pół miliona osób. Muzeum było pierwszą tak nowoczesną placówką tego typu i stało się wzorem dla innych. Obok fotografii i przedmiotów z Powstania Warszawskiego bardzo cenne są świadectwa i opowieści osób, które przeżyły. Stworzono Archiwum Historii Mówionej, w którym nagrane jest blisko 3 tysiące wywiadów z powstańcami. Pracownicy wciąż szukają kolejnych osób, których wspomnienia można byłoby uwiecznić. Bo muzeum nie jest jedynie miejscem pamięci samego wydarzenia, ale miejscem pamięci o ludziach, którzy wtedy walczyli.

  • S01E05 Twierdza Modlin

    • Telewizja Polska S.A.

    W tym odcinku Tomasz Bednarek rusza do Modlina. Zarówno król szwedzki Karol Gustaw, Napoleon Bonaparte jak i rosyjski car zauważyli, że istnieją w tym miejscu doskonałe warunki do zbudowania twierdzy obronnej. Dzięki temu, w Modlinie powstała przepiękna i rzadko już spotykana architektura wojenna. Co ciekawe, jej detale architektoniczne mogą konkurować z tymi z najpiękniejszych pałaców. Modlin był miejscem, w którym rozgrywało się wiele ważnych w historii Polski konfliktów zbrojnych. Był też pierwszym portem wojennym II RP, założonym w 1918 roku przez Józefa Piłsudskiego. Nadal jest najlepiej zachowaną budowlą obronną w kraju. A w Europie może z nim konkurować jedynie francuskie Verdun.

  • S01E06 Żyrardów

    • Telewizja Polska S.A.

    W tym odcinku odwiedzamy Żyrardów. 24 lipca 1833 roku powstał tu jeden z największych i najnowocześniejszych zakładów przemysłowych w Europie środkowej: Fabryka Wyrobów Lnianych. Pierwszy budynek Starą Przędzalnię zaprojektował wybitny architekt Jan Jakub Gay. Dookoła powstały budynki mieszkalne dla pracowników i cała infrastruktura. Tworząca się osada fabryczna dała początek miastu, które dziś ma wiele twarzy, w zależności od tego kto opowiada jego historię. Poznamy ją z każdej strony. Odwiedzimy m.in. dawny bielnik fabryki miejsce, gdzie suszono i bielono materiał. Istnieje tu teraz Muzeum Lniarstwa, gdzie można zobaczyć Żyrardów widziany oczami robotników. Większość maszyn jest nadal sprawna, a pracownikom muzeum marzy się, by przywrócić choć niewielką linię produkcyjną fabryki. Tomasz Bednarek odwiedzi też willę Dittricha, dawnego właściciela fabryki, oraz słynną Resursę, gdzie bywała miejska elita.

  • S01E07 Puławy

    • Telewizja Polska S.A.

    W tym odcinku Tomasz Bednarek zaprasza do Puław. Miłośnicy historii mogą tu zobaczyć Pałac Czartoryskich, pasjonaci przyrody i ekolodzy - rezerwaty z lasami łęgowymi i wąwozami. Dla ludzi wysportowanych ideałem będą spływy kajakowe czy żeglarstwo na Wiśle. Miasto zaskakuje liczbą atrakcji. W XVII wieku na polecenie marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego w Puławach powstał barokowy pałac. Na przełomie XVIII i XIX wieku za sprawą Izabeli z Flemmingów Czartoryskiej i jej męża księcia Adama Kazimierza miasto stało się ostoją dla artystów, pisarzy i naukowców. Czartoryska przebudowała pałac i stworzyła słynny romantyczny ogród angielski. Oprócz ciekawej historii, wielkim walorem Puław jest również przepływająca tędy Wisła ze swoimi rozlewiskami i małymi kanałami. Występują tu idealne warunki do uprawiania różnych form turystyki wodnej.

  • S01E08 Bory Tucholskie

    • Telewizja Polska S.A.

    Bory Tucholskie to jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce. Zachowały się tu stanowiska rzadkich gatunków roślin oraz zwierząt. W 2010 roku Bory Tucholskie otrzymały statut Rezerwatu Biosfery. W tym rejonie Polski można też zobaczyć m.in. zamek w Człuchowie, twierdzę chroniącą niegdyś południowo-zachodnią granicę państwa krzyżackiego. Po wędrówkach Gotów pozostały tajemnicze kamienne kręgi i kurhany – dziś rezerwat w Odrach.

  • S01E09 Ostrów Lednicki

    • Telewizja Polska S.A.

    Ostrów Lednicki, ukryty na wyspie, otoczony jeziorem gród Mieszka I i Bolesława Chrobrego to jeden z najważniejszych punktów na Szlaku Piastowskim i Romańskim w Polsce. Muzeum Pierwszych Piastów stworzyło tu znakomite warunki, by poznać jak żyli nasi przodkowie. Odwiedzamy też Grzybowo – jeden z największych grodów, które wybudowano na początku panowania Piastów oraz Dziekanowice, gdzie zaprasza turystów Wielkopolski Park Etnograficzny.

  • S01E10 Hajnówka

    • Telewizja Polska S.A.

