Prvo izdanje hrvatskog izbora za pjesmu Eurovizije održano je zadnjeg dana veljače 1993. godine u Opatiji. Danas je natjecanje poznato pod nazivom Dora, no prva dva izdanja zvala su se Hrvatski televizijski festival. Na natječaj su tada prijavljene 134 pjesme, a samo je njih 15 izabrano za sudjelovanje na natjecanju. Kroz cjelovečernji program vodila su nas tri voditelja – Sanja Doležal, Frano Lasić i Ljudevit Grgurić Grga.
Kroz finalnu večer 1994. godine gledatelje je vodio poznati voditeljski duo: Danijela Trbović i Mirko Fodor. I ove je godine natjecanje održano pod imenom Hrvatski televizijski festival, jednako kao i godinu dana ranije. Na natječaj se prijavilo čak 231 pjesma, a stručni je žiri izabrao 21 pjesmu koje su se borile za odlazak na Eurosong u Dublinu. Pobjednika je odlučilo 11 žirija smještenih u 11 hrvatskih gradova.
Godine 1995. urednica izbora Ksenija Urličić mijenja naziv natjecanja u Dora, pod kojim se i danas održava. Osim toga, pobjednik je po prvi put kao nagradu dobio dobro znanu statuu Dore autora Ivice Propadala. Pobjedu su odnijeli Magazin & Lidija Horvat Dunjko s pjesmom Nostalgija, a zanimljivo je da su prva četiri mjesta ovog izdanja Dore pripala splitskim glazbenicima. Isto tako, posebno je bio zanimljiv trenutak u kojem je bilo objavljeno da splitski žiri daje dva boda Nostalgiji. Prilikom te objave, dvoranom je odzvanjao smijeh.
Četvrto po redu izdanje hrvatskog izbora za pjesmu Eurovizije ponovno se održalo u ožujku, no nešto ranije od prijašnjeg izdanja. Finalna večer Dore održala se 3. 3. 1996. u sada već dobro poznatoj Kristalnoj dvorani hotela Kvarner u Opatiji. Gledatelje je kroz finalnu večer vodio izmijenjen voditeljski dvojac od onog na kojeg su već navikli. I dok je Danijeli Trbović i ove godine pripala uloga voditeljice, Mirka Fodora zamijenio je Ljudevit Grgurić Grga, koji je, sa Sanjom Doležal, vodio prvo izdanje hrvatskog izbora za pjesmu Eurovizije.
Prvi put od početka održavanja natjecanja, kroz finalnu večer gledatelje je vodio jedan voditelj, a ne dva. Ta čast pripala je Ljudevitu Grguriću Grgi. Novih 20 pjesama nastupilo je u natjecateljskom djelu večeri. Deset pjesama pravo nastupa dobilo je zahvaljujući povjerenju struke, tri su dobile pravo nastupa zahvaljujući preporuci najuspješnijih hrvatskih glazbenih producenata dok ih je sedam izabrano iz 165 pjesama pristiglih na javni natječaj.
U finalnu emisiju uvele su nas pobjednice prošlog izdanja, grupa E.N.I. s pobjedničkom pjesmom Probudi me. Dora 1998. u svojem je šou programu ugostila posebne goste. Radi se o pobjednicima Eurosonga 1997., britanskim predstavnicima Katrina and the Waves koji su, uz Love Shine a Light, izveli i niz svojih drugih hitova. Ova je Dora donijela veliku promjenu u donošenju odluke o pobjedniku. Drugim riječima, uz 20 žirija, od kojih je svaki sastavljen od šest članova, prvi put pravo glasa imali su i gledatelji u dvorani i ispred malih ekrana.
Sedmo izdanje Dore doživjelo je veliku promjenu – umjesto u Opatiji, natjecanje se održalo u Zagrebu. Kristalnu dvoranu hotela Kvarner u Opatiji, 7. ožujka zamijenio je Studio 7 zagrebačkog Jadran Filma.
