Otwieram kanał naukowy dla dzieci. Często piszecie i pytacie o miejsca w polskim internecie, które będą dla dziecka przyjazne i wiarygodne. Od jakiegoś już czasu chciałem takie miejsce stworzyć. Pandemia i ogromne wyzwanie jakim są dzieci w domu, przyspieszyły moje działania. Tak więc otwieram kanał Nauka To Lubię Junior. Chcę na nim umieszczać materiały naukowe, edukacyjne, ciekawostki i eksperymenty przeznaczone dla kilkulatków. Mam nadzieję że nowy kanał będzie się naszym dzieciom podobał. Już teraz bardzo zapraszam do współpracy. Wszelka pomoc, wszelkie sugestie są bardzo mile widziane. Piszcie na junior@naukatolubie.pl
Choć może nie każdy o tym wie, ale w życiu codziennym otacza nas całkiem sporo substancji, materiałów, przedmiotów, które mają strukturę kryształu. I nie mówię tutaj o diamentach, które są kryształami czystego węgla, ale także np. o kryształkach soli kuchennej u cukru. Wiecie o tym, że niektóre kryształy możecie wyhodować w domu sami? Do tego eksperymentu będziemy potrzebowali: szklanki, cukru, spinacza biurowego i bawełnianej włóczki oraz ołówka.
Białe światło to mieszanina światła różnokolorowego. Łatwo można to sprawdzić, rozkładając światło na części składowe, na przykład przy pomocy pryzmatu, ostro ściętego kawałka szkła czy… kropelek wody. Gdy tych jest dużo, na niebie powstaje wielobarwna tęcza. Skoro białe światło można rozłożyć na różne kolory, to czy da się przeprowadzić odwrotną operację? Czy można wymieszać różne barwy i w ten sposób otrzymać kolor biały? Sprawdźmy. Do przeprowadzenia tego eksperymentu będzie potrzebny biały karton, nożyczki, farby lub kredki, mikser lub wiertarka albo ołówek.
Pustynie to oczywiście tony piasku, ale także fatamorgany i miraże. To bardzo ciekawe zjawiska optyczne! Inne zjawiska optyczne można oglądać w upalny dzień nad rozgrzaną asfaltową drogą. Światło bardzo często płata nam figle, rozszczepiając się na kolory czy załamując się (czyli zmieniając kierunek) przy przechodzeniu np. z cieczy do powietrza. Co będzie nam potrzebne? Przezroczysta, wysoka szklanka, woda, słomka do napojów albo ołówek.
To będzie naprawdę hałaśliwy eksperyment. Dźwięki nas otaczają, czasami mamy ich nawet dosyć. Ale czy da się je zobaczyć? Jest na to kilka sposobów, a w tym filmie pokażę jeden z nich. Transkrypcja
Nasz świat jest jak nadmuchiwany balonik. Kiedyś był tak mały, że aż trudno to sobie wyobrazić. Ale z czasem zaczął się powiększać i powiększać – dokładnie jak pompowany balonik.
Czy atomy są najmniejszymi "klockami" z których zbudowany jest nasz świat? Pierwszą osobą, która zaczęła się zastanawiać nad dzieleniem rzeczy na mniejsze kawałki, był pewien grecki filozof. I dzisiaj o nim opowiem. A przy okazji, tak jak obiecałem w poprzednim odcinku, dzisiaj pobawimy się klockami.
To co dzieje się w gwiazdach jest niesamowite. Energia, która w nich powstaje - dosłownie - daje nam życie. Słońce oświetla i ogrzewa Ziemię, a dzięki temu mogą rosnąć rośliny i funkcjonować zwierzęta. Bez energii słonecznej nie byłoby życia. Jak to się dzieje, że gwiazdy świecą?
Życie na Ziemi istnieje dlatego, że świeci Słońce. Energia słoneczna jest zmagazynowana w roślinach, a nawet w niektórych skałach. Tylko czy dobrym pomysłem jest jej odzyskiwanie?
Co garnek z gotującą się wodą ma wspólnego z elektrownią? Po co w elektrowni podgrzewa się wodę i czy jest jakiś inny sposób na to, by produkować prąd elektryczny? Na te pytania odpowiem w tym video.
Zima przyszła na dobre a to okazja do robienia ciekawych eksperymentów. Dzisiaj pokażę, jak wygląda zamrożona bańka mydlana.
Książka Tomasza Rożka "Jak działa człowiek?", inspirowana filmami z kanału Nauka. To Lubię Junior, jest już dostępna ???????? https://naukatolubie.store/seria-jak-... Wartościowym uzupełnieniem książki jest zeszyt zabaw "Tak działa człowiek" autorstwa Anny Leszczyńskiej-Rożek. ------- Twoje ciało, działa dzięki krążącej w nim krwi. Krew przenosi tlen i składniki odżywcze do każdej komórki twojego ciała. W jaki sposób krew dociera do najdalszych zakamarków? Dzięki niezwykłej pompie, jaką jest serce. W filmie, podczas pokazywania lewej i prawej komory serca doszło do pomyłki. Gdy lektor mówi "lewa komora" na schemacie zaznaczana jest komora prawa. Gdy lektor mówi "prawa komora" na obrazu zaznaczana jest lewa. Za nieścisłość bardzo przepraszam.
Wiecie o tym, że macie w głowie superkomputer? Taki, który pozwala myśleć, poruszać się, oglądać filmy, śnić i mówić. Ten komputer zarządza całym waszym ciałem. Tak, ten komputer to mózg!
