Nad milionovou německou armádou „Střed“, rozmístěnou v Bělorusku, se zvedal příslovečný Damoklův meč. Operace „Bagration“, která byla začátkem letní sovětské ofenzívy a zároveň měla odlehčit anglo-americkým jednotkám, jež se 6. června 1944 vylodily ve Francii, byla triumfem logistiky a utajení. Němci si nepřipouštěli větší obavy a velitel vojsk v Bělorusku, polní maršál Busch, odjel dokonce krátce před začátkem sovětské ofenzívy na dovolenou. Proti jeho vojákům zaútočilo 23. června 1944 dva a půl milionu rudoarmějců. Podporovalo je 5200 tanků a 5300 letadel. Během krátké doby se ukázalo, že sověti mají drtivou převahu. Wehrmacht se ocitl v bědné roli Rudé armády z června 1941 – zničená technika, dezorientovaní vojáci, panika, smrt… Ofenzíva se zastavila až počátkem srpna 1944 poté, co Rudá armáda pronikla k Visle a na hranici Východního Pruska.
Войска на участке от Смоленска до Азовского моря перешли в наступление.
Немецкое командование, чтобы как-то замедлить продвижение советских войск, проводило на оккупированных территориях политику "выжженной земли".
Командующий Воронежским фронтом Ватутин весь октябрь пытался прорваться с Лютежского и Букринского плацдармов, но безуспешно. Лишь 5 ноября лучшие танковые соединения фронта - Рыбалко и Кравченко – перерезали шоссе Киев-Житомир и отрезали немецким войскам путь к отступлению. На следующий день столица Украины была освобождена...