V prvním dílu se diváci ještě nesetkají s těmi nejdramatičtějšími případy, závažnými násilnými činy a "mordy", které budou příslušníky "pátračky" v seriálu nejvíce zaměstnávat, ale i tak budou mít všichni, pod vedením štábního strážmistra Karla Arazíma (Tomáš Töpfer) pochopitelně spoustu práce. V úvodním příběhu se diváci seznámí nejen s hlavními hrdiny a jejich ženami a milenkami, ale i s autentickým prostředím četnické pátrací stanice, a způsobem života, který dnes už patří nenávratně minulosti. I když by se mohlo zdát, že pátrání po rafinovaném zloději slepic a tajemném pytlákovi v cizím revíru je poněkud banální, jejich případné neobjasnění by mohlo mít pro "pátračku" nepříjemné a dalekosáhlé následky. Vlivný poslanec Slepička(Marián Labuda) je totiž rozhodnut důrazně si stěžovat na liknavost a neschopnost četníků přímo ve sněmovně a interpelovat přímo ministra vnitra. Díky mimořádnému pozorovacímu talentu nového člena mužstva - strážmistra Jarého (Ivan Trojan) - však dojde k překvapivému a dramatickému zvratu situace.
Kdo znásilňuje mladé tovární dělnice při cestě lesem z večerní směny? Úporná a vytrvalá aktivita členů četnické pátrací stanice však nevede stále k cíli. A obětí přibývá. Zároveň samozřejmě narůstá i strach dívek z přepadení tajemným pachatelem, kterému oběti nikdy nevidí do obličeje. A opět je to obětavý strážmistr Jarý, který ač nerad přijme Arazímův nápad, jak případ originálně řešit, i když se tím sám vystaví značnému nebezpečí. Dokonce i květinářka Ludmila Horká se ocitne v nebezpečí a Arazim je tomu dokonce rád, neboť může ukázat nejen svoji profesionální důležitost, ale vskrytu duše doufá v důvěrnější sblížení . Pocit žárlivosti je i pro samotného Arazíma znamením, že jeho zájem o slečnu Ludmilu je hlubší než sám tušil. A aby toho nebylo málo, ztěžuje našim četníkům život kuchařka Stela, která se k velké nelibosti mužstva vrátila ke svým povinostem, aby nahradila všemi zbožňovanou Andělku. Výsledky Stelina kuchařského umění neuvádí v nadšení dokonce ani služebního psa Arga.
Vrchní velitel "pátračky" Šiktanc (Petr Kostka) je krajně nespokojený. Jeho četníkům se stále nedaří odhalit zloděje úlů svérázné paní Menšíkové (Jiřina Bohdalová), která si k němu neustále a s vervou chodí stěžovat. Není pro ni samozřejmě vůbec důležité, že se četníci musejí potýkat se závažnějším nebezpečím. V jejich "rajónu" řádí žhář, který už zapálil několik stodol plných slámy. Zato problém s kuchařkou Stelou je, jak už víte z předchozího dílu, vyřešen a do kuchyně četnické pátrací stanice se k velké radosti všech a zejména zamilovaného Toníčka vrací šikovná a půvabná Andělka Uhlířová. Ale praporčík Arazím má ještě jiné starosti - jeho Ludmila se najednou objevuje v doprovodu jiného muže.
Praporčík Karel Arazim přichází se svými muži do kláštera sester Boromejek, aby prošetřil tragickou smrt mladičké sestry Beáty, dcery jednoho z nejbohatších statkářů v okolí. Co bylo příčinou neobvyklého úmrtí této dívky? Zásah Boha, který nechtěl ztratit svoji již skoro zaslíbenou nevěstu, nebo neovladatelná lidská zloba a nenávist ? I když abatyše důtklivě dbá na dodržování klášterního řádu, a tím nepřímo komplikuje vyšetřovací postup, přesto četníci na každém kroku odhalují nějaké tajemství, ale k žádnému jednoznačnému řešení tajemné a nepochopitelné smrti skromné a pokorné Beáty nemohou dospět. Dramatické objasnění této záhady je prosté i šokující zároveň. Souběžně s tímto závažným případem rozluští četníci z pátračky i poněkud banální krádeže při vystoupeních kouzelníka Lagrise, který je shodou okolností válečným spolubojovníkem četníka Jaroše.
Do řešení delikátního případu údajné andělíčkářky se přes Arazímovo zděšení i nevůli vloží s originálním nápadem jeho půvabná přítelkyně květinářka Ludmila. Mnohem vážnějším problémem je však zmizení doktora Lukašíka z Blanska, nadšeného speleologa, pro kterého se staly, jak se posléze zjistí, jeskyně Moravského krasu osudné.Pád do jedné z propastí vypadá sice jako nešťastná náhoda,ale muži z četnické.pátračky mají podezření, které je nutí k delikátnímu pátrání v okolí mrtvého, který byl nejen váženým blanenským advokátem, ale i obratným bonvivánem, který si za zády manželky dokázal užívat života podle svého. (Četníci sice mají svědka, ale jeho důvěryhodnost soud nemusí uznat).A tak praporčík Arazím pro samé problémy se zločiny nemá ani dostatek času, aby v pohodě vychutnal oslavu svých narozenin, kterou připravili jeho kamarádi z pátrací stanice a slečna Ludmila. S blahopřáním se připomene i vrchní vládní rada - Arazímův dávný kamarád z čs. legií. Pro Arazíma je však nejlepším dárkem vyřešení obou zapeklitých případů.
