Pod kotlem parní lokomotivy zvané Skaličák je zatopeno a Pepa Polášek se chystá na první objevnou výpravu. Čekají ho historické i přírodní památky podél trati mezi Brnem a Břeclaví. Báli se naši předkové komárů, nebo to s bažinami nebylo tak horké? Kde se na našem území stalo první železniční neštěstí? Co mají společného lednický minaret a ostrůvky lužních lesů na oboře Soutok?
Jízda s lokomotivou, která dostala přezdívku Líza, je jak cesta časem. Budeme objevovat místa kolem trati od Ústí nad Orlicí až po malebné předhůří Králického Sněžníku. Myslíte si, že cestování po místech, kde železnice přitopila pod kotlem rozvoje textilního průmyslu bude na jedno brdo? Jaké zločiny páchal komunistický režim na poutním místě Hora Matky Boží v 50. letech minulého století? Králický Sněžník zve svými výhledy až do nebes, co ale v jeho podhůří prožívali vojáci při mobilizaci v roce 1938?
Útulnost rybníků, remízků, hlubokých lesů a renesanční Telče, Dačic a Slavonic budeme obdivovat při jízdě s parní lokomotivou Kafemlejnek. Znáte křehkou přírodní lyriku básníka Ivana Magora Jirouse a místa, kterými byl inspirován? Víte jak (ne)vypustit rybník a jak chytit do fotopasti vydru? A jak se otiskla péče našich předků nejen do krajiny, ale i do výtvarného umění a architektury?
Do hor tentokrát jede Pepa Polášek s obyčejnou lokálkou, ale o zajímavosti z historie železnic a staré parní stroje využívané k dolování nouze nebude. Kam v Podkrušnohoří zajít, pokud se zajímáte o historii hornictví? Jaká kuriózní železniční nehoda se stala na úvraťové zastávce v Dubí? Mohli konstruktéři železničních tunelů využít starých štol u Horního Mikulova, nebo jim to naopak komplikovalo práci?
Po legendární železniční trati, která pamatuje rozmach českého trampingu, cestuje Pepa Polášek za poznáním a romantikou. Kdo, kdy a proč poprvé nazval Sázavu Zlatou řekou? Víte, kde se nachází nejvýznamnější český kamenný viadukt? Skalnaté údolí Sázavy lákalo k rekreaci zálesáky i bohaté majitele výstavných vil. Který malíř ale zvěčnil zříceniny a vesničky kolem Sázavy vizuálně nezaměnitelným způsobem?
Podivuhodná krajina nejzápadnější výspy Čech doslova vře nejen vývěry minerálních vod, ale i neklidnou historií 20. století. Kde se skrývá jeden z nejvzácnějších pokladů na území České republiky? V 50. letech minulého století zanikla řada vesnic, jak ale vypadá místo, kde bylo srovnáno se zemí celé město? Může voda na neklidné půdě v blízkém sousedství bývalých sopek, bublat a klokotat, aniž by vařila?
Pepa Polášek vyráží na objevitelskou výpravu nejen za romantikou parních lokomotiv, ale také do krajiny, která inspirovala české spisovatele od Němcové po Škvoreckého. Čím to může být, že se v krajině kolem Náchoda narodilo tolik významných velikánů české kultury? Kam chodil na pivo Josef Škvorecký? Jak se dnes bloudí v Broumovských stěnách, přes které kdysi chodíval Alois Jirásek, když mířil po prázdninách na gymnázium?
Trať mezi Brnem a Českou Třebovou patří k našim nejvytíženějším. Málokdo však tuší, kolik zajímavostí a krásy se skrývá coby kamenem dohodil od železničního náspu. Jak souvisí železnice, zákony a vzestup textilního průmyslu v 19. století? Co se stane, když Polák vezme Poláška do bažin? A která světice je patronkou železničářů?
Lokomotiva Šlechtična supí prastarou krajinou Českého krasu a Křivoklátska. Pepa Polášek zavítá na místa, kde lidé žili od nepaměti a která po staletí inspirují umělce. Podaří se Pepovi stopnout vlak? Jak je to možné, že v údolí Berounky, která nepatří mezi významné zlatonosné řeky, zuřila v 19. století zlatá horečka? Kde najdeme ráj všech starých lokomotiv?
Lokomotiva uhání zasněženou krajinou a děti ve vlaku obdarovává sv. Mikuláš. Pepa Polášek vyráží do zapomenuté krajiny kolem říčky Bystřice i do historické Olomouce. Mikuláše slavíme většinou na blátě, stane se malý zázrak a napadne na naší poslední jízdě sníh? Svatý Kopeček vyvolá ve většině z nás představu prastarého poutního místa, jak ale tahle vyvýšenina souvisí s historií válek? Je možné, že by v barokní Olomouci neměli ani jednu Mikulášovu sochu?