W ostatnich dniach lipca 1914 roku na usta całego Krakowa ciśnie się jedno słowo – wojna. Ignacy Biernacki, właściciel wydawnictwa Panorama i fotograf w jednej osobie, cieszy się z zamówienia na druk urzędowych afiszy z magistratu. Jest przekonany, że nieźle się na tym dorobi. Pozorny spokój jego rodziny przerywa zniknięcie psa. Na naszych oczach Biernacki wpada w sidła mężczyzny, któremu ćwierć wieku wcześniej uwiódł żonę. Interesy, jakie chciał zrobić dzięki wybuchowi wojny, okażą się mrzonką. Z krakowskich Oleandrów wyruszają pierwsze oddziały legionistów...
Kraków pod zaborem austro-węgierskim, tuż przed świętami Bożego Narodzenia 1917. Ostatni rok Wielkiej Wojny. Kiedy mężczyźni walczą o nowy, wspaniały świat, kobiety pozostawione w domach biorą sprawy w swoje ręce. Firma Ignacego Biernackiego „PANORAMA” ma pójść pod młotek mimo nieobecności właściciela. Siostry Biernackie chcą z niej uratować to, co najcenniejsze. Ukrywają też wiadomość o plajcie ojca, żeby tylko święta były spokojne. Wigilia i tak upływa w ponurej atmosferze. Wojciechowa opłakuje śmierć Jerzyka, a sparaliżowana po ataku apopleksji babka Emilia na wspomnienie swojego syna demonstracyjnie zmienia temat. Siostry wpadają na pomysł założenia gazety. W pierwszy dzień Bożego Narodzenia losy rodziny Biernackich przecinają się z losami Ludwiga Grasnicka, lotnika austriackiego. Jedno spotkanie między Ludwigiem i Lalą wywraca ich dotychczasowe życie do góry nogami.
Koniec października 1918 rok. Na starym strychu krakowskiej kamienicy działa już redakcja tygodnika „Iskra”. Jego redaktor naczelna, Alina, wystaje na korytarzach magistratu, próbując znaleźć dojście do posła Wincentego Witosa, przewodniczącego Komisji Likwidacyjnej. Początki nie są dla niej łatwe, a rozdawany próbny numer nie znajduje wielu zwolenników. Na Alinę zwraca jednak uwagę korespondent Rudolf Katzner, mający słabość do młodych kobiet parających się piórem. Gazeta od początku boryka się z wieloma kłopotami. Właściciel papierni, Karol Doster, z dnia na dzień zrywa zamówienie. Nowe kobiece pismo jest też nie w smak wydawcy „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”, Henrykowi Dembińskiemu. Jakby tego było mało, znika najmłodsza z sióstr, Lala. Gdy wydaje się, że katastrofa jest bliska, Kraków jako jedno z pierwszych miast wyzwala się spod władzy zaborcy. Przychodzi też nieoczekiwana pomoc. 11 listopada ukazuje się pierwszy numer „Iskry”.
Koniec listopada 1918 rok. Siostry Biernackie organizują redakcyjnego Sylwestra, na którego zapraszają czytelników. Ich nowy wydawca, Karol Doster, jest sceptyczny wobec tego pomysłu i umywa ręce, gdy okazuje się, że ktoś podkupił lokal wynajęty na przyjęcie. Lala sprzeciwia się organizacji Sylwestra w hotelu Franciszki Woydowicz, co jej siostry traktują jak fanaberię. W noc sylwestrową nieoczekiwanie właśnie Franciszka udziela jej wsparcia. Alina jest zaaferowana wieściami z Poznania, do którego przyjechał Ignacy Paderewski. Mimo sprzeciwu ojca jedzie tam, by zebrać materiał. Chce też podziękować pruskiemu urzędnikowi, Maciejowi Mincowi, za napisanie artykułu do jej gazety. Na miejscu czeka na nią przykre rozczarowanie...
Sierpien 1920. Trwa wojna polsko-bolszewicka. Szymon naraza swoje zycie pod Warszawa. Redakcja „Iskry” organizuje zbiórke broni dla ochotników. Nawet Emilia Biernacka przekazuje wnuczkom bron powstancza na ten cel. Henryk Dembinski przesyla Dosterowi szczotke pierwszego numeru „Kobiety Idealnej”. Usypia tym czujnosc redakcji. Nikt sie nie spodziewa artykulu, który wychodzi na lamach nowego dodatku do IKC, szkalujacego przeszlosc Biernackich.
W Niedziele Wielkanocna ma sie odbyc slub Maryni z Szymonem Haseferem. W redakcji jej wspólpraca z wydawca zaciesnia sie. Doster wykorzystuje chwile, kiedy pracuja razem, do prawienia slodkich slówek. Wyraznie daje znac Maryni, ze zywi do niej cieple uczucia. Wspólny wyjazd na Slask w sprawie dystrybucji slaskiego numeru wzbudza w niej wielkie emocje, o wiele wieksze niz zblizajacy sie plebiscyt w sprawie przynaleznosci Górnego Slaska do Polski lub Niemiec. W redakcji maja sie tez ku sobie Michal i sekretarka Karolina, która czuje sie niemal zaszczycona zainteresowaniem dziennikarza. Ze Slaska do Krakowa przyjezdza dzialaczka Kazimiera Biela. Razem z Alina organizuja akcje i zbiórki na rzecz odzyskania piastowskiego Slaska. Oplakana jest sytuacja Lali, która wbrew calej rodzinie wyprowadzila sie z dzieckiem do malenkiego mieszkania i klepie biede. Mimo staran sióstr i Janiny Lala nie chce wrócic na Slawkowska. Jedyna osoba, dla której jest gotowa to zrobic, jest Babka Emilia.