Na železniční trati leží přes jednu z kolejnic bezvládné ženské tělo. Nebožka je asi pětatřicetiletá, sukně kostýmu povytažená nad koleno ukazuje, že jde, vlastně šlo, o dámu nesporně přitažlivou. Není tak velký problém zjistit, že nebohá oběť byla manželkou velkouzenáře Františka Satoranského, přesněji řečeno druhou ženu bohatého muže , který nedávno ovdověl . Mrtvá Evženie byla za svého života obyčejnou tovární dělnicí a ke kultivovanému továrníkovi Satoranskému se nehodila nejen svým původem, ale především způsobem života, který se dal označit jakkoliv, jen ne jako mravně spořádaný. Pátrání Arazímových mužů se rozbíhá na všechny strany, zatímco Arazím sám se snaží rozluštit tajemství rodinných poměrů u Satoranských, kde mimo podezření není ani dospívající dcera, která se ostatně netají tím, že novou macechu upřímně nenáviděla. Vyšetřování navíc četníkům zkomplikuje místní podivín Drbohlav, který svým svérázným, ale především pomateným způsobem obdivuje nejen ženy, ale i projíždějící vlaky.
"V osm hodin šestnáct minut nalezena mrtvola hajného Josefa Mlynáře." Strohá úřední řeč nemluví už o tom, že oběť zanechává po sobě dvě děti a zoufalou ženu. Muži z četnické pátrací stanice stojí před opravdu nelehkým úkolem najít vraha ve vesnici, kde má zbraň kdekdo, ať už hlášenou nebo nehlášenou, a kde je plno vášnivých pytláků. Nadto se celá vesnice staví k pátrací akci málo přátelsky, o vstřícnosti se nedá hovořit vůbec. A všichni vlastníci zbraní mají alibi. Proč se však majitel největšího gruntu chodí denně modlit na úplně cizí hrob? Je za neochotou vesničanů ke spolupráci ještě něco jiného, než jen nechuť k policejnímu vyšetřování? Jediný, kdo je ochoten s četníky spolupracovat, je obecní blázen, který je bohužel málo důvěryhodný.
V malebném stromořadí višňového sadu je nalezena mrtvá děvečka Blaženka Blachoutová. Prostá, ne moc pěkná dívka, která snila především o ženichovi a vdávání. Stopy skoro žádné, jen chomáč vlasů v pravé ruce zavražděné a anilinová tužka červené barvy s ulomenou špičkou. Podezřelí mohou být všichni z vesnice, a nebo může jít o náhodného pachatele. Navíc je praporčík Arazím odvelen na školení do Prahy, aby zde absolvoval kurz pro "výcvik velitelů pátrací služby". Velitel Šiktanc zažádal o penzionování a jako svého nástupce navrhl právě Arazíma. Arazím není schopen se na školení příliš soustředit, protože má plnou hlavu tajemné vraždy ve višňovém sadu.Přesto školení dokončí nečekaně úspěšně a stejně tak se podaří odhalit vraha. Blahý pocit z úpěšně vyřešeného a rozhodně ne jednoduchého případu však kazí Arazímovi úkol, jímž ho pověřila slečna Ludmila, a který ho k jeho velké nelibosti zavádí až do ordinace ženského lékaře. Ale i tato, pro Arazíma trapná situace, ho přivede na stopu rafinovaného podvodu.
Sympatický psovod Toníček se konečně dočkal. Matka jeho milované Andělky dala svolení a chystá se svatba. Taková ta pravá venkovská, se spoustou hostů i jídla. Ženich s nevěstou jsou v sedmém nebi. A vůbec se nenechají zneklidňovat nejen pátráním po ukradeném falešném chrupu ještě fešné, i když postarší vdovy Zaoralové, ani tím, že v okolí řádí nebezpečný zločinec, který má už na svědomí několik lidských životů. Jak se ukáže, je tento pomstou posedlý maniak jeden z nejhorších případů, s nímž měla četnická pátrací stanice doposud co dělat. Dokonce Arazím unikne dík šťastné náhodě při nočním návratu od slečny Ludmily skoro jisté smrti. Bohužel, jeden z jeho četníků se nakonec přece jen stane tragickou obětí svého povolání i zločinné posedlosti.
Na místo tragicky zesnulého Toníčka přichází nový psovod pátračky s výmluvným jménem Ryba.Moc toho nenamluví a zdá se, že ukrývá nějaké tajemství. Arazímovi muži mají však jiné starosti, než aby pátrali po důvodech zamlklosti nového kolegy. Musí vyřešit nepříjemný úkol - kdo nevybíravým a krajně zapáchavým způsobem "zdobí" katedry vybraných škol. I když je toto pátrání poněkud zbavuje depresivní nálady po tragické smrti Andělčina ženicha, přesto by se raději věnovali méně trapnému případu. Při služební návštěvě dívčího školy narazí další nová posila četnického mužstva strážmistr Zahálka čirou náhodou na šarmantního, a přitom zvláštního Čechoameričana, který velkoryse podporuje studium dívek z chudých rodin. V té chvíli ještě strážmistr Zahálka netuší, že je nebezpečně blízko skutečně závažnému případu.
Vrchní strážmistr Arazím má konečně týden dovolené. Ale zdá se, že se z toho raduje méně, než jeho půvabná přítelkyně květinářka Ludmila, která spolu s ním odjíždí do lázní Luhačovic. Starostlivé mužstvo mu dokonce opatří automobil z půjčovny, aby mohl v lázních skutečně "reprezentovat". Ale buďme bez starosti, Arazím se rozhodně nudit nebude. Zpočátku to vypadá na opravdu osvěžující odpočinkový pobyt. Lázeňské kůry, společenský život, procházky, povznášející vítězství v soutěži společenského tance. Ludmilka je v sedmém nebi. Ale pak dojde na serpentinách nad městem k loupežnému přepadení manželů Steinerových, při němž paní Steinerová zemře. Doktor Steiner patří k lázeňské honoraci a těžko lze pochybovat o jeho svědecké výpovědi.. Profesionální posedlost nakonec Arazíma přinutí, aby se do případu přece jen vložil, byť k velké nelibosti nešťastné slečny Ludmily. Bylo vše opravdu tak, jak o tom vypověděl doktor Steiner a náhodní svědci tragédie?