    Teren Podlasia to malowniczy zakątek nie tylko pod względem unikalnych zjawisk natury. Przydrożne kapliczki, prawosławne krzyże czy cerkwie oraz wyjątkowa dla tych terenów wiejska architektura sprawia, że Podlasie to wyjątkowy region Polski. Tomek rozpoczyna swoją wędrówkę po tej okolicy w Hajnówce, która nazywana jest Bramą Puszczy Białowieskiej. To największa miejscowość leżąca bezpośrednio przy majestatycznej puszczy. To właśnie tu, na skwerze stoi pomnik żubra wizytówka całego powiatu. Ale Hajnówka zasłynęła w świecie nie tylko z powodu żubrów, ale również m.in. z niezwykłego chóralnego śpiewu.

  • S01E11 Dolina Narwi

    • Telewizja Polska S.A.

    Tomasz Bednarek odwiedza Dolinę Narwi – rejon z wyjątkowo piękną przyrodą i zabytkami. Narwiański Park Narodowy i jego okolice to przestrzeń idealna, by zwolnić i zachwycać się wodą, powietrzem i słońcem. Narew jest nazywana polską Amazonką.

  • S01E12 Szczecin

    • Telewizja Polska S.A.

    W tym odcinku odwiedzamy miasto, które jako jedyne w Europie może pochwalić się dwoma wybitnymi ikonami współczesnej architektury stojącymi tuż obok siebie. Biały jak lód gmach filharmonii okrzyknięto w 2015 roku najlepszym budynkiem Europy. Sąsiadująca z nim falująca płaszczyzna z betonu, która przykrywa muzeum historii najnowszej Szczecina, została uznana w 2016 roku za najlepsza przestrzeń publiczną w Europie.

  • S01E13 Zabrze

    • Telewizja Polska S.A.

    Kolejna wyprawa Tomasza Bednarka prowadzi do Zabrza. Węgiel kamienny odkryto tu w 1790 roku. Od tamtego momentu niewielka wieś stała się ziemią obiecaną dla przemysłowców. Jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać kopalnie oraz huty, a sielski pejzaż przemienił się w industrialny, w którym dominowały szyby kopalniane oraz kominy. Górnictwo swój złoty wiek ma już za sobą, choć w Zabrzu wciąż działa kilka kopalń, w tym jedna prywatna. Jednak pamięć o przemysłowej przeszłości miasta nie przemija, bo z całego Górnego Śląska właśnie Zabrze najsilniej postawiło na turystykę industrialną. Dawne kopalnie to dziś miejsca, w których można z bliska przyjrzeć się jak wyglądała niegdyś codzienna praca górników.

  • S01E14 Warszawa Chopina

    • Telewizja Polska S.A.

    Tomasz Bednarek zwiedza Warszawę i Mazowsze, wędrując szlakiem miejsc związanych z Fryderykiem Chopinem. Spaceruje Krakowskim Przedmieściem w pobliżu budynków, w których mieszkała rodzina Chopinów, odwiedza Ogród Saski, gdzie bawił się mały Fryderyk. Dociera również do Muzeum Fryderyka Chopina w odrestaurowanym zamku Ostrogskich oraz przed pomnik kompozytora w Łazienkach Królewskich. Na szlaku wędrówki znajduje się również dworek w Żelazowej Woli oraz kościół w Brochowie, gdzie Chopin został ochrzczony.

  • S01E15 Stargard

    • Telewizja Polska S.A.

    Stargard nazywany jest klejnotem Pomorza. Znajdują się tutaj najcenniejsze zabytki średniowieczne w tej części świata, wpisane na Europejski Szlak Gotyku Ceglanego. Można tu wiele razy używać przedrostka naj: stoi tu najwyższa baszta w Polsce, a Kolegiata Mariacka – najpiękniejszy z kościołów – jest najwyżej sklepioną świątynią w kraju. Nie brakuje unikatów na skalę światową: średniowiecznej bramy rozpiętej nad rzeką czy największego krzyża pokutnego wykutego z jednego bloku kamiennego. Choć miasto bardzo ucierpiało w czasie II Wojny Światowej, nadal zachwyca turystów oraz pasjonatów historii.

  • S01E16 Kraków świąteczny

    • Telewizja Polska S.A.

    Na świąteczny odcinek Tomek Bednarek zaprasza do Krakowa. Odświętna sceneria królewskiego miasta to świetne tło do opowieści o tradycjach bożonarodzeniowych znanych Polakom od pokoleń. Właśnie na krakowskim rynku można znaleźć najpiękniejsze polskie szopki.

  • S01E17 Katowice

    • Telewizja Polska S.A.

    Katowice – to miasto w centrum wielomilionowej aglomeracji zawsze stawiało na nowoczesność. Tutaj zbudowano jeden z pierwszych drapaczy chmur w Polsce, a sala sejmowa w stojącym tu monumentalnym budynku, była wzorcem dla sali sejmu w gmachu przy Wiejskiej w Warszawie. Symbolem miasta jest kosmiczny Spodek, za którym w ostatnim czasie wyrosła Strefa Kultury z futurystycznymi obiektami. Można tam posłuchać jednej z najlepszych orkiestr symfonicznych w Europie, obejrzeć wystawy pod ziemią, a nawet bezkarnie chodzić dachach.

  • S01E18 Zamek Moszna

    • Telewizja Polska S.A.

