Kilka lat temu pojawiła się techniczna możliwość genetycznego modyfikowania komórek ludzkich. W 2018 roku chiński genetyk He Jiankui ogłosił, że urodziła się dwójka pierwszych "dzieci GMO" - bliźniaczki Lulu i Nana. Czy to oznacza, że w przyszłości wszyscy będziemy genetycznie "podkręcać" swoje dzieci, a w 2050 roku po Ziemi chodzić już będzie rasa genetycznych nadludzi? A może to wszystko tylko kolejna bańka mydlana?
5 problemów z nową szczepionką na COVID-19 (ANALIZA)
9 listopada Pfizer ogłosił, że wspólnie z firmą BioNTech opracowali szczepionkę na COVID-19 - skuteczną i bezpieczną. Czy jednak to, co dotychczas opublikowano w prasie naukowej napawa optymizmem? I czy w ogóle można bezpiecznie wyprodukować szczepionkę w ciągu kilku miesięcy?
Enceladus to jeden z lodowych satelitów Saturna i przy okazji jedno z kilku miejsc w Układzie Słonecznym, którym szaleńczo pasjonują się astrobiolodzy, czyli poszukiwacze życia w Kosmosie. Dlaczego? Zapraszam do oglądania.
W ostatnich tygodniach coraz głośniej o amantadynie, która miałaby być "cudownym" lekiem na COVID-19. A jak jest naprawdę? I jak wypadają na tle amantadyny badania nad szczepionkami na COVID?
A dzisiaj Tytan: największy satelita Saturna, na którym orzeźwią cię metanowe deszcze podczas wycieczki po metanowym jeziorze.
Szczepionki na COVID-19 (Moderna i Pfizer): skuteczność, skutki uboczne, stan badań [SZYBKA ANALIZA]
A dzisiaj Ganimedes: największy księżyc w Układzie Słonecznym. Wszystko o jego wnętrzu i zewnętrzu, o jego plamach, pasach i pęknięciach, a także przeszłości i przyszłości badań nad tym lodowo-kamiennym olbrzymem.
A dzisiaj czytamy wspólnie książkę "COVID-19: The Great Reset" (Klaus Schwab i Thierry Malleret). O co chodzi w "Wielkim Resecie", jaką rolę odgrywa w nim Światowe Forum Ekonomiczne, a także na czym miałby polegać zdaniem Autorów reset ekonomiczny, społeczny, geopolityczny, środowiskowy, technologiczny, biznesowy i osobisty.
Szczególnie gorące podziękowania dla następujących Patronów: Edward M. i Marek. Kłaniam się nisko!
A dzisiaj robimy wspólnie pas asteroid: od pobrania danych o położeniach 0,5 mln asteroid, przez ich przeliczenie, wrzucenie do programu 3D i upiększenie. W odcinku 1 zasysamy dane i przyglądamy się z bliska tym wszystkim tajemniczym parametrom orbitalnym, jak półoś wielka i inklinacja.
A dzisiaj robimy wspólnie pas asteroid: od pobrania danych o położeniach 0,5 mln asteroid, przez ich przeliczenie, wrzucenie do programu 3D i upiększenie. W odcinku 2 poznajemy bliżej Blendera i rzeźbimy swoją własną asteroidę.
A dzisiaj Westa - druga największa asteroida, spłaszczona jak kartofel. Kawałki jej ciała trafiają od czasu do czasu na powierzchnię Ziemi jako meteoryty HED. Taka sytuacja.
Czy w 2050 roku wszystkie samochody będą już autonomiczne? A może nie damy się przekonać i wciąż będziemy sami kierować swoimi pojazdami? Łukasz Lamża i Tomasz Rożek spotykają się, żeby to przegadać. Kto będzie za, a kto przeciw? Wystarczy rzucić monetą...
Cześć i czołem! Kurka wodna, zachciało mi się filozofować. Zaczynamy od szybkiej, orientacyjnej mapy świadomości. Może być? :)
A dzisiaj o tym, co może być pewne. :)
A dzisiaj hipoteza symulacji. Przechodzimy najpierw przez wszystkie możliwości pośrednie: od hipotezy snu, przez interfejs mózg-maszyna (typu Matrix), mózg w słoiku, mózg Boltzmanna, a następnie samą hipotezę symulacji.
A dzisiaj zastanawiamy się, czy naprawdę żyjemy w symulacji, co by to oznaczało, czy jest to prawdopodobne, no i po czym poznać, czy żyjemy w symulacji?