Případ nazvaný Černá ruka nezačíná pro Arazíma moc dobře. Hlava mu třeští po oslavách z předchozího dne, kdy oslavoval s kamarády svátek Karla a navíc jsou četníci v nepříjemně brzkou ranní hodinu voláni do předměstké nádražní pošty, kde byla vyloupena příruční pokladna, ve které bylo uschováno, jak sděluje "akurátní" pan pokladník Komiš šestnáct tisíc tři sta sedmdesát korun přesně. Vloupat se do nádražní pošty chabě zajištěnými dveřmi nebylo rozhodně příliš obtížné, stejně jako otevření příruční pokladny. Ani uloupená čáska, i když značná, není nijak ohromující. To vedle stojící ohnivzdorný trezor už by byl tvrdší oříšek, když se ještě uváží, že je v něm uloženo půl milionu. Arazím trvá na tom, že je třeba provést kontrolu v trezoru uložené částky. Tam naštěstí nechybí nic, záhy se však situace dramaticky změní a o původně banální případ se začne zajímat zemské velitelství, ředitelství drah i ministerstvo financí. Zoufalý Arazím stále nemá žádný důkaz , který by "pátračku" uvedl na stopu zločince, a tak v nouzi nejvyšší požádá dokonce o spolupráci nyní už penzionovaného velitele Šiktance a dává prověřovat minulost všech zaměstnanců pošty. Všichni naši četníci pracují opravdu horečně na vyřešení zapeklitého případu, jen aby nebyli zahanbeni tím, že pátrání převezme speciální, za tím účelem přizvaný oddíl. Nakonec se přece jen Arazímovi podaří pachatele velké loupeže spojené s paděláním peněz dopadnout, a je až překvapující, jak nenápadný tento vskutku rafinovaný protivník byl.
Závěrečný díl první série Četnických humoresek je plný předvánoční pohody. Avšak ani ve svátečních dnech četníci neodpočívají, neboť pátrají po vykutáleném mastičkářovi, který nabízí ženám zaručený "prostředek" proti početí. Vrchní strážmistr Arazím dostává pozvání na zámek Malínských, kde se koná svatba jedné z dcer. Velitel "pátračky" se sice zdráhá pozvání přijmout, protože není zrovna příznivcem podobných velkých společenských událostí, ale příkaz jeho přítele ze zemského velitelství pplk. Kostrouna a doprovod půvabné slečny Ludmily jeho odpor nakonec zlomí. Arazím se dokonce stane šarmantní hvězdou svatební společnosti, které dává k dobru historky z četnického života. Ale jak už to na pátrací stanici chodí - ani tento, tak příjemný den, nemůže Arazím užít jak se patří v pohodě. Chlapci z "pátračky" ještě ani nestačí pořádně zkonzumovat dobroty z opulentní svatební výslužky, kterou jim Arazím přivezl, když jsou voláni zpět na zámek. Při tradičním únosu nevěsty se ztratí druhá dcera Malínských. Pozornost četníků upoutá vyvrácené břevno zábradlí nad zatopeným lomem, který je neblaze spojen se smutnou událostí z minulosti. Je Štědrý večer a vrchního strážmistra Arazíma překvapí nečekaně krásná návštěva...
Úvodní díl druhé série Četnických humoresek začíná radostnou událostí - kuchařka Andělka se vdává. Ale právě při této příležitosti začíná konflikt mezi štábním strážmistrem Jarým a jeho velitelem. Arazím se nechce smířit s tím, že Jarý jeví o jeho dceru Klaudii vřelý zájem, a jak se zdá, ani jí není Jarý zcela lhostejný. Arazím sice ještě nedávno ani nevěděl, že nějakou dceru má, to mu však nebrání, aby se choval jako otcovsky žárlivý ochránce její nedotknutelnosti. Narůstající napětí mezi oběma muži narušuje dokonce jindy tak přátelskou atmosféru v pátračce. Četníci přitom musí vyřešit záhadu velmi složitého případu: v zamrzlém bahně vypuštěného rybníka je objevena asi čtyři měsíce stará mrtvola muže, zatížená kamenem. A jakoby ten mrtvý nikomu nechyběl. Nikdo v okolí nehlásil, že by někdo zmizel nebo byl pohřešován. Nezdá se, že by se Arazím a Jarým mínili udobřit. Naopak celý konflikt postupně nepříjemně eskaluje. To vše neblaze ovlivňuje i Arazímův vztah k Ludmile, která se posléze rozhodne k energickému a nečekanému kroku.
Kolem kasáren pátračky se neustále potlouká mladá a neodbytná novinářka Kamila Kliková, která chce napsat reportáž o práci četnické pátrací stanice. Jenom přímluva přímého nadřízeného podplukovníka Kostrouna zabrání Arazímovi v tom, aby s energickou novinářkou stejně energicky neskoncoval . A tak Kamila - s níž se budeme setkávat i v dalších dílech seriálu - sleduje zpovzdálí dramatické pátrání po zmizelých bedničkách s dynamitem.Ve stejném kamenolomu, odkud zmizely, došlo také nedávno k nepříjemnému zranění střelmistra Kolomazníka, který, jak tuší Arazím i Kliková, by mohl být klíčem k rozluštění záhady zmizelé výbušniny. Celý případ je tak závažný, že se do pátrání po zmizelém dynamitu - k velké Arazímově nelibosti - vloží i zemský velitel a povolá ke spolupráci kontrarozvědku. Štábní strážmistr Jarý znechucený Arazímovým šikanováním podal žádost o přeložení. Odchází kuchařka Andělka, protože po nenadálé smrti své matky se musí postarat o hospodářství. Nová kuchařka Blaženka budí v mužstvu obavy už jen tím, že je sestrou neoblíbené Stely, kterou se četníkům podařilo vyštvat z kuchyně a jídelny už ve druhém dílu Četnických humoresek.