Dora se 2000. godine vraća tamo gdje je i nastala – u Opatiju. Kristalna dvorana hotela Kvarner 19. veljače ugostila je osmo izdanje hrvatskog izbora za pjesmu Eurovizije. Velika novost je drugačija scena, sagrađena od posebnog materijala kojeg je patentirao Tehnički fakultet u Rijeci. Na pozornici se nalazio i kristalni klavir. U takvom ambijentu nastao je i eurovizijski spot pobjedničke pjesme.
Jubilarno, deseto izdanje Dore, održano 10. ožujka 2002., ponovno se održalo u Zagrebu. Ali, ovoga puta natjecanje nije održano u HRT-ovom studiju, već u petom paviljonu Zagrebačkog Velesajma. Prema procjeni organizatora, Doru je bilo jeftinije održati na Velesajmu, jer se u studiju na HRT-u istovremeno snimala serija Naši i vaši.
Jedanaesto izdanje donijelo je promjenu u formatu natjecanja. Do sada smo navikli na jednu, finalnu večer, onu u kojoj smo gledali i slušali po 20-ak pjesama, a 2003. godine uvode se tri večeri. Prva i druga večer rezervirane su za polufinala, a treća za finale i konačnu odluku o pobjedniku.
U svakome polufinalu nastupilo je po 12 pjesama, od kojih je šestero njih prošlo u finale. Odluku o pjesmama koje prolaze u finale, kao i konačnog pobjednika, odlučili su glasovi publike dobiveni telefonskim glasanjem i slanjem SMS poruka. Najveća novost bilo je to što je glazbena izvedba bila izvedena prema eurovizijskim pravilima, uz instrumentalnu matricu.
I ove smo godine Doru pratili kroz dvije polufinalne i finalnu večer, a velika se promjena dogodila u broju pjesama koje sudjeluju: brojka se popela na 32 pjesme. Te su pjesme bile podijeljene u dvije polufinalne večeri sa po 16 pjesama, a među izvođačima su se našla mnoga ''jaka'' imena kao što su Severina, Petar Grašo, Massimo, Danijela Martinović.
Na natječaj za sudjelovanje prijavilo se gotovo 100 pjesama, a 32 su dobile priliku sudjelovanja na Dori. Aleksandar Kostadinov, tadašnji šef hrvatske delegacije, nakon natječaja otkrio je da su se prijavile pjesme različitih žanrova. Tu su se našle klapske pjesme, pjesme hip-hop karaktera, čak i pjesme koje izvode operni pjevači...
Umjesto dvije polufinalne večeri, gledali smo samo jedno polufinale. U tom se polufinalu predstavilo 14 pjesama koje je stručni žiri izabrao iz čak 200 prijava pristiglih na natječaj. Treba napomenuti da je uz 14 izabranih, žiri odabrao i četiri rezervne pjesme.
Iz polufinala u finale se plasiralo šest pjesama. Tim se pjesmama u finalu pridružilo još njih deset koje su bile napisane od strane autora koje je HRT pozvao na sudjelovanje. Sve pjesme sudionice predstavile su se kroz dvije epizode emisije Ususret Dori.
Šest pjesama plasiralo se iz polufinala u finale, a odluku o tome tko postaje finalist donijela je publika putem televotinga.
U finalu se tim izabranim pjesmama pridružilo još deset pjesama koje su pripremili ranije pozvani autori. Oni su: Ante Pecotić, Boris Đurđević, Bruno Kovačić, Denis Dumančić, Hari Rončević, Miroslav Rus, Nenad Ninčević, Rajko Dujmić, Tonči Huljić i Zrinko Tutić.
Stručni je žiri iz 177 pristiglih prijava odabrao 16 pjesama koje će nastupiti u polufinalu hrvatskog izbora za pjesmu Eurovizije. Taj su žiri činili Elizabeth Homsi, Željen Klašterka, Aleksandar Kostadinov, Silvije Glojnarić, Robert Urlić, Đurđica Ivanković, Želimir Babogredac, Mišo Doležal i Zvonimir Bučević. Od odabranih 16, osam je pjesama prošlo u finale u kojem su se pridružile onim pjesmama koje su ostvarile izravan prolazak u finalnu večer.
