All Seasons

Season 1

  • S01E01 Odcinek 1

    • September 29, 2021

    Fryderyk Chopin, znakomity kompozytor oraz pianista, to jeden z największych polskich artystów. Jego najsłynniejsze utwory to Etiuda Rewolucyjna i polonezy, liczne sonaty i koncerty. Żył krótko, bo zaledwie 39 lat, z czego 18 lat spędził w Paryżu.

  • S01E02 Odcinek 2

    Chopin przybył do Francji jako artysta z dorobkiem, oklaskiwany w stolicach europejskich. Co skłoniło go do emigracji? Jak traktowali go Francuzi? Śladami wybitnego kompozytora po Paryżu oprowadzi nas Piotr Witt – historyk sztuki, pisarz i publicysta.

  • S01E03 Odcinek 3

    Fryderyk Chopin przybył do Paryża po upadku powstania listopadowego, w październiku 1831 roku i zamieszkał przy Boulevard Poissonnière. O życiu młodego Chopina w Paryżu mówi Piotr Witt, historyk i publicysta. Pierwszy paryski koncert odbył się w lutym 1832 roku, w pałacyku przy 9 rue Cadet wynajętym przez Pleyelów, a nie – jak się często sądzi – w słynnej Salle Pleyel. Ten pierwszy koncert nie był sukcesem…

  • S01E04 Odcinek 4

    Piotr Witt zabiera widzów w kolejną podróż paryskimi śladami Fryderyka Chopina. W roku 1832 do Paryża dotarła epidemia cholery. Kto mógł, opuszczał miasto. Chopinowi nie pozwolił na to brak środków; swoje wrażenia z ogarniętego zarazą miasta opisywał w listach do przyjaciół. By się uchronić orzed zarażeniem stosował środki i dziś skuteczne: dystans i częste mycie rąk.

  • S01E05 Odcinek 5

    W XIX wieku życie muzyczne, literackie, artystyczne często toczyło się w salonach, zarówno w starych pałacach arystokracji, jak i w domach nowej burżuazji. Salony były miejscem, gdzie podczas spotkań towarzyskich dyskutowano o sztuce i kulturze. To tam kształtowały się nowe style literackie i muzyczne, a artyści po raz pierwszy wykonywali tam swoje utwory i publicznie spotykali się z ich oceną. Właśnie w takich kameralnych salonach wolał grać Fryderyk Chopin.

  • S01E06 Odcinek 6

    W latach trzydziestych XIX wieku, po upadku powstania listopadowego, Francja stała się domem dla wielu Polaków. Ze względu na liczebność, ale też i na ważną rolę, którą odegrała, została nazwana Wielką Emigracją. Fryderyk Chopin szybko nawiązał kontakty z przedstawicielami polskich emigrantów w Paryżu, głównie ze środowiskiem związanym z Hôtel Lambert. Został członkiem Towarzystwa Literackiego Polskiego.

  • S01E07 Odcinek 7

    Fryderyk Chopin po pamiętnym sukcesie, jaki odniósł w ambasadzie Austrii, stał się bogaty i sławny. Jego muzykę i talent cenili najwybitniejsi twórcy epoki. Twórczość emigracyjna kompozytora przesiąknięta jest obrazami i wspomnieniami z kraju lat dziecinnych.

  • S01E08 Odcinek 8

  • S01E09 Odcinek 9

    Cyprian Kamil Norwid, wybitny polski poeta, wspominał w swojej twórczości o niesamowitej magii, którą wyzwalał w nim Fryderyk Chopin podczas gry na fortepianie. Instrument ten, zwłaszcza w okresie kiedy polski pianista zamieszkał we Francji, stał się niezwykle popularny w kręgach towarzyskich. Kolejne firmy projektowały, produkowały i udoskonalały swoje instrumenty. Dzisiejszy odcinek programu poświęcamy właśnie fortepianowi – jego znaczeniu kulturowemu, powiązanego z nim biznesu oraz postaciom wybitnie zasłużonym dla procesu rozwoju tego instrumentu.

  • S01E10 Odcinek 10

    Chopina i George Sand połączyło mocne uczucie. Zakochani chcieli spędzać ze sobą jak najwięcej czasu i mieszkać blisko siebie. W listopadzie 1841 r. Chopin przeprowadził się do paryskiego apartamentu sąsiadującego z mieszkaniem ukochanej.

  • S01E11 Odcinek 11

    Po opuszczeniu apartamentów przy pełnej gwaru i zgiełku ulicy Pigalle, Chopin i George Sand zamieszkali w spokojnej, malowniczej okolicy, z pełnym zieleni placem i bajkową fontanną pośrodku. Białe, czteropiętrowe bloki to angielska architektura w samym centrum Paryża.

  • S01E12 Odcinek 12

    Po rozstaniu z Goerge Sand i po powrocie z angielskiego tournee, w lutym 1849 roku, Chopin zamieszkał na wzgórzu Chaillot. Domu, w którym wynajął mieszkanie z pieknym widokiem na cały Paryż, dziś już nie ma, a okolica to dziś jedna z najdroższych dzielnic miasta.

  • S01E13 Odcinek 13

    Ostatnie miesiące życia Fryderyka Chopina były naznaczone bólem i cierpieniem. Chopin przestawał tworzyć, dawać koncerty, w końcu nie miał już nawet sił udzielać lekcji. W sierpniu 1849 roku przybyła z Polski jego siostra Ludwika Jędrzejewiczowa by zaopiekować się chorym bratem. 17 września 1849 roku zamieszkał w nowym mieszkaniu, które zajmował aż do śmierci.

  • S01E14 Odcinek 14

    Wędrując po Paryżu można odnaleźć wiele śladów i pamiątek po Chopinie. Po śmierci Chopina wiele muzyków i kompozytorów składało mu hołd na swój sposób, jednym z nich był Sigismund von Neukomm. Po śmierci Fryderyka Chopina napisał utwór ku jego pamięci, z okazji rocznicy śmierci wybitnego muzyka. Chopin pragnął, żeby jego serce wróciło do Warszawy. Ludwika Jędrzejewiczowa, siostra kompozytora, przewiozła potajemnie do stolicy. Przekazała je do kościoła Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu.

  • S01E15 Odcinek 15

    Fryderyk Chopin spędził w Paryżu 18 lat swojego krótkiego, ale jakże intensywnego życia. Kompozytor przybył do stolicy Francji w październiku 1831 roku, miał wtedy 21 lat. Zmarł w tym mieście 17 października 1849 roku. Paryż jeszcze za życia Chopina docenił jego geniusz muzyczny i ogromny talent. Pamiątki i wyrazy uznania dla jego twórczości można odnaleźć w stolicy Francji do dziś.