Książka Tomasza Rożka "Jak działa człowiek?", inspirowana filmami z kanału Nauka. To Lubię Junior, jest już dostępna ???????? https://naukatolubie.store/seria-jak-... Wartościowym uzupełnieniem książki jest zeszyt zabaw "Tak działa człowiek" autorstwa Anny Leszczyńskiej-Rożek.
A teraz weźcie głęboki wdech i… wydech. Zastanawialiście się kiedyś nad tym po co oddychamy? W skrócie, oddychanie służy do tego, by dostarczyć komórkom tlen i odebrać od komórek dwutlenek węgla, którego komórki już nie potrzebują.
Jak to się dzieje, że możemy stać? Dlaczego się nie przewracamy? Nie zginamy w pół, albo nie… rolujemy jak dywan? To dzięki kościom. Z jednej strony podtrzymują, a z drugiej chronią organy wewnętrzne takie jak np. mózg, płuca czy serce. Kości robią coś jeszcze. One produkują komórki krwi, a także przechowują minerały.
To dzięki nim możemy siedzieć, chodzić i oddychać. To dzięki nim bije nasze serce, to dzięki nim możemy oddychać. Mięśnie. Najdłuższy ma pół metra, a najkrótszy milimetr.
W naszym ciele działa bardzo dobrze wyszkolona armia. Jest w niej kilka rodzajów wojsk, służby wywiadowcze, zwiad i siły szybkiego reagowania. Są też bezwzględni likwidatorzy. Posłuchajcie o tym.
Jak powstał człowiek? Jak to się stało, że życie jest takie różnorodne? Jak to się stało że funkcjonuje w tak wielu różnych środowiskach? I czy to możliwe, że powstało z jednej komórki, która żyła miliardy lat temu?
Każdy z nas myje ręce (a przynajmniej powinien). Czego używamy oprócz wody? Mydła. W tym Filmie dowiecie się dlaczego tak właściwie używamy mydła i jak ono działa. Miłego oglądania.
W dzisiejszym materiale poznacie historię losów Zygmunta Augusta, jego ukochanej - Elżbiety Habsburżanki oraz jego rodziny. Będziecie mogli zobaczyć nie tylko ozdobną, reprezentacyjną zbroję młodego księcia, ale także bogatą kolekcję dzieł sztuki, które Zygmunt August zgromadził za czasów swego panowania. Nie zabraknie oczywiście słynnej kolekcji arrasów, które król Zygmunt sprowadził na Wawel.
Być może nie wszyscy sobie zdają sobie sprawę z tego, że matematyka jest wszędzie, otacza nas i stykamy się z nią każdego dnia. Nie tylko w szkole na lekcjach matematyki, ale podczas zakupów w sklepie, podczas podróżowania i w wielu, wielu innych momentach. Żeby najmłodsi mogli zaprzyjaźnić z królową nauk, powstał cykl pt. "Matematyka jest wszędzie", który powstał we współpracy z Fundacją mBanku, w którym będę opisywał w prosty sposób zawiłości matematyczne i pokazywał, jak wykorzystać znajomość matematyki w codziennym życiu. "Droga do domu na kartce papieru, czyli jak obliczyć skalę na mapie" to pierwszy odcinek cyklu „Matematyka jest wszędzie”. Inspiracją dla filmów jest książka o tym samym tytule, wydana przez mFundację. Książkę w formie bezpłatnego e-booka można pobrać ze strony
Matematyka otacza nas na co dzień - jest wszędzie. Właśnie dlatego powstał cykl pt. "Matematyka jest wszędzie", w którym tłumaczę matematyczne zawiłości i udowadniam, że z matematyką można się zaprzyjaźnić. W drugim odcinku zatytułowanym "Jak równo podzielić jabłko?" nauczę Was matematycznych ułamków. To naprawdę bardzo proste i przyjemne działania.
Czy matematyka naprawdę jest wszędzie? W szkole, w podróży, w sklepie? Zdecydowanie tak! A o tym, jak wykorzystać znajomość matematyki podczas zakupów opowiadam najmłodszym w dzisiejszym odcinku pt. "Matematyka na zakupach".
Matematyką można opisać cały świat - dosłownie wszystko, co nas otacza. Dlatego właśnie stworzyłem matematyczny cykl filmów, które sprawią, że najmłodsi widzowie polubią się z królową nauk. W tym odcinku pokazuję, jak matematykę wykorzystuje się w kryptologii, czyli nauce szyfrowania.
Przyroda wysyła nam wiele sygnałów. Niektóre są z pozoru niewidoczne, a żeby dostrzec inne, trzeba mocno wytężyć wzrok. Warto być uważnym, bo odczytując znaki natury, można na przykład wyznaczyć kierunki świata. Nie tylko my zauważamy te wskazówki. Zwierzęta i rośliny nauczyły się słuchać tego, co mówi nasza planeta. Dzięki temu wiedzą, kiedy nadejdzie zima i przeczuwają wiosnę. Na co Ty możesz zwrócić uwagę? O tym w dzisiejszym odcinku. Film powstał we współpracy z programem edukacyjnym „Kubusiowi Przyjaciele Natury” adresowanym do przedszkoli i szkół podstawowych (kl. 1-3) i poruszającym tematy związane z ekologią i życiem w zgodzie z naturą.
Czy matematyka naprawdę jest wszędzie? Zdecydowanie tak! Dlatego, żeby ułatwić Wam jej zrozumienie, powstał cykl filmów z matematyką w roli głównej. W dzisiejszym odcinku zobaczycie, że kalendarz również ma wiele wspolnego z królową nauk i jak łatwo obliczyć, ile dni pozostało do Waszych urodzin!