Nakon što je 2010. u Oslu grupa Feminnem s pjesmom Lako je sve ostala kratkih rukava što se tiče ulaska u finale, HRT je odlučio promijeniti način biranja predstavnika za Eurosong. Tako je 6. studenog 2010. odlučeno da Dora 2011. neće biti u stilu nacionalnog finala kao prethodnih godina, nego će postati reality show, isti onaj format koji je Nijemcima donio pobjedu u Norveškoj. S naslovom Idemo na Eurosong – Dora 2011., krenulo se u realizaciju do sada najdulje Dore, a pravo sudjelovanja imao je svaki hrvatski državljanin stariji od 16 godina.
U izravnom prijenosu iz Opatije večeras pratite izbor hrvatske pjesme za Pjesmu Eurovizije! Dora se održava 22. put, a treći put zaredom je u dvorani Marino Cvetković. Ovaj put, na žalost, bez publike, pod strogim epidemiološkim mjerama, ali to ne znači da ponovno neće biti spektakularno baš kako ovakav događaj zaslužuje.
Četrnaest najboljih pjesama i njihovih izvođača borilo se za prestižnu statuu Dore i put u Torino u kojem će na Eurosongu 2022. braniti boje Hrvatske. Kroz natjecanje i spektakularni show program vodile su nas sjajne mlade voditeljice Elizabeta Brodić i Franka Batelić Ćorluka u društvu iskusnog majstora svog zanata Duška Ćurlića.
I ove godine u Opatiji, biseru hrvatskog Jadrana, održat će se Izbor hrvatskog predstavnika i pjesme za Pjesmu Eurovizije Dora 2023. na veličanstvenoj pozornici dvorane Marino Cvetković. Osamnaest odabranih pjesama i njihovih izvođača borit će se za prestižnu statuu Dore, koja će im donijeti put u Liverpool gdje će u svibnju na Eurosongu 2023. braniti boje Hrvatske. Kroz natjecanje i spektakularni show program gledatelje će voditi Mirko Fodor, Marko Tolja i Mario Lipovšek Battifiaca.
Dora, izbor hrvatskog predstavnika za pjesmu Eurovizije, ove se godine održava u studijima HRT-a na zagrebačkom Prisavlju. Na svakoj od polufinalnih večeri čut ćemo 12 pjesama, a najboljih 8 sa svake polufinalne večeri ide u finale, dakle, 16 pjesama očekuje nas u završnoj večeri. U polufinalnim večerima najboljih osam odredit će glasanje gledatelja (SMS i pozivi). Voditelji prve polufinalne večeri su Maja Ciglenečki i Duško Ćurlić.
Pratimo drugu polufinalnu večer Dore, izbora hrvatskog predstavnika za pjesmu Eurovizije, koji se ove godine održava u studijima HRT-a na zagrebačkom Prisavlju. Večeras ćemo čuti još 12 pjesama. Najboljih 8, prema izboru gledatelja (SMS i pozivi), plasirat će se u završnu večer kad ćemo čuti ukupno 16 pjesama od kojih samo jedna, kao predstavnica Hrvatske, odlazi na Eurosong u Malmö. Voditelji druge polufinalne večeri su Duško Ćurlić i Anja Cerar.
Ovo je finalna večer Dore, izbora hrvatskog predstavnika za pjesmu Eurovizije! Ukupno 16 pjesama čut ćemo u završnoj večeri ovog glazbenog spektakla, a izabrali su ih gledatelji na prethodnim polufinalnim večerima. Najbolja pjesma večeras predstavljat će Hrvatsku na Eurosongu u Malmöu u svibnju, a zajedno će je izabrati ocjenjivački sudovi i gledatelji (SMS i pozivi). Voditelji su Duško Ćurlić, Maja Ciglenečki i Anja Cerar.
Natjecanje Dora 2025., hrvatski izbor za Pjesmu Eurovizije, održat će se u veljači 2025. godine.