Ctižádostivá novinářka Kamila Kliková zveřejní článek o četnické stanici, který je doplněn skupinovým snímkem všech členů pátračky. Arazím - na rozdíl od ostatních - tou publicitou moc nadšen není a záhy se ukáže, že právem. Fotografie se totiž stane příčinou mnoha nesnází, souvisejících s aktivitami jistého sňatkového podvodníka Hrocha. Klaudie odjela studovat do Paříže, a tak se zdá , že napětí mezi Jarým a Arazímem, vyvolané Jarého láskyplným zájmem o Klaudii - poněkud opadlo. A když je pak Jarý při zátahu na pronásledované vyděrače vážně zraněn, ukazuje se, že Arazímova žárlivost na dceru Klaudii byla přece jen slabší, než jeho přátelský vztah k mladšímu kolegovi. Naopak se ale zdá, že ochabují Arazímovy jinak tak vřelé city ke slečně Ludmile, která právě pobývá ve Spojených státech na Floridě. V minulých dílech se Arazím seznámil v nemocnici s půvabnou sestřičkou Karličkou (Libuše Šafránková), která ho velmi zaujala, a tak je více než příjemně překvapen, když se s ní opět sejde, tentokrát ve veřejné písárně, kde četníci pátrají, na kterém psacím stroji byly napsány jisté vyděračské dopisy.
Arazím se bez Ludmily, která odjela s bratrem do Ameriky, přece jenom nudí, a tak je ochoten věnovat se dokonce i takové maličkosti jakou je krádež koně. Zato praporčík Ambrož má o zábavu mimo službu postaráno. Tajně a horlivě zkouší v ochotnickém spolku nové představení. Je dokonce ochoten kvůli své účasti na zkouškách organizovat různé krkolomné manipulace s rozpisem služeb na stanici a tak jej ostatní četníci začnou podezřívat z nějaké tajné milostné avantýry. Tyto idylické starosti se však bleskurychle vytratí, když se v okolí Brna objeví celostátně hledaný vrah dvou taxikářů a zabarikáduje se i s rukojmím ve staré továrně.
Velitel pátračky Karel Arazím má problém:od plukovníka Kostrouna dostal dva lístky na slavnostní představení Labutího jezera, hraného pro legionáře. Nakonec se přece jen odhodlá a pozve Karličku Formánkovou. Po večeru, který s ní stráví, prohlásí rezolutně: "Ta - nebo žádná jiná!" Vcelku se však svými citovými problémy nemůže příliš zabývat, protože má na krku nejen vyšetřování dvojnásobné vraždy venkovských milenců, ale i delikátní případ podezření z vyzvědačské činnosti. U Vídně byl totiž nalezen mrtvý poštovní holub, který podle chovatelské známky patří synům zásadového hraběte Waldera. Starý aristokrat holuby nesnáší stejně jako podivné přátele svých synů, kteří se začali na jeho zámku roztahovat. Konflikt cti a ctižádosti předznamenává události, které zanedlouho ohrozí nejen první Československou republiku.
Četník Karabela ve Vlkoši neví co dřív. Vesnice je rozhádaná a sedláci se ošklivě perou kvůli urážlivým hanopisům na zdi kostela. A tak se Karabela odváží požádat o posilu z brněnské pátračky. Arazím tam pošle Jarého a snaživého Zahálku. Vypadá to jako potupný úkol, ale k odhalení a usvědčení pisatele hanopisů bude zapotřebí - jak se ukáže - velké nápaditosti. Ne méně, než k vyřešení případu, jehož kořeny sahají do minulosti: na stanici přiběhne vyděšená paní Rozsívalová, že se bojí pomsty svého manžela, který se vrátil z Ameriky. Byl tam odsouzen na 10 let do vězení pro pokus o zavraždění své ženy. Rozřešení této rodinné tragédie je opravdu vzrušující a nečekané. A nečekané jsou také metody, které četníci vymyslí pro rozluštění záhady hanopisů.
Pouliční metař Derna je sice velmi chudobný, ale také velmi poctivý chlapík a tak zvedne a vrátí padesátikorunu, která vypadla z kabelky jakési "lepší" dámě, a jemu se připletla pod koště. Majitelka padesátikoruny, místo aby poctivému nálezci poděkovala, obviní ho naopak z krádeže a tak nebožák přijde i o skromně placenou práci metaře. Z velké nouze se rozhodne prodat ve zlatnictví památeční medailónek své ženy, aby měl na lékaře pro nemocnou dcerku. A tak se stane bezděky hrdinou příběhu o pátrání po dvou protřelých a četníky hledaných nebezpečných lupičích, což změní celý jeho život. A zdá se, že i v Arazímově životě by mohlo dojít ke změně. Nejen že se prohlubuje jeho vztah ke Karličce, ale také k jejímu synu Ondrovi. Ondra navíc chce, aby Arazím dal pátrat po jeho zmizelém otci. V případě, že by byl Ondrův otec Formánek prohlášen za nezvěstného - nestálo by nic v cestě přípravy svatby Karličky s Arazímem - což je velké Ondrovo přání. Mezitím se Jiroušek zabývá dosti zvláštním případem - na mimobrněnských gymnáziích excelentně maturují studenti, kteří byli na svých školách vyhlášenými repetenty.
Do vzorně uklizených kasáren přijíždí z Paříže na prázdninovou návštěvu Klaudie, kterou na nádraží s velkou kyticí a netrpělivou radostí očekává Jarý. Je však zcela zmaten jejím nečekaně odměřeným chováním. Radost z Klaudiina příjezdu je tatam. Jeho zklamání neunikne ani Arazímovi, i když ten má, ostatně jako vždy, četnických starostí až nad hlavu. Tentokrát se na Arazíma obrátil se žádostí o spolupráci jeden z nejlepších brněnských advokátů doktor Peřina (otec Karličky Formánkové), aby mu byl nápomocen při řešení kauzy klienta Matouška, jehož otec zemřel po těžké nemoci v penzionu Naděje na selhání srdce a v závěti odkázal právě tomuto ústavu deset procent svého majetku. A to se synovi velmi nelíbí, proto chce zodpovědného doktora Korouse zažalovat pro vydírání nebohých pacientů. Arazím se šetřením docela rád zabývá, protože Karlička, s níž se stále více sbližuje, je ochotná ujmout se funkce nezávislého posuzujícího lékaře. Ale Arazímovy sladké představy o společném životě s Karličkou, pro kterou už dokonce zakoupil snubní prstýnek, naruší zcela nečekaný vývoj událostí.