Matematyka przydaje się nie tylko w szkolnej ławce. Dzięki niej jesteśmy w stanie opisać cały świat i może pomóc nam w życiu codziennym, na przykład w kuchni! No bo jak przeliczyć dekagramy na gramy albo, jak z przepisu na danie dla 4 osób przygotować potrawę dla 6 osób? W tym pomoże właśnie matematyka! A tutaj obiecany w filmie przepis na przepyszne ciasteczka. Wypróbujcie go w domu: 1. Masło z cukrem miksujemy a następnie dodajemy jajko i krótko miksujemy. 2. Dodajemy mąkę z proszkiem do pieczenia i całość miksujemy. Na koniec wsypujemy kawałki gorzkiej czekolady i całość mieszamy. 3. Ciasteczka formujemy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Ciastka pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180 stop. przez 10-12 minut.
Nasz organizm musi otrzymywać różne składniki odżywcze, wśród których ważną rolę odgrywają witaminy. Potrzebujemy ich niewiele, bo zaledwie 13, ale ich brak może nas wpędzić w poważne kłopoty. Dlaczego witaminy są tak niezbędne? Co się dzieje, gdy ich brakuje? W jakich produktach można je znaleźć? Tego dowiecie się z dzisiejszego odcinka. Film powstał we współpracy z programem edukacyjnym „Kubusiowi Przyjaciele Natury” adresowanym do przedszkoli i szkół podstawowych (kl. 1-3) i poruszającym tematy związane z ekologią i życiem w zgodzie z naturą.
Jak obliczyć odległości i jakie są potrzebne do tego jednostki miary? Matematyka Wam w tym pomoże! A tutaj obiecane w filmie wymiary boisk sportowych: Boisko do piłki nożnej: długość: 90-120 m(zawsze dłuższa od szerokości) szerokość: 90 m Boisko do piłki siatkowej: długość: 18 m szerokość: 9 m Boisko do koszykówki: długość: 28 m szerokość: 15 m Boisko do piłki ręcznej: długość: 40 m szerokość: 20 m Boisko do siatkówki plażowej: długość: 8 m szerokość: 16 m
Skąd macie wiedzieć, ile potrzeba farby do pomalowania pokoju w nowym domu? Nie będziecie zaskoczeni, jeśli odpowiedź zabrzmi: dzięki matematyce! Tak, bo matematyka jest wszędzie i jej znajomość pomaga nie tylko w szkole, ale także w codziennym życiu!
Wiecie, że jest wiele rodzajów kostek do gry w planszówki? Najbardziej popularną te sześcienne, czy te, które mają 6 ścian. Ale są też kostki czworościenne, ośmiościenne, dwunastościenne, a nawet dwudziestościenne! Zobaczcie, jakimi kostkami możecie grać w planszówki!
Oddychamy powietrzem, w którym znajduje się niezbędny dla naszego życia tlen. Dlaczego jest nam tak potrzebny? Jak powstaje? Czy można go zobaczyć? Jak dbać o jakość powietrza? Na wszystkie te pytania znajdziecie odpowiedź w dzisiejszym odcinku.
Matematyka to nie tylko dodawanie, mnożenie. To także tworzenie zbiorów i podzbiorów. W dzisiejszym filmie pokazuję, jak można je wykorzystać podczas sprzątania pokoju z zabawkami.
Woda jest niezastąpiona w naszym życiu. Niestety jej zdrowe zasoby są coraz mniejsze, dlatego każdy z nas powinien o nią dbać. Jak do zrobić? Dlaczego to konieczność? Dowiecie się tego, oglądając do końca ten film.
Domowe eksperymenty to świetna okazja do połączenia nauki z zabawą. W tym odcinku zobaczycie jak zrobić fajerwerki. To doświadczenie obejdzie się bez huków i strzałów, bo wykorzystamy do niego brokat. Zainteresowani?
Chyba każdy z nas kojarzy lampę, w której po włączeniu do prądu, unoszą się okrągłe, kolorowe kule. Podobny efekt uzyskasz w tym doświadczeniu, chociaż na trochę mniejszą skalę. Eksperymentujemy?
Zamień kartkę na mleko, farbę na barwniki spożywcze, a pędzel na patyczek kosmetyczny zamoczony w płynie do naczyń. Ten nietypowy obraz będzie się błyskawicznie zmieniał w zależności od tego, gdzie wetkniesz "pędzel".
To nie przypadek, że podczas spaceru znajdujesz najwięcej otwartych szyszek. W ten sposób mogą one rozsiewać swoje nasiona. Czy da się zamknąć twardą szyszkę? Jest na to pewien sposób. PS. Gdyby nie czas trwania tego eksperymentu, z pewnością byłaby to świetna sztuczka magiczna
Pewnie kojarzysz wir, który pojawia się w Twojej umywalce, gdy spływa z niej woda. Takie małe "tornado" zamkniemy w słoiku. Co Ty na to?
Do przeprowadzenia tego eksperymentu trzeba poświęcić kilka słodkości, ale powiem Wam od razu, że warto. Szczególnie jeśli lubicie poszukiwać tęczy na niebie.
Nasz tajny list napiszemy sekretnym tuszem, czyli… mlekiem. Pamiętajcie tylko, żeby poinstruować odbiorcę, jak go odczytać.