    Nie jest ani najstarszy, ani największy w Polsce, ale z całą pewnością Zamek Moszna robi wrażenie, jak mało który. Wedle niektórych ma aż 365 pomieszczeń po jednym na każdy dzień roku - i 99 wież oraz wieżyczek tyle, ile rodzinnych majątków mieli jego właściciele. Wokół rozciąga się 200 - hektarowy park z 300 - letnimi dębami, a w piwnicach zachowane są ślady prowadzące podobno do zakonu templariuszy. Cesarz Wilhelm II przyjeżdżał tu na słynne polowania, a w czasach rozbudowy zamku krążyły plotki, że właścicielom pomaga... sam diabeł. Zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli należał m.in. do Georga von Reisewitz, marszałka dworu króla Prus, Fryderyka Wielkiego czy do rodziny Tiele - Winckler, których przodkiem był... zwykły górnik z Tarnowskich Gór, Franc Winkler. Życiorys Franca Winklera to doskonały przykład idealnego rodowodu pruskiego bogacza: z ubóstwa, dzięki własnej pracy, lojalności wobec władz i sprytowi doszedł do jednego z najbardziej pokaźnych majątków na Śląsku.

  • S01E19 Pilica

    • Telewizja Polska S.A.

    Odwiedzamy najciekawsze miejsca na szlaku Pilicy. Jest ona najdłuższym lewym dopływem Wisły, a w jej sąsiedztwie znajdują się romańskie kościoły, zabytkowe młyny, i XIV-wieczny zamek. Można tu też zobaczyć jedyny na świecie niemiecki opancerzony ciągnik artyleryjski Luftwaffe.

  • S01E20 Zamek Książ

    • Telewizja Polska S.A.

    Jego malownicze położenie na wysokim skalnym cyplu, ponad lasami, stawia go w gronie najbardziej oryginalnych rezydencji arystokratycznych w Europie. Zamek Książ, nazwany dolnośląskim Wersalem, przez ponad cztery stulecia należał do potężnego pruskiego rodu Hochbergów. To tutaj mieszkała księżna Daisy, której sława i uroda przyćmiła nawet księżniczkę Sissi. Potężny zamek w czasie II wojny światowej był przebudowywany na kwaterę główną Hitlera, w skałach wydrążono wówczas tajemnicze podziemne korytarze. Dziś jest atrakcją turystyczną, która potrafi zachwycić dosłownie wszystkich. Miłośnicy flory odkryją tarasowe ogrody i palmiarnię sprzed ponad stu, pasjonaci stylowych wnętrz będą podziwiać pałacowe wnętrza, a amatorzy zagadek z czasów II wojny światowe mogą eksplorować tajemnicze tunele wybudowane przez hitlerowców.

  • S01E21 Otwock

    • Telewizja Polska S.A.

    Tym razem Tomek Bednarek ruszy w okolice Warszawy. Jadąc na południe wzdłuż Wisły warto zatrzymać się w Otwocku i jego okolicach. Z jednej strony mamy miasto z uzdrowiskową historią i piękną rzeką Świder, o której pisał sam Gałczyński. Z drugiej strony w położonym nieopodal Otwocku Wielkim możemy podziwiać przykłady sztuki ebenistycznej, czyli sztuki tworzenia mebli. Z kolei w Józefowie i Karczewie czeka na nas unikalna kolekcja rysunków i rycin znakomitego ilustratora Elwiro Michała Andriollego, który z Otwockiem i tamtejszym uzdrowiskiem miał wiele wspólnego. Na trasie tej wędrówki zobaczymy też zabytkowe, drewniane budynki nawiązujące do alpejskich pensjonatów oraz rosyjskich dacz. Są one zbudowane w stylu charakterystycznym dla tej okolicy, określanym jako świdermajer. Nazwę wprowadził Konstanty Ildefons Gałczyński – nawiązując do nazwy rzeki Świder, zabawnie przekształcił nazwę mieszczańskiego stylu biedermaier.

  • S01E22 Księstwo Świdnicko-Jaworskie

    • Telewizja Polska S.A.

    Tym razem cofniemy się do wydarzeń sprzed ponad 700 lat. W XIII wieku Polska była w apogeum rozbicia dzielnicowego, które podzieliło kraj na małe, niezależne od siebie księstwa. Zwyczajowe prawo Piastów zapewniało każdemu członkowi rodu ojcowiznę, a że dynastia szybko się rozrastała, trzeba było wciąż wydzielać kolejne części i tworzyć nowe księstwa. Jednym z nich było Księstwo Świdnicko-Jaworskie, najpotężniejsze i najbogatsze na Śląsku. Jego świetność przetrwała w świadomości mieszkańców i w olśniewającej architekturze. To tu – w Jaworze i Świdnicy - odwiedzimy niezwykłe drewniane kościoły, zamek w Bolkowie z unikatową na skalę Europy wieżą z dziobem czy jeden z najlepiej zachowanych w Polsce zespołów kamienic na świdnickim rynku. Trudno znaleźć miejsce, gdzie można tak dosłownie dotykać historii, zachowanej w formach skalnych, przyrodzie, kamieniu, drewnie, glinie i wreszcie: w ścianach wiekowych kamienic. A to wszystko to w dostojnym cieniu Sudetów….