V druhé části dílu nazvaného Doktor Smrt bude dořešen poněkud nečekaným způsobem "košilatý" příběh, jehož hrdinou je nepodplatitelný úředník státní zdravotnické komise Dalibor Kysela. Rozzuřené majitelky domů se "službami pro pány" vymyslí na nebohého zatvrzelého starého mládence rafinovanou pomstu a Dalibor Kysela se nakonec rád uchýlí pod ochranná křídla četníků, pro které je tento případ vítaným rozptýlením v celkově chmurné atmosféře vyšetřování v penzionu Naděje. Arazím dochází k závěru, že doktora Korouse z penzionu Naděje nelze stíhat - i když vlastně ve zdůvodněných případech a se svolením a na žádost pacientů provádí eutanazii. Navrací se nezvěstný Jaromír Formánek - manžel Karličky. Arazím se tím dostává do velmi svízelné situace. A tak se Karlička setká se svým manželem po mnoha letech právě v den své promoce. Arazím se vrací do kasáren a tam na něho čeká slečna Ludmila, která se vrátila z USA.
Bouře řádí nejen v přírodě, kde málem připraví o život malého Ondru Formánka, ale i ve vztazích hrdinů našich příběhů. K velmi bouřlivé scéně dojde mezi Ludmilou a Arazímem a zdá se, že jejich lásce už definitivně zvoní umíráček. Četníci však musí řešiti daleko závažnější konec jiných milostných hrátek. Všemi obletovaná žádoucí vdova Milena je těžce popálena při požáru svého statku. Uzavřená okna a dveře zamčené zvenku napovídají, že zde nejde o neštěstí, ale o zločin, z něhož může být podezírán hned každý druhý mužský ve vesnici. Po bouři však přichází projasnění a někdy i nádherná duha. K něčemu podobnému se může přirovnat i ukončení pohnutého příběhu rodiny Formánkových. Nenadálá návštěva bývalého ministra vnitra Kyliána Pádla (Marek Vašut v úvodním dílu Slepice versus Slepička) přinese nečekanou změnu do života sympatického štábního strážmistra Bedřicha Jarého.
Ludmila si přijíždí vyzvednout do nemocnice svého bratra McGregora. Jak víme, zlomil si nohu těsně před plánovaným odjezdem do USA. Z nemocnice zábavného a milého pacienta neradi propouštějí a McGregor se zase nerad loučí s roztomilou sestřičkou Haničkou, která se mu velmi líbí a tak si s ní hned domlouvá schůzku. V této idylické atmosféře nikdo netuší, jaká tragédie se blízko nich odehrává. Není divu. V nemocnici instalatéři právě opravují topení a dělají při tom takový hluk, že v něm zanikne i výstřel, který usmrtí sestřičku Anežku, s níž se právě před chvílí rozloučil zamilovaný strážmistr Zahálka. Ten teprve na stanici zjistí, že místo služební pistole má v pouzdře litinovou trubku. Vždy dobře naladěný vtipálek Zahálka je naprosto zdrcen, protože s Anežkou měl tak říkajíc vážné úmysly. Kolem sestřiček v nemocnici se vůbec děje něco podivného, protože zmizí i setřička Hanička, k velkému zděšení McGregora. Beznadějně vypadá i budoucnost vztahu Arazíma a Ludmily. Hluboce uražená Ludmila dokonce odmítá jít na svatbu milované Klaudii s Jarým jen proto, že nechce Arazíma "ani vidět".
Tento příběh se odehrává na Podkarpatské Rusi, uprostřed hlubokých lesů, v dřevěné vesnici s domky roztroušenými ve stráni, řeckokatolickým kostelem, krčmou a studnou s vahadlem. A právě sem je poslán Zemským velitelstvím vrchní strážmistr Arazím. Má pomoci novému místnímu veliteli pátračky v Chustu s vyšetřováním zabití četníka, k němuž došlo při zátahu na bandu zbojníka Gavrila Gorby. Arazímovi se vůbec nechce odjet kamsi, kde - jak sám říká - lišky dávají dobrou noc. Nechce nechat těhotnou Ludmilu samotnou a navíc v Ponětovicích našli "mladou holku, studentku - mrtvou, hlavu ve vodě, v potoce". Případ mrtvé studentky svěří štábnímu strážmistru Čeňku Němcovi a sám přece jen, s laskavým svolením své drahé Ludmilky, do Chustu odjede. Čeká ho tam nejen vyšetřování smrti mladšího kolegy, ale i překvapující setkání, které úplně změní jeho postoj k řešení tragédie, která se zde odehrála.
Bývalý četník Bedřich Jarý, který nyní působí ve Francii v pobočce československé zpravodajské služby, je nečekaně odeslán zpět do republiky na dovolenou. Klaudie je nadšená, protože doufá, že bude moci osobně přivítat narození mladšího bratříčka nebo sestřičky. Jarý tuší, že za nenadálou dovolenou je nějaký problém, ale neví přesně jaký. Ale ani Klaudii nevydrží dobrá nálada dlouho. Zneklidňuje ji, že od příjezdu do Brna je neustále sledována dvěma podezřelými muži. Ale nechce tím přidělávat starosti ani svému muži, ani otci. Arazím má plnou hlavu starostí nejen s Ludmilou v porodnici, ale i s tajemným zmizením bývalého kasaře Kulíka, který mu svatosvatě sliboval, že už bude vést spořádaný život. Přitom okolnosti jeho zmizení jsou velmi podivné. Pomocnou ruku k řešení záhady zapletených problémů nabídne kupodivu naše známá Kamila Kliková, která v sobě - tentokrát s prospěchem - nezapře všetečnou novinářku. Dokonce ani v případě, že se jedná o podezřelou kauzu jejího manžela.