Z pewnością kojarzycie ten eksperyment, w którym włosy potarte balonem elektryzują się. Pokażę Wam go w nieco innej wersji. Połączymy naukę z zajęciami plastycznymi.
Węgiel jest wszędzie - wszystko, co nas otacza, zbudowane jest właśnie z tego pierwiastka. Znajdziecie go m.in. w: kosmosie, roślinach i zwierzętach. Brzmi ciekawie? Okazją do poszerzenia wiedzy o węglu jest cykl filmów dla najmłodszych pt. "Bajtel na tropie wiedzy", który powstał we współpracy ze Sztolnią Królowa Luiza. Zasubskrybujcie nasz kanał, żeby nie przegapić kolejnych odcinków.
Wydobywany w kopalni węgiel kamienny to pozostałość po bujnych, prastarych lasach, które kiedyś porastały tereny Polski. Oczywiście liście nie od razu zamieniły się w czarne bryłki. Jak wyglądał proces powstawania węgla? Posłuchajcie! Okazją do poszerzenia wiedzy o węglu jest cykl filmów dla najmłodszych pt. "Bajtel na tropie wiedzy", który powstał we współpracy ze Sztolnią Królowa Luiza.
W Polsce każdego roku produkujemy 3,5 miliona ton plastiku. To bardzo dużo. Niestety część z tych przedmiotów używamy tylko raz, a potem wyrzucamy. Matematyka może nam pomóc w oszczędzaniu środowiska naturalnego. Jak? Liczby pomagają nam zrozumieć przyrodę i skalę różnych zjawisk zachodzących na świecie.
Wiecie o tym, że pszczoły znają się na matematyce? Pszczoły samodzielnie budują plastry miodu, które mają kształt graniastosłupów sześciokątnych, ułożonych jeden obok drugiego. Idealnie do siebie przylegają, idealnie do siebie pasują, a to potrafią tylko niektóre wielokąty foremne. Pszczoły potrafią też liczyć, a ich rolę w ekosystemie trudno byłoby przecenić. Gdyby nie pszczoły, to bardzo szybko zabrakłoby na świecie roślin i w konsekwencji nie mielibyśmy co jeść! Dbajmy o pszczoły - w tym filmie pokażemy Ci, jak niesamowitymi zwierzętami są te owady i jak ważną rolę pełnią w przyrodzie. A teraz trochę matematyki!
Słońce w porównaniu z planetami jest ogromną gwiazdą, chociaż nie największą. Gdyby było wielkości jabłka, Ziemia byłaby mniejsza niż kryształek cukru. Słońce znajduje się w samym środku Układu Słonecznego i to wokół niego krążą wszystkie planety. Ile waży? Dlaczego jest nam potrzebne? O ciekawostkach na temat Słońca opowiada sonda Poznajka.
Merkury jest pierwszą planetą od Słońca, mimo tego nie jest najcieplejszą planetą w Układzie Słonecznym. Zdecydowanie cieplej jest na Wenus. Więcej ciekawostek o obu planetach opowie sonda Poznajka.
Powstała wtedy kiedy wszystkie inne planety Układu Słonecznego. Jest w idealnym miejscu. Ani za daleko od Słońca, ani za blisko. Ziemia to nasz dom. Chociaż znamy ją dobrze, jest jeszcze wiele do odkrycia. A czy wiecie, że życie na Ziemi mogłoby nie istnieć, gdyby nie Księżyc?!
Mars ma bardzo rzadką atmosferę i czerwoną, pustynną powierzchnię. Sporo jest tutaj gór, wąwozów i kraterów. Jest tutaj najwyższy w całym Układzie Słonecznym wulkan. Jakie jeszcze ciekawostki skrywa Mars?
Jak zrozumieć pogodę, jak ją mierzyć i przewidywać? Meteorolodzy - czyli naukowcy, którzy zajmują się przewidywaniem pogody - wykorzystują do tego matematykę! Mierzą, liczą, dokonują różnych pomiarów. W dzisiejszym odcinku, który powstał z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska, przyglądamy się pracy meteorologa oraz postępującym zmianom klimatycznym. Czy dzięki matematyce możemy przyczynić się do ochrony środowiska i uratować naszą Planetę?
Coraz częściej wspomnienia z wakacji na rajskich wyspach przeplatane są obrazami zaśmieconych plaż. To nie pozostałości po aktualnie wypoczywających tam turystach, ale odpady przyniesione przez fale. Jak bardzo zaśmiecone są morza i oceany i jak oszczędzać wodę? Matematyka pomoże nam to sprawdzić. Dzisiejszy odcinek powstał z okazji Światowego Dnia Oceanów. To dobry moment, żeby uzmysłowić sobie skalę problemu zaśmiecenia wód morskich.
Jowisz jest gazowym gigantem. Kulą bardzo gęstego i gorącego gazu i cieczy. Jest też ogromny! To największa planeta Układu Słonecznego. Waży ponad dwa razy więcej niż wszystkie pozostałe planety Układu Słonecznego razem wzięte! A to nie koniec ciekawostek o Jowiszu.
W atmosferze Saturna dzieją się rzeczy, które nigdy nie wydarzyłyby się na Ziemi. Występują tu ogromne burze z piorunami, które mogą trwać nawet kilka lat bez przerwy, a wiatry na Saturnie wieją z prędkością nawet 1600 km/h. Zaskoczyliśmy Cię? Z filmu dowiesz się jeszcze więcej ciekawostek o tej planecie.