Grudzien 1922 rok. Siostry Biernackie i cala redakcja wybieraja sie na koncert skrzypaczki Estery Holtorp. Miedzy Szymonem i Marynia wybucha konflikt, gdy okazuje sie, ze Szymon – zamiast towarzyszyc narzeczonej – wyjezdza na szkolenie. Marynia jest niepocieszona. Nie pomagaja kwiaty na przeprosiny. Szymonowi cudem udaje sie wszystko odkrecic. Po przybyciu do teatru zastaje jednak Marynie w dwuznacznej sytuacji. Ich slub znów stoi pod znakiem zapytania. W sejmie trwaja wybory prezydenckie. Alina i Katzner jada samochodem do Warszawy na wystawe w Zachecie, gdzie maja nadzieje zobaczyc nowo wybranego Gabriela Narutowicza. Tymczasem Kocia Biela forsuje opublikowanie swojego artykulu, po którym drogi jej i Aliny sie rozejda. Anna odchodzi od zmyslów po liscie od Ignacego, który chce rozwodu. Janina interweniuje u brata, zmuszajac go do zmiany zdania.
Listopad 1923 rok. W Krakowie panuje nerwowa atmosfera, strajkuja kolejarze i pocztowcy. Na wiecu komunistek policja zgarnia Kocie. Marynia szuka sposobu, by wyciagnac ja z aresztu. Wybucha kolejny konflikt, Karol Doster oglasza, ze dystrybucja tygodnika od tej pory zajmie sie IKC, Alina z Marynia nie chca sie na to zgodzic. Dla Jerzyka Raczka staje sie oczywiste, ze nie moze dluzej pozostac w wojsku. Zrzuca mundur i stawia wszystko na jedna karte. Chce zaczac od nowa, tak jak dawna milosc Szymona, Basia Maziarek, która wlasnie przeprowadzila sie do Krakowa.
Listopad 1925 rok. Alina martwi sie, ze zaszla w ciaze z Katznerem. Nie ma dosc odwagi, by mu o swoich obawach powiedziec. Planuje nowy numer tygodnika poswiecony malzenstwu, liczac na to, ze miedzy nia i Rudolfem wreszcie dojdzie do szczerej rozmowy o ich wspólnej przyszlosci. Michal jest zazdrosny o Estere – w rece wpada mu zdjecie ukochanej zrobione z potencjalnym kandydatem na meza. Karolina staje sie przypadkowym swiadkiem klótni miedzy nimi na schodach redakcji. Dla sekretarki Iskry jest juz jasne, ze musi zapomniec o Michale. Tylko dlatego zaczyna patrzec laskawszym okiem na przedsiebiorce Storna sprzedajacego wibratory, który po latach znów daje ogloszenie w ich gazecie. Janinie coraz trudniej jest odnalezc sie w pustym mieszkaniu na Slawkowskiej i zaczyna niedomagac. Wojciechowa alarmuje Ignacego, by przyjechal z Wilna. W tym samym czasie do Lali dociera, ze jej maz chce sie tylko bawic, ale nieszczególnie nadaje sie do codziennego zycia. Swoja zlosc wyladowuje na Jerzyku, który odwiedza ja z siostra. Marynie drecza koszmary i przeczucia, ze wkrótce przydarzy sie cos zlego.
Kwiecien 1926. Po Wielkanocy Lala planuje odwiedzic siostry w Krakowie. Kamil urzadza jej scene zazdrosci, sugerujac, ze Lala zdradza go z Jerzykiem. Lala czuje sie osaczona, ale mimo to nie rezygnuje z wyjazdu. Po powrocie maz pokaze jej, jaka cene musi zaplacic za nieposluszenstwo. Romans z Basia staje sie dla Szymona obciazeniem. Równiez Basia nie wie, jak sie z tego wyplatac. Kiedy traci stancje w suterenie, jej kolezanka z pracy na poczcie zapewnia ja, ze na spotkaniu organizowanym przez pewna redakcje znajdzie sie ktos, kto Basi pomoze. Na miejscu okazuje sie, ze spotkanie to odbywa sie na Slawkowskiej. Basia widzi sie na nim z Marynia, pojawia sie równiez Szymon. Wyrzuty sumienia nie dadza jej juz spokoju. Cala redakcja zyje ustawa celibatowa uchwalona przez slaskich poslów. Alina po wyjezdzie Katznera próbuje swoich wdzieków na Henryku Dembinskim, odgrywajac sie za zawód milosny. Michal porywa Estere i wywozi do Poznania. Tylko tam wedlug prawa moga wziac slub cywilny. Karoline drecza watpliwosci, czy powinna wyjsc za obojetnego jej Storna.
Maj 1926. W Lanckoronie miedzy Kamilem i Lala trwa wojna. Anna próbuje ratowac córke, lecz sprawy wymykaja sie spod kontroli. Alina szykuje sie do wyjazdu do Warszawy na spotkanie z nowym korespondentem, Janem Owiczem. Ale w redakcji wybucha jak bomba wiadomosc, ze Doster sprzedaje Iskre Dembinskiemu. Wydaje sie, ze przejecia przez IKC nie da sie juz zahamowac. Redakcja strajkuje, odmawiajac dalszej pracy w niepewnosci. Marynia z trudem radzi sobie z tym balaganem, wciaz wsciekla na Szymona za to, ze ja zdradzil. W stolicy w dniu przyjazdu Aliny trwaja juz walki. Spedza dzien, zamknieta w hotelu z nieznajomym o imieniu Albert. Pod ich oknami walcza ze soba przeciwnicy i zwolennicy Pilsudskiego, który powoli przejmuje wladze w miescie.