A dzisiaj finisz: faktycznie budujemy swój własny pas asteroid w Blenderze. Najpierw uczymy się pisać skrypty w Blenderze (w Pythonie), a następnie tłumaczymy Wielką Tabelką Parametrów Asteroid na położenia w przestrzeni 3D. Potem klikamy "Uruchom skrypt" i... czekamy.
Gdzie by tu się wybrać na wakacje... wulkaniczne labirynty Tharsis, wymarłe wybrzeża Płaskowyżu Izydy, a może potrzaskane skały Basenu Hellas? :)
A dzisiaj oglądamy z bliska najbardziej słowiańską pośród planet, zaglądając pod powierzchnię atmosfery Wenus.
A dzisiaj lecimy na Io, wulkaniczny księżyc Jowisza.
Oglądamy Europę - krainę długaśnych pęknięć w dziwnych kształtach, plam, soczewek i chaosów oraz, być może, schowanego pod skorupą lodową wodnego oceanu.
A dzisiaj film lekki, łatwy i przyjemny, w sam raz na lato. :)
A dzisiaj dalsza część filmu lekkiego, łatwego i przyjemnego. :)
A oto i trzecia część mini-serii na tematy lekkie, łatwe i przyjemne. :)
A dzisiaj filozujemy na temat panpsychizmu - czy to możliwe, że wszystko myśli? 00:00 Co to panpsychizm? 05:42 Dlaczego panpsychizm? 15:34 Problem składania 23:21 Kosmopsychizm i mikropsychizm 28:00 Panprotopsychizm 29:57 Mikroproces Whiteheada 37:06 Mój panpsychizm
W nowej serii "Czytamy Upaniszady" siadamy wspólnie nad pięknymi starożytnymi tekstami filozoficznymi Indii o nazwie "Upaniszady", które stoją u podstaw klasycznej filozofii indyjskiej, a więc jogi czy wedanty, ale też które mocno wpłynęły choćby na buddyzm. W pierwszym filmie wprowadzam w temat.
W nowej serii "Czytamy Upaniszady" siadamy wspólnie nad pięknymi starożytnymi tekstami filozoficznymi Indii o nazwie "Upaniszady", które stoją u podstaw klasycznej filozofii indyjskiej, a więc jogi czy wedanty, ale też które mocno wpłynęły choćby na buddyzm. W drugim filmie szukamy wiedzy ponad wszelkim językiem.
W nowej serii "Czytamy Upaniszady" siadamy wspólnie nad pięknymi starożytnymi tekstami filozoficznymi Indii o nazwie "Upaniszady", które stoją u podstaw klasycznej filozofii indyjskiej, a więc jogi czy wedanty, ale też które mocno wpłynęły choćby na buddyzm. W trzecim filmie szukamy w umyśle czegoś ciekawszego od zwykłej przytomności.
W nowej serii "Czytamy Upaniszady" siadamy wspólnie nad pięknymi starożytnymi tekstami filozoficznymi Indii o nazwie "Upaniszady", które stoją u podstaw klasycznej filozofii indyjskiej, a więc jogi czy wedanty, ale też które mocno wpłynęły choćby na buddyzm. W czwartym filmie szukamy początków samsary, karmy i mokszy.
W nowej serii "Czytamy Upaniszady" siadamy wspólnie nad pięknymi starożytnymi tekstami filozoficznymi Indii o nazwie "Upaniszady", które stoją u podstaw klasycznej filozofii indyjskiej, a więc jogi czy wedanty, ale też które mocno wpłynęły choćby na buddyzm. W piątym filmie szukamy w nich głębokich korzeni jogi.
W "Czytamy naturę" odc. 216 opowiadam o robocie z żywą, ludzką skórą. Tutaj mówię nieco więcej i zapuszczam się dalej. Namiary: Kawai, M., Nie, M., Oda, H., & Takeuchi, S. (2024). Perforation-type anchors inspired by skin ligament for robotic face covered with living skin. Cell Reports Physical Science, 5(7). https://www.cell.com/cell-reports-phy... 00:00 Intro 00:50 Robot z własną krwią 03:43 Robot to coś czy ktoś? 06:27 Mózg ludzki z mysich komórek 08:08 Sterowanie materią miękką i żywą 14:00 Komputery bardziej jak mózgi
W "Czytamy naturę" odc. 217 opowiadam o obliczeniach dokonywanych w płaskiej porcji żelu. Tutaj mówię o dalszych perspektywach tej technologii.
A dzisiaj o tym, co eksperci sądzą o przyszłości AI.
A dzisiaj o tym, czy mrówki mogą mieć zaawansowane stany umysłowe. Albo w ogóle stany umysłowe... Miniatura: Midjourney 00:00 Intro: mrówki amputują nogi 01:42 Co to jest wiedza? 05:51 Mrówki, prawda i język 08:38 Myśli bez języka 12:10 Świadomość owadów 15:15 Jak to jest być mrówką?