  • S01E23 Sanok

    • Telewizja Polska S.A.

    Tomek Bednarek odwiedza Sanok – miasto zwane nieoficjalnie „bramą Bieszczad”. Na każdym kroku widoczne są tu ślady wielokulturowego pogranicza. Od wieków stykały się tutaj wpływy Bizancjum i Zachodu, a bogato zdobione cerkwie sąsiadowały z kościołami. To tu żył i tworzył Zdzisław Beksiński, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy współczesnych. Sanok, jak na niewielkie, 40-tysięczne miasto, ma sporo do zaoferowania. To idealne miejsce dla pasjonatów sztuki współczesnej oraz dla osób ceniących przyrodę. Tych, którzy tu przyjeżdżają, zachwyca bogactwo kultury ludowej pogranicza – czyli doskonale zachowane ślady po Łemkach, Bojkach czy Pogórzanach. Klimat kresowy najlepiej można poczuć w tutejszym Muzeum Budownictwa Ludowego, które jest największym skansenem w Polsce i zarazem jednym z największych muzeów tego typu w Europie.

  • S01E24 Trzebnica

    • Telewizja Polska S.A.

    Na północ od Wrocławia rozciągają się Wzgórza Trzebnickie oraz Dolina Baryczy. To dwie sąsiadujące ze sobą krainy, które przyciągają turystów nie tylko bogatą historią i wyjątkowymi zabytkami, ale i unikatową przyrodą. Tomek Bednarek rusza w podroż, odkrywając po drodze archeologiczne wykopaliska, średniowieczne klasztory, XIX - wieczne uzdrowisko i piękna przyrodę z unikatowym ptactwem i drzewami.

  • S01E25 Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

    • Telewizja Polska S.A.

    Tomek Bednarek odwiedzi świat, którego już prawie nie ma, bezlitośnie porwał go wiatr XX-wiecznej historii. Poznamy tysiącletnie dzieje narodu niezwykle silnie związanego z Polską. Odkryjemy bogactwo jego kultury, sztuki i religii na przestrzeni wieków.

  • S01E26 Szydłowiec

    • Telewizja Polska S.A.

  • S01E27 Szydłowiec

    • Telewizja Polska S.A.

  • S01E28 Pszczyna

    • Telewizja Polska S.A.

    Wśród industrialnego krajobrazu południowego Śląska Pszczyna ujmuje elegancją pejzażu i dworską architekturą. Niegdyś lato spędzał tu wybitny barokowy kompozytor Georg Phillipp Teleman, a później rezydował cesarz Wilhelm II - zachwycony nie tylko łowieckimi terenami, ale również urodą i wdziękiem pszczyńskiej księżnej Daisy. Dziś można tu odbyć podróż w przeszłość odwiedzając doskonale zachowany zamek pszczyński, a także odwiedzić tradycyjną wieś i zagrodę największych europejskich ssaków - żubrów. Pszczyna nazywana perłą Górnego Śląska to kolejne miejsce w Polsce, w którym nie sposób się nie zakochać.

  • S01E29 Łańcut

    • Telewizja Polska S.A.

    W kolejnym odcinku Tomek Bednarek odwiedzi Łańcut. Znajduje się tu najbogatsze muzeum rezydencjonalne w Polsce. Można w nim zobaczyć, jak żyli członkowie dwóch potężnych rodów Rzeczypospolitej: Lubomirscy i Potoccy. Świetnie zachowany zamek pokazuje ich salony, sypialnie, łazienki, a także miejsca, w których oddawali się rozrywkom, takim jak na przykład dworski teatr. Wyjątkowe bogactwo zbiorów sprawia, że Muzeum Zamek w Łańcucie pozwala każdemu poczuć niepowtarzalny klimat minionych czasów. Warto tu przyjechać również ze względu na bogatą spuściznę, która przypomina o wielokulturowości tego regionu. Wyjątkowym miejscem jest muzeum w Markowej, które upamiętnia rodzinę Ulmów oraz innych Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej.

  • S01E30 Kraków nowoczesny

    • Telewizja Polska S.A.

    W tym odcinku Tomasz Bednarek pokaże, że Kraków to nie tylko miasto wspaniałych zabytków, ale również miejsce, gdzie możemy zobaczyć spektakularne przykłady współczesnej architektury. Zobaczymy m.in. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, w którym znajduje się niezwykła kolekcja sztuki Dalekiego Wschodu Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego. Ten uznany krakowski kolekcjoner w trakcie licznych podróży zebrał imponującą liczbę sześciu i pół tysiąca zabytków z Japonii. Tomasz Bednarek odwiedzi też Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora – Cricoteka oraz Małopolski Ogród Sztuki – jeden z najciekawszych współczesnych budynków Krakowa. Zawiera on nowoczesną mediatekę, która przełamuje tradycyjne podziały w sztuce oraz wielofunkcyjną salę widowiskową. Spacer zakończy się na kładce Bernatka. To nowa przeprawa przez Wisłę, nazywana przez Krakowian „mostem miłości”. Zakochane pary pieczętują tutaj swoje uczucie… kłódką z wygrawerowanymi imionami, a klucz wrzucają w odmęty Wisły.

  • S01E31 Filtry warszawskie

    • Telewizja Polska S.A.

