V 16. století došlo k brutální vraždě šlechtice Ludvíka Loreckého ze Lkouše a jeho malých synů. Obviněných z řad utiskovaných poddaných bylo hned několik. Jak jinak se mohli nevolníci bránit brutálnímu zacházení? Jak se vyšetřovalo pomocí magického ordálu a co to je zrcadlový trest? Igor Chmela pátrá spolu s historiky po pozadí slavných soudních případů českých dějin.
Jan Jesenius a politická vražda v podání 17. století. Pachatel, který nic nespáchal, pouze mocné popudil svými názory. Jesenius nikdy nezapadal do společnosti: jako otec, který se hrdě hlásil k nemanželskému dítěti, ani jako lékař, který provedl první veřejnou pitvu. Je možné, aby byl člověk popraven za to, že nezapadá do davu? Igor Chmela pátrá spolu s historiky po pozadí slavných soudních případů českých dějin.
Krev v kravském mléce, uhranutý dobytek. Je vinen obecní pasák, který žije „alternativním“ způsobem života? Ačkoli v Evropě již probíhá osvícenství, vyšetřovatelé hledají na jeho těle „ďáblova znamení“, podle nichž usoudí, zda je Jan Polák čarodějem hodným smrti. Marie Terezie a konec čarodějnictví v Čechách.
Čím se živí kat, když zrovna není, koho popravovat? A jak soudnictví změnila média? Proslulý obávaný loupežný vrah Jan Janeček se stává populárním tématem článků, kreseb a letáků. Poslední veřejná poprava v Čechách je společenská záležitost a velké divadlo provedené pečlivou rukou úspěšného zlatníka. Vznik fenoménu celebrity zločince – a poslední sláva kata.
Byla Olga Hepnarová nebezpečná teroristka bez možnosti nápravy, nebo psychicky nemocná žena, která měla skončit v ústavu? Jak by ji asi soudili v dnešní době? Dodnes nemáme jasno v tom, jak nakládat s psychicky narušenými zločinci. Měli pravdu ve středověku, kdy trestali podle principu „oko za oko“? Nebo je poslední popravená žena v Čechách obětí zaostalé justice 70. let?