A dzisiaj o tym, czy możliwe jest czytanie w myślach - teoretycznie, praktycznie, realnie? Miniatura: Midjourney
A dzisiaj o tym, że duże modele językowe opierają się na autentycznych treściach wygenerowanych przez ludzi - i bez nich mogą ulec degeneracji.
Film powstał oczywiście dzięki moim kochanym Patronom. :) Dziękuję z całego serca! Patronite: https://patronite.pl/LUKASZLAMZA A dzisiaj o tym, jak zmieniły się badania nad substancjami psychoaktywnymi w ciągu ostatnich 60 lat. Miniatura: Midjourney
Dzisiaj o tym, co mnie zniechęca do fizyki fundamentalnej. 00:00 Intro: po co ten film? 01:45 Zmatematyzowana fizyka fundamentalna 03:12 (1) Obiekty matematyczne i fizyczne 07:07 (1) Osobliwości czasoprzestrzenne 10:50 (1) Tachiony 12:26 (1) Czy fizyka mówi o świecie? 18:45 (2) Czy fizycy znają matematykę świata? 21:41 (2) Nadprodukcja obiektów matematycznych 29:05 (2) Dlaczego nie ufam matematyce? 32:46 (2) Jak działa matematyka? 34:15 (2) Gdyby biolodzy byli jak fizycy 39:57 (3) Obserwowalność w fizyce 42:22 (3) Wieloświat: obserwowalny? 44:31 (3) Obserwacje pośrednie i Lamżodon 47:21 (3) Problem jednostronnej strzałki 49:01 Podsumowanie: za dużo matmy, za mało świata
A dzisiaj o tym, czy świat jest tak naprawdę komputerem. Czy atom może coś obliczać? 00:00 Intro 01:06 Komputer kwantowy i klasyczny 03:55 Ewolucja układów kwantowych 06:31 Atom przetwarza sygnał 09:43 Automaty komórkowe, Gra w Życie 12:35 Metafory nigdy nie są prawdziwe 15:48 Metafory się nie wykluczają 17:20 Świat jako organizm 21:45 Jaki jest świat naprawdę? 23:15 Wszystkie szaty cesarza
A dzisiaj o tym, co nas zabija - na poziomie globalnym, polskim i indywidualnym. 00:00 Intro 01:49 Badamy światowe zdrowie 03:10 Jest coraz lepiej! 05:45 Ale nie żyjemy zdrowo... 08:20 Co nas zabija? 10:05 Światowa mapa śmierci 12:32 Polska lista przyczyn śmierci 13:55 Matematyka śmierci 16:15 A co, gdyby nikt nie pił i nie palił? 19:10 Ekonomia śmierci 21:05 Na co JA chciałbym umrzeć? 25:18 Zabawa w Boga
00:00 Intro 05:28 ETO Map of Science 09:22 Lamży Mapa Nauki 14:20 Wady i zalety mapy algorytmicznej 15:31 Jak powstała mapa ETO? 17:05 Duży chaos - stomatologia 18:52 Mały chaos - lasery 20:28 Główne dziedziny nauki 23:39 Problemy, nie dziedziny! 26:24 Sport jako choroba 27:45 Historia prawdziwa 30:07 Beton a fizyka 30:47 Cała nauka
A dzisiaj o tym, jak materia powoli staje się coraz bardziej inteligentna. 00:00 Druk 4D - wprowadzenie 01:10 Technologie druku 4D 03:35 Materiały do druku 4D 04:33 Reaktywność druku 4D 05:27 Wieża Eiffla: mikrostereolitografia i polimery pamięciowe 08:26 Metalowy robocik 4D 10:51 Zastosowanie druku 4D w architekturze 15:59 Architektura 4D: bliska przyszłość 16:46 Inteligentna materia i dalsza przyszłość druku 4D
Film powstał oczywiście dzięki moim kochanym Patronom. :) Dziękuję z całego serca! Patronite: https://patronite.pl/LUKASZLAMZA A dzisiaj o tym, czy naprawdę AI jest lepszym poetą niż ludzcy poeci. Obraz: Midjourney 00:00 Intro i plan na dziś 01:12 AI tworzy poezję: badanie 02:17 Ograniczenia badań online 04:21 Poezja w życiu codziennym 08:41 Co AI robi lepiej? 11:40 Whitman i WhitmanAI 14:55 Uśrednione jest ładne 18:28 ChatGPT i fikcyjne przeżycie 20:47 Poezja i doświadczenie 25:55 CZYM i PO CO jest poezja?