    W samym środku Warszawy znajduje się przedziwna łąka z pagórkami. To właśnie tutaj w 1886 roku narodziło się nowoczesne miasto – za sprawą Stacji Filtrów, która jest szczytowym osiągnięciem XIX-wiecznej myśli inżynierskiej. Podczas swojej kolejnej wyprawy Tomasz Bednarek odkrywa ich tajemnice, udowadniając, że po 130 latach nie tylko wciąż służą Warszawiakom, dostarczając do domów czystą i zdrową wodę, ale są jednym z najlepiej zachowanych zabytków przemysłowych epoki pary na świecie! Dzięki połączeniu angielskiej myśli technicznej, rosyjskiej fantazji i polskiej determinacji powstał nadzwyczajny w skali świata kompleks przemysłowy. Stanowi on dowód na to, że wynalazki z przeszłości nie muszą być wyrzucane na śmietnik historii. Odpowiednio konserwowane mogą służyć następnym pokoleniom, a odkrywanie ich uroków to jak przeniesienie się w retrofuturologiczny świat Juliusza Verne’a!

  • S01E32 Drohiczyn

    • Telewizja Polska S.A.

    Drohiczyn to malownicze miasto nad Bugiem. Początki jego historii mogą sięgać bardzo odległych czasów. Pewne jest to, że w XI wieku stał już gród z ważną komorą celną nad Bugiem, którym spławiano towary z Rusi Kijowskiej. Drohiczyn to jeden z czterech grodów koronacyjnych Polski – drugi po Gnieźnie. Dziś to historyczna stolica Podlasia, miasto egzotyczne w swojej wielokulturowości i jednocześnie kameralnie swojskie, kojące. Nierozerwalnie złączone z biegiem rzeki i polską historią. Można tu zwiedzić m.in. Muzeum Diecezjalne w budynku danego klasztoru franciszkanów, jedyne w Polsce Muzeum Kajakarstwa oraz szereg bunkrów i umocnień zbudowanych wzdłuż rosyjsko-niemieckiej granicy, wytyczonej na podstawie traktatu Ribbentrop-Mołotow. Drohiczyn to małe miasto z wielką historią.

  • S01E33 Sierpc- Wielkanoc

    • Telewizja Polska S.A.

    Tomasz Bednarek odwiedza przepiękny skansen - Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. W scenerii tego miejsca rozmawia o Wielkanocy - najstarszym i najważniejszym ze wszystkich chrześcijańskich świąt. Polska tradycja to nie tylko powszechnie znane, piękne obrzędy związane z Wielkanocą oraz poprzedzającym ją Wielkim Tygodniem, ale również znane zwyczaje o zasięgu regionalnym. Wielkanocna symbolika - wymowna i nacechowana emocjonalnie przeniknęła też do sztuk plastycznych oraz do muzyki. Polską tradycją jest piękna muzyka paschalna. Najstarsze polskie pieśni kościelne to właśnie pieśni wielkanocne. Tłumaczono je z języka łacińskiego dodając polskie zwrotki. Niekiedy teksty polskie przeplatały się z łacińskimi. Słowa najstarszej polskiej pieśni wielkanocnej “Chrystus zmartwychwstan jest” znaleziono w dokumencie z 1365 roku. Śpiewana jest do dziś.

  • S01E34 Sandomierz

    • Telewizja Polska S.A.

    Sandomierz to królewskie miasto nazywane często małym Rzymem, bo podobnie jak włoska stolica zbudowany został na siedmiu wzgórzach. W średniowieczu był jedną z najważniejszych siedzib polskich królów. Do dziś kryje wiele atrakcji i zabytków i pozostaje prawdziwą perłą w koronie województwa świętokrzyskiego.

  • S01E35 Zamek w Gołuchowie

    • Telewizja Polska S.A.

    Żeby zobaczyć majestatyczny zamek w stylu francuskiego renesansu, nie musimy udawać się nad Loarę. Wystarczy wybrać się do niewielkiego Gołuchowa pod Kaliszem. Znajduje się tu jeden z najbardziej malowniczych zamków w Polsce, otoczony parkiem z wielowiekowymi drzewami. Tomasz Bednarek odwiedza Gołuchów, aby pokazać niezwykły urok tego miejsca. W tutejszym zamku nigdy nie mieszkał żaden monarcha - zawsze królowała tu wyłącznie sztuka. Stało się to możliwe, gdy pod koniec XIX wieku hrabina Izabella z Czartoryskich Działyńska przebudowała zamek . Miał być jej prywatnym rajem na ziemi, ale otwartym również dla ludzi z zewnątrz. Marzenie hrabiny Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej, by w Wielkopolsce zbudować oazę sztuki w pięknym parkowym otoczeniu, nie tylko się ziściło, ale i przetrwało zawieruchy dziejowe. Arystokratka oddając swój majątek i bogatą kolekcję na potrzeby muzeum, zbudowała pomnik trwalszy niż ze spiżu. Niewielki Gołuchów przyciąga niczym magnes koneserów sztuki i architekt

  • S01E36 Siedlce

    • Telewizja Polska S.A.