Domkářka Menšíková (Jiřina Bohdalová z 3. dílu první řady - Medovina) se stará o sestru Květu (Květa Fialová) postiženou zapomnětlivostí. O Květě se říká, že si našetřila slušné jmění, ale nikomu - ani své sestře - neprozradila, kde má ty peníze schované. Květinu náhlou smrt pod koly vlaku musí vyšetřit Arazím a jeho muži z Četnické pátrací stanice Brno, neboť není jasné, zda Květina smrt byla vražda, sebevražda nebo nešťastná náhoda. Také rodinný život Arazímových je v tomto dílu plný dramatických zvratů. Ludmila, unavená péčí o dvojčata, se domluví s paní Vendulkou Chromákovou, vdovou po četnickém strážmistrovi, že jí bude v domácnosti vypomáhat. S tím však Arazím nesouhlasí a po hádce s Ludmilou se odstěhuje na pátračku. Po pohřbu manžela novinářka Kliková zorganizuje s Ludmilou návštěvu fotoateliéru, neboť chce fotografie dvojčat uveřejnit ve svém magazínu. Fotograf Líbal je však ve finanční tísni a Kliková mu zapůjčí peníze za příslibu budoucí fotografické spolupráce s jejím magazínem. Kliková ve fotoateliéru domluví, že Ludmila bude Líbalovi vypomáhat.
Strážmistr Zahálka je v Kružberku nešťastný, nemá zde kamarády z brněnské pátračky a navíc ho šikanuje velitel Pták. Proto se chytá první příležitosti a přes brouka "rýhonosce řepného" se pokouší dokázat, že jistý kružberský pašerák nezemřel při pádu se schodů, ale byl nepohodlný pašerácké bandě. Zahálkovi se v detektivním úsilí nedaří, a tak zcela rezignuje a oddává se příjemnému vztahu s dívkou Žofií - místní posluhovačkou a věštkyní z karet. Zahálka však nečekaně objeví pašerácký úkryt a v něm bankovky, které vypadají jako padělané. I když se bankovky stanou důležitou stopou při pátrání po mezinárodních podvodnících, na přeložení do Brna to stále nestačí. Pašeráci se Zahálkovi pomstí - vážně ho v lese postřelí a on spadne do strže. Zahálka je odvezen do brněnské nemocnice, protože jeho zranění jsou velmi vážná. Druhý příběh v tomto dílu je pátráním brněnských četníků po tajemném vrahovi - stepaři, který při útěku zanechá jedinou stopu - skleněnou oční protézu.
Četníci z brněnské pátračky si nemohou stěžovat na nedostatek práce. V městském parku je objevená mrtvá mladá žena, četníci u ní najdou pouze jízdenku do vesnice u Mikulova, více o ní nevědí. Na zámku hraběte Koutníka z Hnízdova se chystají zásnuby, hrabě si bude brát jistou dámu, která se mu představila jako grófka Eržika Golgócyiová. Hrabě volá četníky, má dojem, že ho chce někdo připravit o život. A není divu, příběhem se pohybuje tajemná dáma s pistolí, která se chce pomstít. Zatímco Ludmila s Líbalem slavnostně otevírají salon a fotoateliér, Arazím žárlí na manželku a prohání své podřízené. Němec s Ambrožem pátrají ve vinařské vesnici s pomocí fotografie po totožnosti zavražděné dívky a ocitají se ve víru bujaré veselky - starosta vdává dceru. Na zámku se stupňují přípravy na zásnubní hostinu a hrabě opět žádá o pomoc četníky z pátračky, někdo po něm totiž vystřelil a navíc je hrabě uvězněný na záchodě - někdo ho chtěl snad i otrávit pamlskem. Arazím s Jarým a Zahálkou odjíždějí na zámek, kde se jim podaří zachránit životy hraběte i údajné grófky Eržiky. Zkušený Arazím nakonec dopadne i nebezpečného vraha.
Fanfarónský hledač pokladů Bartoloměj Šoufek je posedlý starými pověstmi o bohatství ukrytém v okolí. Kvůli své vášni přijde Šoufek i o místo přidavače při opravách nedalekého hradu, kde bydlí hrabě Stryk s dcerou, velmi moderní slečnou Justýnou. Lojzičku Šoufkovou muž dohání k zoufalství. Usedlost se jim rozpadá nad hlavou, v koloniálu si musí brát na dluh a bohatá sestra by jí a dětem pomohla, jen kdyby se s Bartolomějem rozvedla. Aby to Lojzičce usnadnil, Šoufek se chce v lese oběsit. Ale kdosi ho v poslední chvíli odřízne. Na hradě se objeví otec a syn Augemanové, a pronajmou si od hraběte nedalekou louku, údajně pro archeologický výzkum po dávném hradišti. Slečna Justýna s překvapením zjišťuje, že oba muže již zná. Augemanové najímají kopáče, prvního Šoufka, aby ho měli pěkně na očích, když už mu v noci zachránili život. Šoufkovi, který dostal i zálohu, se zdá všechno růžové. Teď se konečně o Lojzičku a děti postará. Ale všechno se změní v okamžiku, kdy nechtěně vyslechne rozhovor Augemanových o jejich pravých úmyslech. V téže chvíli na brněnskou pátračku přijde společník Augemana staršího s tím, že Augemana někdo určitě vydírá, protože soustřeďuje a převádí z účtů značné sumy. Četníci zjišťují, že kolem hradu se dějí podivné věci, které spolu jen zdánlivě nesouvisejí, ale neodvratně vedou k pokladu. Je otázka, kdo se k němu dostane dřív a za jakou cenu.