Uran i Neptun są dużo większe od Ziemi. Gdyby Ziemia była wielkości jabłka, Neptun i Uran byłyby wielkości sporego arbuza. Są do siebie podobne nie tylko wielkością, ale także tym z czego są zbudowane. Jakie skrywają sekrety?
Do niedawna był uważany za dziewiątą planetę Układu Słonecznego, jednak nie jest za bardzo podobny do ośmiu poprzednich. Jest mniejszy od naszego Księżyca i ma bardzo dziwną orbitę. Gdy zaczęto budować coraz lepsze teleskopy, okazało się, że za orbitą Plutona, jeszcze dalej od Słońca, jest wiele obiektów do niego podobnych. Jakie?
Szacuje się, że obecnie na świecie żyje około 4 tysięcy tygrysów azjatyckich. Dzięki ciężkiej pracy naukowców i ekologów udało się zatrzymać ich wymieranie, ale ciągle tygrysów jest około 20 razy mniej niż 100 lat temu. Matematyka najlepiej przekonuje nas, że ludzie jako jeden z naprawdę wielu gatunków na Ziemi, nie powinni się na niej za bardzo rozpychać. To jej najlepiej użyć, żeby uświadomić sobie, w jakim tempie kurczą się siedliska dzikich zwierząt.
Prawdopodobnie najmniejsze drzewo świata to wierzba zielna, a największego należy szukać wśród sekwoi wieczniezielonych. Różnica między tymi okazami jest znacząca. Przyjmując, że wysokość wierzby zielnej to 5 cm, trzeba by ustawić na sobie aż 2300 roślin, aby osiągnęły wysokość jednej sekwoi! Przekonajcie się, ile jeszcze o drzewach i lasach możemy dowiedzieć się dzięki matematyce. Film powstał we współpracy z Fundacją mBanku, a inspiracją dla scenariusza była książk „Matematyka na zielono”. Można ją pobrać bezpłatnie ze strony www.mjakmatematyka.pl
Dziś, w Dzień Czystego Powietrza, będzie o smogu i… o smoku. Te nazwy brzmią bardzo podobnie i – jak się dobrze zastanowić – mają ze sobą bardzo wiele wspólnego. A co do tego wszystkiego ma matematyka? Matematycznie rzecz biorąc to powietrza najbardziej potrzebujemy do życia – musimy korzystać z niego najczęściej. ???? Smog to mgła, w której znajdują się zanieczyszczenia ???? Jakość powietrza określa się głównie za pomocą dwóch jednostek - PM10 i PM2.5. ???? Cząsteczki zanieczyszczeń w smogu mierzone są w milionowych częściach metra, czyli mikrometrach (symbol: μm).
Dofinansowano z programu "Społeczna Odpowiedzialność Nauki" Ministra Edukacji i Nauki. Mikołaj Kopernik pokazał, że Ziemia porusza się wokół Słońca, a nie Słońce wokół Ziemi. Obserwacja nieba nie była jego głównym życiowym zajęciem. Można wręcz powiedzieć, że zajmował się nią „po godzinach”. Jak doszło do tego, że podważył zdanie wielu uczonych i wywrócił do góry nogami wszystko to, co ludzie myśleli o kosmosie? Projekt „Akademia Superbohaterów, czyli edukacja dzieci i młodzieży, oraz popularyzacja polskiej nauki”, którego celem szerokie dotarcie do odbiorców w Polsce i na świecie z informacją o polskich naukowcach i ich osiągnięciach, jest dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu “Społeczna Odpowiedzialność Nauki II” Ministra Edukacji i Nauki. Kwota dofinansowania: 300 000 zł, całkowita wartość 551 215 umowa z dn. 28.01.2022
???? Stwórz własną sondę kosmiczną Potrzebujesz tylko: - kredek - kleju - nożyczek - 3 papierowych słomek - szablonu, który pobierzesz tutaj: https://naukatolubie.pl/app/uploads/2... Do dzieła!
???? Układ Słoneczny to nasze miejsce we Wszechświecie. Pokażemy Ci, jak łatwo możesz go stworzyć samodzielnie. Potrzebujesz tylko: - kredek - kleju - nożyczek - szablonu, który pobierzesz tutaj: https://naukatolubie.pl/app/uploads/2... Do dzieła!
Nasz jedyny naturalny satelita jest piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Jego średnica jest tylko 3,7 raza mniejsza od średnicy naszej planety. Skąd się wziął? Już Wam tłumaczę!
Chciałbyś kiedyś chodzić w chmurach? To nie jest wcale takie trudne, jak może się wydawać. Wystarczy, że... przespacerujesz się we mgle. Zaciekawiony? Zobacz film, a dowiesz się więcej. Jeśli podobają Ci się nasze filmy, zasubskrybuj nasz kanał. ???? Ucz się przez zabawę razem z Nauka. To Lubię Junior! Nasze książki i zeszyty zabaw zamówisz tutaj:
Słońce towarzyszy nam przez cały dzień. Przyzwyczailiśmy się do niego. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego słońce jest żółte a inne gwiazdy białe? W tym filmie na pewno znajdziecie odpowiedź.
Z nerwów lub z głodu nasz brzuch czasem zaczyna wydawać dziwne odgłosy. Skąd bierze się burczenie w brzuchu? Jak się go pozbyć? Oglądajcie, a się dowiecie. Interesuje Was, jak działa ludzkie ciało? Przeczytajcie o tym w mojej książce "Jak działa człowiek?". Zamówicie ją tutaj: https://naukatolubie.store/ksiazka-ja... A jeśli chcecie dostawać powiadomienia na naszych nowych filmach. Zasubskrybujcie nasz kanał.