    O tym miejscu Zofia Nałkowska pisała jako o swojej „małej ojczyźnie” położonej pomiędzy szeroką, niebieską Wisłą, wschodnim Bugiem i Wieprzem. Siedlce to miejsce położone na granicy Mazowsza i Podlasia. Oprócz wspaniałej architektury klasycystycznej z XVIII wieku można tu podziwiać wspaniałe mazowieckie krajobrazy i wyjątkowe dzieło sztuki światowej klasy.

  • S01E37 Kętrzyn

    • Telewizja Polska S.A.

    Kętrzyn to stare mazurskie miasto, które prawa miejskie otrzymało dokładnie 660 lat temu. Położone na ziemiach dawnych Prus, założone przez zakon krzyżacki, miało burzliwe dzieje. Dziś można tu podziwiać krzyżacki zamek i jeden z nielicznych w Polsce kościołów obronnych. Są tu też ślady pozostawione przez masonerię oraz 140-letnia stadnina koni, która posiada jedną z najdłuższych stajni w Europie. W okolicznych lasach znajdziemy też słynną kwaterę Hitlera - Wilczy Szaniec, a w pobliskich Muławkach Muzeum Znaczków i Historii Poczty – raj dla każdego filatelisty. Zobaczymy tu m.in. jeden z egzemplarzy pierwszego na świecie znaczka z 1840 roku. Kętrzyn i okolice urzekają swoją różnorodnością i kolorytem. To obowiązkowy punkt w programie dla każdego odwiedzającego Mazury. Można tu znaleźć nie tylko piękne jeziora i lasy, ale również fascynujące historie, wspaniałe zabytki i ciekawych ludzi.

  • S01E38 Wałcz

    • Telewizja Polska S.A.

    Tomasz Bednarek odwiedza Wałcz - miasto położone pomiędzy dwoma malowniczymi jeziorami. Wyjątkowe walory przyrodnicze przyciągają nie tylko turystów, ale i wioślarzy oraz wędkarzy...

  • S01E39 Dęblin

    • Telewizja Polska S.A.

    Żadne miasto w Polsce nie jest tak blisko nieba jak Dęblin - siedziba jednej z 3 najstarszych szkół lotniczych świata. Z dęblińskiej Szkoły Orląt wywodzą się bohaterowie powietrznych bitew nad Warszawą, Anglią, Atlantykiem, Bałkanami, a nawet Chinami.

  • S01E40 Reszel

    • Telewizja Polska S.A.

    Nad niewielką rzeką Sajną wyrasta na wzgórzu jedno z najbardziej magicznych miasteczek w Polsce – Reszel. To istny klejnot gotyku. Już z daleka przyciąga wzrok swoją ceglaną sylwetą. Można tu odkryć unikatowy średniowieczny układ miejski, jedyny zachowany w województwie warmińsko-mazurskim. Nie brakuje tu tajemniczych historii, procesów czarownic, a nawet cudów. Bo Warmia to nie tylko kraina jezior i lasów, ale również bogactwo historii. W Reszlu można zwolnić tempo i wrzucić na luz. To pierwsze polskie miasto, które znalazło się w międzynarodowym stowarzyszeniu Cittslow sieci małych miast stawiających na turystykę tradycyjną. Łączy je atmosfera nastawiona na celebrację zwykłego życia! Taka filozofia sprzyja niespiesznemu odkrywaniu uroków gotyckiego miasteczka, w którym duch średniowiecza jest wciąż żywy.

  • S01E41 Pułtusk i Serock

    • Telewizja Polska S.A.

    W tym odcinku Tomasz Bednarek odwiedza Pułtusk i Serock - dwa niezwykłe miasta na Mazowszu. Są jednymi z najstarszym miast regionu i przyciągają swoimi walorami przyrodniczymi i bogactwem zabytków. Łączy je nie tylko długa i bogata historia, ale i osoba Napoleona Bonaparte, który odwiedził obydwie miejscowości przed ponad 200 laty. Pułtusk nazywany jest Wenecją Mazowsza i słynie z najdłuższego rynku w Europie. Ma on kształt wydłużonego prostokąta o imponującej długości 400 metrów W Pułtusku nie brak tez wspaniałych zabytków – do takich należy m.in. tutejszy zamek, który gościł niegdyś polskich królów, a z jego okien Napoleon obserwował wycofujące się wojska rosyjskie. Z kolei Serock to popularne miejsce weekendowych wypadów warszawiaków, które oferuje idealne warunki do uprawiania wszelkich sportów wodnych. W 2016 roku miasto wygrało w sondzie przeprowadzonej przez Narodowy Portal Turystyczny, zyskując miano najlepszego kurortu na Mazowszu.

  • S01E42 Frombork

    • Telewizja Polska S.A.

    Tomasz Bednarek odwiedza Frombork - klejnot Warmii, jedno z najpiękniejszych miast północnej Polski i obowiązkowy przystanek dla każdego, kto wybiera się nad Zalew Wiślany. To miasto jednego z najwybitniejszych uczonych nowożytnej Europy - Mikołaja Kopernika, który we Fromborku spędził 33 lata życia. To właśnie tu polski astronom „wstrzymał słońce, ruszył ziemię” i na zawsze zmienił wiedzę o wszechświecie. Gwiazdy mówią tu wyjątkowo mocnym głosem, ale i na ziemi nie brakuje miejsc, które zapierają dech w piersiach. Tutejsze Wzgórze Katedralne należy do zabytków najwyższej klasy. Wielokrotnie niszczone i przebudowywane zachowało swój średniowieczny charakter i gotycką dostojność. Bazylika Katedralna to najstarsza budowla na fromborskim wzgórzu, ale też jedna z największych i najpiękniejszych budowli sakralnych w północno - wschodniej Europie. Frombork to miejsce niezwykłe - nauka i wielkie odkrycia wrosły tu w rytm codzienności, która z kolei toczy się pośród zdumiewającej architektury

  • S01E43 Kampinoski Park Narodowy

    • Telewizja Polska S.A.