Děvečka Božena, sloužící na statku bratrů Kalouskových, přijde do jiného stavu s kočím Rudolfem. Rudolf ji přesvědčí, aby začala spávat se svobodným Josefem Kalouskem, že tak zabezpečí jejich dítě, až vyjde těhotenství najevo. Druhý bratr, Filip Kalousek, ovdoví. Jeho žena ho před smrtí nabádá, aby si vzal Boženu, že z ní bude dobrá selka. Mezi bratry dojde k potyčce, Filip při ní utrpí vážné zranění. Josef přes to slaví svatbu s Boženou, ale záhy se dozví pravdu o skutečném otci. Chce v návalu vzteku Boženu uškrtit. Kočí Rudolf ho musí zabít a uprchnout. Případ vyšetřuje nová protekční "posila" brněnské pátračky, snaživě byrokratický praporčík Leopold Skrčílek. K malé radosti mužstva se dokonce stane zástupcem velitele, což je zdrojem neustálých konfliktů. Ludmila Arazímová s Kamilou Klikovou a fotografem Líbalem připravují charitativní mikulášskou besídku ve prospěch slepců - válečných vysloužilců. Kromě případu bratrů Kalouskových pátračka řeší případ mladíka, který ohlásí, že byl znásilněn třemi venkovankami.
Zatímco Ludmila s fotografem Líbalem a s dalšími přáteli připravují velkolepou mikulášskou besídku, jejíž výtěžek věnují na charitu nevidomým spoluobčanům, četníci z brněnské pátračky řeší zvláštní událost. Na břehu jednoho rybníka se znovu objevují již jednou pohřbení nebožtíci. Navíc jsou četníci zavoláni k šarvátce, kdy se majitelé dvou konkurenčních pohřebních ústavů poperou o budoucího nebožtíka. Celá záležitost se zkomplikuje, neboť nová posila brněnské pátračky praporčík Skrčílek se rozhodne, že případ záhadně se objevujících nebožtíků vyšetří a vyřeší sám. Z Paříže přijíždí Claudie. Ludmilin bratr McGregor se podivně zaplete s operetní subretou Elly Viennou, jejíž účinkování na mikulášské besídce je najednou ohroženo. I když se za vstupenky na mikulášské představení vybrala úctyhodná suma, přes deset tisíc korun, přesto je charitativní výtěžek ohrožen, neboť se mezi účinkující vloudili podvodníci, kteří mají o tento obnos vážný zájem. Arazím sice svěřil ochranu pokladny pečlivému praporčíku Skrčílkovi, četníci však nakonec budou mít co dělat, aby pokladnu i s penězi zachránili před lupiči a aby odhalili prazvláštní praktiky jednoho pohřebního ústavu.
V hotelu König se chystá mezinárodní psychiatrické sympózium, na němž se má mluvit o klinických účincích drogy nazvané Formule 12 při léčení válečných posttraumatických stavů. S německým výzkumníkem doktorem Dietmarem, objevitelem látky, s nímž úzce spolupracuje zdejší psychiatr doktor Valach, nečekaně přijedou ještě dva muži. Nacisté mají o Formuli velký zájem, neboť při podání zdravému jedinci odstraňuje všechny zábrany a dotyčný na sebe prozradí i ty nejintimnější věci. K nelibosti Klikové se na sympóziu objeví nacista Kugel, který byl po pár měsících propuštěn z vězení, a je nápadně zadobře s německými hlídači. Restaurace hotelu König je proslulá skvělými rostbífy šéfkuchaře Tumpacha. Druhý kuchař, Jícha, je hazardní hráč, a když se v konkurenčním podniku Štika zadluží, nezbývá mu, než se vyplatit zjištěním tajemství receptu na rostbífy. Fotografie Elly Vienny vystavené v Líbalově fotoateliéru natolik zaujmou vídeňského filmového producenta, že ji pozve ke kamerovým zkouškám.
Četníkům se ozve starožitník, který přijal do komise starý obraz od podezřelého prodávajícího. Znalec zkoumající dílo jim potvrdí, že by se mohlo jednat o vzácný obraz od Tiziana, který ovšem musel být zcizen. Ale majitel obrazu, jistý Krejsa, tvrdí, že plátno našel náhodně na půdě. Čenda Němec se rozpomene, že v archivech mají dávný nevyřešený případ z roku 1921, v němž figurovala rodina Krejsových. Tehdy záhadné zmizení starého Krejsy, válečného invalidy, šetřil "jejich" vrchní strážmistr Šiktanc. Měl podezření na vraždu, ale tělo oběti se nikdy nenašlo. Mezitím se četníci zabývají další záhadou - mizení velkého množství vína ze sklepů vinaře Paroulka. Od vchodu je jediný klíč, a ten vinař nesundává z krku ani v manželském loži. Z Vídně do Brna na skok zavítá nyní už filmová herečka Elly Vienna a nechá se nesmělým fotografem Líbalem pozvat na večeři. Bývalý velitel se pustí do pátrání na vlastní pěst. Starý zločin vyřeší, ale jen za cenu, že se ocitne v pasti, z níž není cesta ven. Četníci po Šiktancovi neodkladně zahájí pátrání, byť kvůli tomu přijdou o oslavu vyřešení případu s vínem.
Statkář Bitler šmelí s dodávkami ovsa pro armádu, má ve vojenských skladech kumpána přezdívaného Many. Zaběhaný obchod je ohrožen, když jeho syn Adolf dostane předvolání k vojenským odvodům. Bitler uplatí štábního kapitána Kuřidýma z okresního doplňovacího velitelství, aby pro Adolfa zařídil odklad vojny. To se úplně nepovede, a když Bitler zjistí, že jeho dcera Tilka je těhotná s podomkem na statku Kvidem, napadne ho, jak zabít několik much jednou ranou. Dá Tilku Kvidovi, když se na vojně bude vydávat za Adolfa. Mezitím četníci vyšetřují krádež velkého množství sardinek ve skladech firmy Očko a syn. I když je jim brzy jasné, že jsou do toho zapleteni zaměstnanci, je otázka, kam se poděly tisíce krabiček s rybičkami. A do toho na pátračku přijde anonym, který tvrdí, že štábní kapitán Kuřidým bere úplatky. To je důvod pro to, aby Arazím do kasáren nasadil svého muže Zahálku coby finančního úředníka na vojenském cvičení. Zahálka se brzy střetne s Manym a jeho nohlsledy a také Kvidem, kterého poslal Kuřidým na "fešáckou" vojnu - k domácím výpomocem s vyklízením sklepa. Rozmazlené paní Kuřidýmové se pohledný vojáček velmi líbí. Dokonce tak, že to zhrzená sokyně žárlivému Kuřidýmovi zatelefonuje.