Żółty piasek na plaży jest najpopularniejszy. Dzieci rysują go na każdym obrazku z wakacji. A wiesz, że plaża może mieć też inne kolory - zielony, biały, a nawet czary?! W tym odcinku wszystko tłumaczę.
Obserwowaliście kiedyś niebo? Patrzyliście w gwiazdy? Osoby, które zajmują się tym na co dzień, to astronomowie. Jak wygląda ich praca? Co dzięki nim wiemy? Jaki powinien być astronom? Tego dowiecie się w tym filmie. A może i Wy zostaniecie kiedyś astronomami?
Jak to się dzieje, że ciężkie jajko nie opada na dno szklanki? To nie czary, to nauka! Zapraszamy do wspólnego eksperymentowania.
Nocne niebo wydaje się nieskończenie ogromne, jednak oficjalnie jest podzielone na 88 sektorów – konstelacje gwiazd. Każda posiada swoją unikatową nazwę, a część z nich uzyskała ją już tysiące lat temu, kiedy badaniem sklepienia zajmowali się starożytni Grecy. Dziś posłuchajcie więcej o konstelacjach!
Bakterie potrafią przetrwać w bardzo trudnych warunkach - na przykład na dnach oceanów i w okolicach wulkanów. Możemy je też znaleźć... w kosmosie. Jak się tam znalazły? O czym to może świadczyć?
Chcesz zobaczyć unoszącą się rękawiczkę? Zrób z z nami chemiczny eksperyment! Do jego wykonania będzie Ci potrzebna soda oczyszczona, ocet, rękawiczka lateksowa, szklanka i taśma klejąca.
Tlen jest nam niezbędny do życia. Dostarcza naszym komórkom energię potrzebną do funkcjonowania. Dzięki tlenowi możliwa jest też reakcja spalania. Chcecie to sprawdzić? Zróbcie z nami eksperyment! Potrzebne Wam będą: świeczka, zapałki lub zapalniczka, woda, miska i słoik. Co z tego wyjdzie? Sprawdźcie w filmie!
Chyba każdy z nas chociaż raz w życiu był na spacerze w lesie. A dlaczego lasy są tak ważne dla człowieka? Jakie tajemnice przed nami skrywają? Co możemy w nich znaleźć?\ Podobają Ci się nasze filmy? Zasubskrybuj nasz kanał!
Czym właściwie jest dźwięk? Z czego zrobiony jest grzmot, śpiew ptaka w parku, kołysanka, którą śpiewa mama albo alarm budzika, który budzi nas rano? Te zagadki przed młodymi widzami odkrywa Tomasz Rożek z Nauka. To Lubię oraz specjalistka od edukacji muzycznej dzieci Anna Weber z@Pomelody . „Jak powstaje dźwięk?” to pierwszy odcinek z miniserii o słuchu i muzyce, która powstała we współpracy Nauka. To Lubię Junior z pomelody. Dzielimy się wiedzą, ale też wartościową muzyką. W tle możecie usłyszeć właśnie ścieżkę dźwiękową przygotowaną przez pomelody. Seria składa się z 3 odcinków. Za dwa tygodnie kolejny z nich!
Wiewiórki bardzo często możemy spotkać w parkach i lasach. A czy wiesz, jak wygląda ich życie? Co jedzą te rude stworzonka? Czy zasypiają na zimę? Jeśli podobają Ci się moje filmy, zasubskrybuj mój kanał!
Dziś pomówimy o głosie! Odpowiemy na pytanie jak to jest, że z naszego wnętrza wydobywa się głos (tak z naukowego punktu widzenia), a Anna Weber z @Pomelody przekona Was, że każdy ma talent do śpiewania. Mało tego, dowiecie się, dlaczego warto to robić! „I Ty masz talent do śpiewania, czyli jak powstaje głos” to drugi odcinek z miniserii o słuchu i muzyce, która powstała we współpracy Nauka. To Lubię Junior z pomelody. Dzielimy się wiedzą, ale też wartościową muzyką. W tle możecie usłyszeć ścieżkę dźwiękową przygotowaną właśnie przez pomelody. Seria składa się z 3 odcinków. Jeśli nie widzieliście pierwszego, koniecznie to nadróbcie!
Spacery po lesie to super pomysł na spędzanie czasu z bliskimi. A wiecie, jak się nie zgubić podczas leśnych przygód? Jakie elementy lasu mogą pomóc Wam się odnaleźć?
Dziś opowiemy Wam z Anią Weber z @Pomelody jak naprawdę imponującą i niesamowitą częścią naszego ciała są uszy. Posłuchajcie, jak to się dzieje, że słyszymy dźwięki, jak trafiają one do naszego ucha i czego nie jesteśmy w stanie usłyszeń. Dowiedzcie się też, jak dźwięk zmienia się w muzykę, która sprawia nam przyjemność, dlaczego niektóre utwory nam się podobają, a inne nie za bardzo oraz czym różni się jazz od muzyki klasycznej. „Jak działa słuch?” to trzeci odcinek z miniserii o słuchu i muzyce, która powstała we współpracy Nauka. To Lubię Junior z pomelody. Dzielimy się wiedzą, ale też wartościową muzyką. W tle możecie usłyszeć ścieżkę dźwiękową przygotowaną właśnie przez pomelody. Jeśli nie widzieliście wcześniejszych odcinków, koniecznie to nadróbcie! Filmy znajdziecie na kanale Junior i w aplikacji pomelody.