    W programie Tomasz Bednarek odwiedza Puszczę Kampinoską, piękną enklawę nieskażonej przyrody, uznaną przez UNESCO w 2000 roku za światowy rezerwat biosfery i europejską ostoję ptaków. Puszcza jest domem m.in. dla wilków, łosi i borsuków. Cuda przyrody spotykają się tutaj z historią.

  • S01E44 Olsztyn

    • Telewizja Polska S.A.

    Olsztyn to stolica Warmii i Mazur, jedno z najpiękniejszych i najciekawszych historycznie miejsc regionu. Mieszkał tu jeden z najwybitniejszych uczonych w historii - Mikołaj Kopernik, który zasłużył się w obronie miasta przed Krzyżakami. To właśnie tutaj można zobaczyć jedyną w zbiorach Polski książkę z biblioteki znakomitego astronoma - na marginesach zachowały notatki odręcznie przez niego sporządzone. W Olsztynie warto odwiedzić zamek z XIV wieku, gotycką bazylikę, Muzeum Nowoczesności założone w budynku dawnego tartaku z XIX oraz drugie co do wielkości w Polsce planetarium.

  • S01E45 Wielki Gościniec Litewski

    • Telewizja Polska S.A.

    W tym odcinku Tomasz Bednarek ruszy w podróż jednym z najważniejszych niegdyś szlaków handlowych i pocztowych Europy, który łączył Warszawę z Wilnem. Wielki Gościniec Litewski brał swój początek na Krakowskim Przedmieściu, gdzie w dawnym Pałacu Wesslów mieściła się stacja Poczty Saskiej. Stąd podróżni wyruszali na daleką Litwę, docierając do drodze m.in. do Sulejówka, Węgrowa, Sokołowa Podlaskiego, Ciechanowca oraz Białegostoku. Dziś znów możemy znów podążać dawnym traktem i odkrywać malownicze miejscowości Mazowsza i Podlasia, pełne unikatowych zabytków i śladów wielokulturowego pogranicza. Na szlaku zachwyca też unikatowa przyroda oraz regionalna kuchnia. Wielki Gościniec Litewski otrzymał wyróżnienie w prestiżowym konkursie EDEN, organizowanym przez Komisję Europejską i został uznany za jedną z „Najlepszych destynacji turystycznych w Europie” 2017 roku. Trakt łączący Warszawę z Wilnem zachwycił jurorów obfitością zabytków, atrakcji i lokalnych smaków.

  • S01E46 Żoliborz

    • Telewizja Polska S.A.

    Tomasz Bednarek odwiedzi jedną z najpiękniejszych warszawskich dzielnic zielony i modernistyczny Żoliborz. Jego piękno sławi nawet nazwa, pochodząca z języka francuskiego, a będąca spolszczeniem dwóch słów: joli bord [żoli bo: r], co znaczy piękny brzeg. To właśnie tu można najlepiej poczuć klimat przedwojennej stolicy. Dzielnica, zbudowana w większości w dwudziestoleciu międzywojennym zasłynęła ze śmiałych eksperymentów architektonicznych. Można tu zobaczyć wiele modernistycznych willi oraz zabudowę w dworkowym stylu. Warto też odwiedzić Kościół św. Stanisława Kostki, z którym związany był bł. ks. Jerzy Popiełuszko, Centrum Olimpijskie czy Park Kępa Potocka. Ważnym miejscem na Żoliborzu jest Cytadela - dawna twierdza, przez lata zamknięty teren wojskowy, a dziś coraz szerzej udostępniany zwiedzającym. To tu jesienią 2015 roku otwarto Muzeum Katyńskie - najważniejszą na świecie placówkę zajmującą się upowszechnianiem wiedzy o zbrodni katyńskiej. Obecnie na Cytadeli trwa budowa dwóch ol

  • S01E47 Szlak Orlich Gniazd

    • Telewizja Polska S.A.

    Szlak Orlich Gniazd ma długość prawie 165 kilometrów i leży na przepięknym obszarze, rozciągającym się pomiędzy Częstochową a Krakowem. Wśród wapiennych ostańców zachowały się niedostępne zamki, tajemnicze twierdze, ruiny strażnic i wartowni. Większość z nich zbudowano na szczytach wapiennych skał, przez co przypominają orle gniazda. Kraina białych skałek to miejsce, gdzie zabytki historii przeplatają się z wybitnymi okazami natury.

  • S01E48 Busko-Zdrój

    • Telewizja Polska S.A.