Jsou dny, kdy četníci z brněnské pátračky nevědí co vyšetřovat dříve. Ze stodoly na venkově se "vypařila" zcela nová mlátička, ve městě při loupežném přepadení před bankou je zastřelen vlastní zbraní pokladník a lupiči jsou na útěku s půl milionem korun. Objasnění loupeže spadá do kompetence policie, ale kvůli nebezpečnosti pachatelů Arazím rozhodne, že pátračka s případem pomůže, i když se za to asi žádného vděku nedočkají. Četníci si spojí odcizení blanketů cestovních pasů s padělatelem Suchým, který náhle zmizel z města. Mohl by se ukrývat u bývalé manželky na venkově. Suchá jim jeho přítomnost zatají, ale když se zanedlouho ztratí její syn Arnoštek, musí se obrátit na četnictvo. Suchý se jim dobrovolně přizná k padělání pasů pro slovensky hovořící "zákazníky". Ale teď je nutné najít ztracerného chlapce, který byl naposled viděn v přítomnosti rázovitého individua zvaného Pan Lízátko. Jiroušek rozvíjí teorie o možném sexuálním zločinu. A mezitím detektiv pojišťovny Loket začíná rozmotávat záhadu zmizelé mlátičky - a v tu chvíli mu mazaní venkované nastrčí velmi vnadnou slečnu Malvínu. Úsilí Lokta i četníků se posléze protne v jediném bodě. Jen ta státní policie přijde trochu zkrátka.
Ludmila s dětmi a Chromákovou odjíždí na letní byt do Luhačovic. Arazímovi se nechce trávit nudný čas s rodinou, a tak se vymluví na pohotovost. Němec je obviněn, že mohl mít účast na defraudaci peněz v záložně. Jeho údajný komplic, pokladní, je ovšem zanedlouho nalezena zavražděná poblíž trampské osady Klondajk u Luhačovic. Při vyšetřování vyjde najevo, že mladá žena měla poměr s ředitelem záložny Libovým, jehož manželka pobývá také v Luhačovicích. A ke všemu je nejlepší kamarádkou Ludmily. Podezřelí kromě Libového jsou také trampi z osady, kteří všichni zavražděnou znali a soupeřili o ni... A co víc - jedna z jejich sekyrek dokonale padne do smrtelné rány na temeni. Četníci nakonec odhalí pachatele, který byl všem na očích a zdánlivě nemohl zločin spáchat. Nevěrnému manželovi se Libová pomstí ryze ženskou zbraní - nůžkami. Arazím, jehož lež Ludmila prokoukne, nakonec rád zůstává lenošit v rodinné idyle sladkého nicnedělání.
McGregor, Elly Vienna a Klaudie s ohrožením vlastních životů převezou automobilem do Československa přes hranice s německou Říší politického uprchlíka Wolfganga Reznicka. Arazím je z toho na mrtvici a Jarý ani nemá slov - Klaudie je viditelně v pokročilém těhotenství. Rodinný konflikt zastíní zavraždění Reznicka rovnou před domem Elly Vienny, kde je ubytován. Arazím tuší, že nitky vedou ke Kugelovi a jeho páté koloně. Další ránu utrpí, když s pomocí Klikové zjistí, že se s nácky stýká Jiroušek, který se bezhlavě zamiloval do umělkyně Helgy. A tu pojí s Kugelem dávné tajemství. Arazím chce po Jirouškovi okamžitou žádost o zproštění ze služby. Kugel se rozhodne za pomoci nájemného vraha Kolína zabít dvě mouchy jednou ranou. Zlikvidovat Arazíma a zbavit se nežádoucího svědka Elly Vienny, která jediná viděla vraha Wolfganga, a již četníci ukrývají na stanici. Zatímco vylákají pátračku pod falešnou záminkou do opuštěného kostela, Kolín při pokusu zabít Elly postřelí Jirouška. Jarý, kterému Helga prozradí Kugelovy úmysly, přijede ke kostelu v poslední chvíli. Klaudie, které se nepodařilo s manželem mluvit, se rozhodne vrátit s McGregorem do Švýcarska k příbuzným. Než však stačí vyjet z Brna, Klaudii postihnou porodní bolesti.
Závěrečný díl začíná v tragických okamžicích - prvními zprávami o podepsání Mnichovské dohody. Někdo také vypálí fotoateliér a květinářství Líbala a Ludmily. Arazím je přesvědčen, že v tom má prsty Kugel - ten se mu ale vysměje, že má větší ambice než takové prkotiny. Četníci také vyšetřují požár sýpky v Újezdu, kde je také usedlost Anděly a Ryby. Újezd spadá pod zabíraná území, Anděla je zoufalá, protože statek po mamince si s sebou vzít nemůže. Ryba se vrací do služby na pátračku. Zjistí, že sýpku si zapálil majitel sám kvůli pojistce. V Újezdu, kudy procházejí davy uprchlíků z pohraničí, dojde k přepadení četnické stanice bandou freikorps. Místní četníci i muži z pátračky jsou přemoženi, od popravy je zachrání střelbou ze zálohy Karabela. Arazím s Ambrožem jdou po stopě podezřelého účetnictví zemřelého manžela Klikové. Zjišťují, že tajnými fondy disponuje nyní Kugel. Nastala chvíle posledního zúčtování. V případu vypálení fotoateliéru a květinářství se objeví nečekaná posila - praporčík Skrčílek, který vede spisovou agendu na zemském velitelsví. Ve spolupráci s Líbalem se mu podaří strůjce odhalit. Arazím s Jarým však řeší jiný problém - jak přimět Ludmilu a Klaudii aby s dětmi odletěly do ciziny. Protože je jim jasné, že záborem Sudet to asi neskončí.