Maria była zdolna od dziecka. Pociąg do wiedzy i zainteresowanie naukami ścisłymi zaszczepił w niej ojciec. Znamy ją przede wszystkim, jako wybitną naukowczynię, odkrywczynię, dwukrotną laureatkę Nagrody Nobla oraz pierwszą kobietę z profesorskim tytułem na paryskiej Sorbonie. I to wszystko w XIX-wiecznej Europie - czasach nieprzychylnych kobietom. Determinacja to tylko jedna z mocnych stron Marii. Poznaj jej historię! Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki Projekt „Akademia Superbohaterów, czyli edukacja dzieci i młodzieży, oraz popularyzacja polskiej nauki”, którego celem szerokie dotarcie do odbiorców w Polsce i na świecie z informacją o polskich naukowcach i ich osiągnięciach, jest dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu “Społeczna Odpowiedzialność Nauki II” Ministra Edukacji i Nauki. Kwota dofinansowania: 300 000 zł, całkowita wartość 551 215 umowa z dn. 28.01.2022
Już wkrótce na kanale będziecie mogli zobaczyć pilot serialu Akademia Superbohaterów. Dajcie koniecznie znać jak Wam się podoba :)
Zużyty papier, wrzucony do niebieskiego pojemnika na śmieci, może dostać drugie życie. Oczywiście po przetworzeniu. Makulaturę, czyli papier przeznaczony do odzysku można przerabiać nawet 5-7 razy! Na początku dostajemy po prostu nowy papier do książek, gazet, czy do pakowania. Najbardziej przetworzony papier, na końcu jego życia używamy często w łazience - jako papier toaletowy. Zobacz film i naucz się poprawnie segregować odpady.
Choć od potłuczonego szkła powinnyśmy się trzymać z daleka - można się pokaleczyć! - to szkło potłuczone i rozdrobnione we właściwy sposób można ponownie wykorzystać. W hucie szkło można przetopić i dalej zrobić z niego opakowania szklane. Jakie przedmioty mogą zyskać takie drugie życie?
Metale i tworzywa sztuczne to bardzo pojemna kategoria, jeśli chodzi o segregację odpadów - mieści się w niej naprawdę dużo odpadków, których pozbywamy się z naszych domów. Wiesz, że odpowiednio przerabiając plastik, można otrzymać... bluzę polarową?! Zobacz film i naucz się poprawnie segregować odpady do żółtego kosza na śmieci.
Odpady BIO nie rozkładają się długo - wie o tym każdy, kto przez pomyłkę zostawił kanapkę w plecaku na wakacje. Wyrzucanie ich razem z innymi odpadami, to zmarnowana szansa na przerobienie ich na odżywkę dla roślin, czyli kompost. Zobacz film i naucz się poprawnie segregować odpady do brązowego kosza na śmieci.
Śmieci, które nie nadają się do recyklingu, a nie są to leki, baterie ani odpady elektroniczne, możemy wyrzucić do czarnego pojemnika przeznaczonego na odpady zmieszane. Co te odpady zmieszane mają wspólnego z … małym słoniem? Zobacz film i naucz się poprawnie segregować odpady do czarnego kosza na śmieci.
4 ciekawych i odważnych dzieciaków chce dołączyć do Akademii Superbohaterów. Akademię tę założył Mikołaj Kopernik. By do niej dołączyć potrzebują zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. Pomocą będą im służyć prawdziwi superbohaterowie - naukowcy, odkrywcy i wynalazcy.
Promienie światła inaczej biegną w wodzie, a inaczej w powietrzu powodując czasami dziwne sytuacje. Sprawdź sam, jak to wygląda, a do doświadczenia wykorzystaj pusty, szklany słoik, który właśnie miał trafić do śmieci. Materiał powstał w ramach publicznych kampanii edukacyjnych RLG Repack Polska Organizacja Odzysku Opakowań S.A.
Zobacz ten film, a przestaniesz wyrzucać do kosza pestki, nasiona i resztki warzyw. Przekonaj się sam, jak cenne są rzeczy, które nazywamy resztkami i często wyrzucamy do kosza. Materiał powstał w ramach publicznych kampanii edukacyjnych RLG Repack Polska Organizacja Odzysku Opakowań S.A.
Zużyte metalowe puszki powinny trafić do żółtego pojemnika. Nim jednak je wyrzucisz, zabaw się w małego konstruktora i spróbuj z nich zrobić coś w rodzaju przekaźnika głosu, czyli taki prymitywny telefon.
Zużyta butelka po napoju lub wodzie może być wykorzystana do przeprowadzenia niezwykłego eksperymentu. Zanim wyrzucisz ją do żółtego kosza na plastik i metal, zamień ją w fontannę. Materiał powstał w ramach publicznych kampanii edukacyjnych RLG Repack Polska Organizacja Odzysku Opakowań S.A.
Zanim wyrzucisz zużytą kartkę papieru do niebieskiego kosza na odpady, możesz z jej pomocą przeprowadzić eksperyment i przekonać się czy kształt przedmiotów wpływa na ich sposób poruszania się w powietrzu. Spróbuj koniecznie!
O badaniu Obie edycje badania: polska i amerykańska zostały przeprowadzone jako sondaż internetowy, metodą CAWI (Computer-Assisted Web Interview) przez Survey Monkey na próbie kwotowej odzwierciedlającej strukturę dorosłej populacji kraju pod względem wieku, płci, wykształcenia i regionu zamieszkania. W badaniu amerykańskim próba wyniosła n=638, w badaniu przeprowadzonym w Polsce – n=251. Projekt dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.