    Celem kolejnej podróży Tomasza Bednarka będzie Busko- Zdrój. Miasto ma ponad 700 - letnią historię, w której kluczową rolę odegrało odkrycie niezwykłych właściwości tutejszych wód. Pierwsi „goście kąpielowi”, bo takim mianem określano kiedyś tutejszych kuracjuszy, przyjechali do nowo utworzonego uzdrowiska w Busku-Zdroju w pierwszej połowie XIX wieku. Dziś, po blisko 200 latach w buskich sanatoriach poza kąpielami siarczkowymi korzystać można z szerokiej gamy kuracji i zabiegów. Ale nie same wody lecznicze przyciągają tu osoby, ceniące zdrowie i dobre samopoczucie. Równie ważne są wydarzenia kulturalne i doskonałe warunki do uprawiana sportów.

  • S01E49 Nowy Sącz

    • Telewizja Polska S.A.

    Tym razem Tomasz Bednarek odwiedza Nowy Sącz. Miasto ma ponad siedem wieków historii, niezwykłą przyrodę wokół oraz malowniczą starówkę, której sercem jest duży rynek - drugi pod względem wielkości w Małopolsce, zaraz po Krakowie. O królewskiej przeszłości Nowego Sącza świadczą ruiny zamku, wzniesionego na polecenie Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku.

  • S01E50 Dolinki Krakowskie

    • Telewizja Polska S.A.

    Kolejnym miejscem, które odwiedzi Tomasz Bednarek będzie Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie. Kilometry malowniczych tras rowerowych, szlaki turystyczne pośród lasów i białych wapiennych skał oraz liczne drogi wspinaczkowe są rajem dla miłośników spędzania czasu na łonie natury. Najpopularniejszą i najdłuższą jest Dolina Będkowska - jej uroki podziwiać można na rowerze, pieszo lub zdobywając jedną z wielu dróg wspinaczkowych na okolicznych ostańcach. Wśród formacji skalnych wyróżnia się Sokolica - dochodząca do 80 metrów wysokości, najwyższa poza Tatrami skała wspinaczkowa w Polsce. Pasjonatów historii i warownych twierdz zachwyci górujący nad okolicą zamek Tenczyn. Z kolei ci, którzy poszukują wyciszenia znajdą go na stokach jednej z dolinek – Eliaszówki, gdzie wznosi się zabytkowy Klasztor Karmelitów Bosych. W jego barokowym kościele podziwiać można obraz Matki Boskiej Szkaplerznej. Kompleks klasztorny jest otwarty dla wiernych i stanowi jeden z większych ośrodków pielgrzymkowych na

  • S01E51 Wielokulturowy nurt Bugu

    • Telewizja Polska S.A.

    W tym odcinku Tomasz Bednarek podąży nurtem jednej z najbardziej dzikich rzek na naszym kontynencie. Jej malownicze brzegi stanowią naturalną ostoję dla ptactwa, a kapryśne wody przyciągają amatorów kajakarstwa. Nawet nazwa rzeki, pochodząca od praindoeuropejskiego rdzenia beugh, oznaczającego łuk lub wygięcie, zdradza jej swobodnie meandrujący charakter. Poznamy wschodnie rubieże Polski położone nad Bugiem – przygraniczne tereny, które od wieków były miejscem, gdzie stykały się ze sobą różne narodowości, kultury i wyznania. Odwiedzone miejscowości - Janów Podlaski, Kostomłoty, Jabłeczna i Włodawa znajdują się na szlaku turystycznym określanym jako Wielokulturowy Nurt Bugu.

  • S01E52 Koszalin

    • Telewizja Polska S.A.

  • S01E53 Swołowo – Europejska Wieś Dziedzictwa Kulturowego

    • Telewizja Polska S.A.

  • S01E54 Zielona Góra

    • Telewizja Polska S.A.

  • S01E55 Przełom Dunajca

    • Telewizja Polska S.A.

  • S01E56 Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej

    • Telewizja Polska S.A.

  • S01E57 Trnów

    • Telewizja Polska S.A.

  • S01E58 Piotrków Trybunalski

    • Telewizja Polska S.A.

  • S01E59 Kołobrzeg

    • Telewizja Polska S.A.

  • S01E60 Kalisz

    • Telewizja Polska S.A.

  • S01E61 Byczyna

    • Telewizja Polska S.A.

  • S01E62 Opinogóra

    • Telewizja Polska S.A.

  • S01E63 Bydgoszcz

    • Telewizja Polska S.A.

  • S01E64 Czersk i Góra Kalwaria

    • Telewizja Polska S.A.

  • S01E65 Kluczbork

    • Telewizja Polska S.A.

  • S01E66 Przemyśl

    • Telewizja Polska S.A.

  • S01E67 Golub-Dobrzyń

    • Telewizja Polska S.A.

  • S01E68 Ciechanów

    • Telewizja Polska S.A.

  • S01E69 Grudziądz

    • Telewizja Polska S.A.

  • S01E70 Jarosław

    • Telewizja Polska S.A.

  • S01E71 Strzegom

    • Telewizja Polska S.A.

  • S01E72 Bochnia

    • Telewizja Polska S.A.

  • S01E73 Białystok

    • Telewizja Polska S.A.

  • S01E74 Gdański Teatr Szekspirowski

    • Telewizja Polska S.A.

  • S01E75 Łowicz

    • Telewizja Polska S.A.

  • S01E76 Lipnica Murowana

    • Telewizja Polska S.A.