Ekipa HTV-a provela je više od godine dana u proizvodnji četverodijelne serije "Hrvatska u Prvom svjetskom ratu" snimajući tragom vojnih i političkih zbivanja koja vode priču Hrvatske kroz Prvi svjetski rat. Svakako treba izdvojiti snimanja kroz bojišnice prema Italiji (locirane oko Assiaga, te rijeke Soče), te prema Rusiji (gdje se bojišnica nalazila u današnjoj Ukrajini, kroz obronke Karpata, Galiciju i Bukovinu). Snimanja u Hrvatskoj, Bosni, Austriji i Mađarskoj zaokružena su snimanjem u Versaillesu pored Pariza, gdje je zaključen Veliki rat.
Iako na početku, napadom Austro-Ugarske vojske na Srbiju, rat djeluje kao "borba Golijata protiv Davida", vojska crno-žute monarhije najslabije je opremljena vojska u usporedbi s drugim velikim silama. Počevši od neuspješnog napada na Srbiju 1914. do prodora ruske vojske do Karpata, hrvatske jedinice dijele teške bojeve 1914. godine. Tek se u 1915. godini stabilizira bojišnica u Galiciji i Bukovini, te krajem godine Srbija pada. Svejedno, ulaskom Italije u rat, na strani Antante, ratim strahotama ne vidi se kraj.
Ni u trećoj godini rata politika nije dobila prednost nad ratom. Rat Austro-Ugarske s Italijom obilježava niz talijanskih ofenziva na prostoru rijeke Soče. Ljetna Brusilovljeva ofenziva 1916. nanosi teške gubitke hrvatskim jedinicama na istočnom bojištu. Ipak, prvo, baš Rusija napušta rat. Nakon revolucije u veljači 1917. godine i pada carizma, slijedi Lenjinova revolucija. Na sočanskoj bojišnici, potkraj godine, u svojoj jedinoj ofenzivi, združene njemačke i austro-ugarske snage probijaju talijansku obranu i izbijaju na rijeku Piavu.
Zadnju godinu rata obilježava opći zamor zaraćenih strana. Nitko više nema snage zadati neprijatelju konačni udarac. Njemačke ofenzive u proljeće 1918., iako uspješne, nisu dovoljne za konačnu pobjedu Centralnih sila. Rat se rješava na jugu, prodorom francuskih i britanskih snaga na solunskoj bojišnici. U Hrvatsku ulaze, s istoka, pobjedničke srpske i francuske snage, a na zapadu, Talijani počinju zauzimati hrvatsku obalu. U tim okolnostima, članovi Jugoslavenskog odbora, kao dio srpske delegacije odlaze na mirovne pregovore u Versailles.