Projekt dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.
Projekt dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.
Więcej o projekcie: https://akademiasuperbohaterow.pl/ Projekt dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki. Projekt „Akademia Superbohaterów, czyli edukacja dzieci i młodzieży, oraz popularyzacja polskiej nauki”, którego celem szerokie dotarcie do odbiorców w Polsce i na świecie z informacją o polskich naukowcach i ich osiągnięciach, jest dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu “Społeczna Odpowiedzialność Nauki II” Ministra Edukacji i Nauki. Kwota dofinansowania: 300 000 zł, całkowita wartość 551 215 umowa z dn. 28.01.2022
4 ciekawych i odważnych dzieciaków chce dołączyć do Akademii Superbohaterów. Akademię tę założył Mikołaj Kopernik. By do niej dołączyć potrzebują zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. Tym razem badają sprawę elektrośmieci. Pomocą będą im służyć prawdziwi superbohaterowie - naukowcy, odkrywcy i wynalazcy. W tym odcinku Jan Czochralski. Więcej informacji: www.AkademiaSuperbohaterow.pl. Projekt dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki. Projekt „Akademia Superbohaterów, czyli edukacja dzieci i młodzieży, oraz popularyzacja polskiej nauki”, którego celem szerokie dotarcie do odbiorców w Polsce i na świecie z informacją o polskich naukowcach i ich osiągnięciach, jest dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu “Społeczna Odpowiedzialność Nauki II” Ministra Edukacji i Nauki. Kwota dofinansowania: 300 000 zł, całkowita wartość 551 215 umowa z dn. 28.01.2022
Dzisiaj będziemy ćwiczyć równowagę oraz wzmocnimy nasze mięśnie brzucha, rąk i nóg! Jak? Wyobraźnia nam w tym pomoże!
Przed każdymi ćwiczeniami niezbędna jest rozgrzewka. Zróbcie sobie trochę miejsca wokół siebie i zaczynamy!
Ania na co dzień otrzymuje wiele pytań od dziennikarzy i osób zainteresowanych sportem. Tym razem odpowiada na pytania zadane przez dzieci. Czy któreś ją zaskoczyło? Przekonajcie się sami.
Chodzenie i bieganie to świetne ćwiczenia, bo dodają nam siły, zwinności i sprawiają, że mamy dobrą koordynację ruchów. Nogi aż same rwą się do ćwiczeń, zaczynamy!
Teraz zrobimy ćwiczenia z piłką, które świetnie rozwijają całe ciało. Kto ćwiczy z piłką, ten jest silny, wytrzymały i ma świetną koordynację ruchów. Przekonajcie się o tym sami. Do dzieła!
Pytanie. Pstryk. Odpowiedź. - Nowy Format Edukacyjny dla Dzieci i Rodziców Z radością przedstawiamy nowy format edukacyjny dla dzieci i rodziców: "Pytanie. Pstryk. Odpowiedź." W tej serii ciekawski fotograf, Jakub Szymczuk, zabiera dzieci w fascynującą podróż, aby odkrywać tajemnice otaczającego nas świata. Każdy odcinek rozpoczyna się od intrygującego pytania, na które Jakub szuka odpowiedzi, ucząc jednocześnie młodych widzów sztuki obserwacji i fotografii. Naukowe odpowiedzi na pytania zapewnia dr Tomasz Rożek, który w przystępny sposób tłumaczy zjawiska, które mogą wydawać się skomplikowane. Dzięki temu dzieci nie tylko poznają odpowiedzi na nurtujące pytania, ale także dowiadują się, jak ciekawe i różnorodne jest nasze otoczenie. Format ma na celu zacieśnienie więzi między dziećmi a rodzicami poprzez wspólne oglądanie, dyskusje oraz praktyczne zadania, takie jak wspólne fotografowanie. To doskonała okazja do wspólnego spędzania czasu, rozwijania pasji i odkrywania naukowych ciek
Wyobrażasz sobie Twój dom bez działającego komputera, świeciącej żarówki, czy działającej windy? Naprawdę trudno jest sobie wyobrazić sobie życie bez prądu. A czy wiesz, że prąd jest też niezbędny podczas podróży pociągiem (i nie chodzi tu tylko o to, że dzięki prądowi w gniazdku naładujemy telefon na wycieczce)? Skąd zatem bierze się prąd w pociągu? Tego dowiesz się oglądając ten odcinek, a przy okazji poznasz nieco lepiej historię kolei i mamy nadzieję - poczujesz pociąg… do podróży!
W dzisiejszym odcinku odkrywamy, jak powstają książki – odwiedzamy Muzeum Sztuki Drukarskiej w Supraślu, gdzie zaglądamy do magicznego świata dawnych maszyn drukarskich. Dowiemy się, jak kiedyś drukowano książki i jak wyglądał cały proces, który dziś może wydawać się tajemniczy. Fotograf Jakub Szymczuk nie tylko zagłębia się w świat książek, ale także pokazuje, jak buduje się opowieści i jak powstają najciekawsze historie. Kuba tłumaczy, na czym polega fotografia makro, która pozwala odkrywać detale, których zwykle nie zauważamy. To właśnie takie detale budują najciekawsze opowieści. Dołącza do nas również dr Tomasz Rożek, który zdradza, jak dzisiaj tworzy się książki w końcu sam jest uwielbianym przez dzieci (i nie tylko) autorem. Razem odpowiadamy na pytania, które pojawiają się w trakcie naszej przygody.