Česká soda byl satirický dvouměsíčník, který pro Českou televizi v letech 1993–1997 vyráběla společnost Febio. Celkem vzniklo 14 původních dílů o stopáži 15 až 20 minut, dva silvestrovské sestřihy a jeden celovečerní film, který se v kinech promítal v roce 1998.
S námětem přišel Fero Fenič a dramaturgem pořadu byl Milan Tesař. Scénáře jednotlivých dílů byly týmovou prací autorů blízkých satirickému magazínu Sorry. Režiséři se za dobu existence pořadu střídali.
Pořad byl koncipován jako pásmo příspěvků televizního zpravodajství prokládaných parodiemi na reklamní šoty. Od druhého dílu byl jeho součástí také „kurz německého jazyka“ Alles Gute Milana Šteindlera a Davida Vávry. Kromě Šteindlera a Vávry se díky České sodě do povědomí veřejnosti zapsal také Petr Čtvrtníček, který od šestého dílu pořadem provázel.
Autoři České sody byli k obětem svých skečů nemilosrdní a jejich humor byl často na hranici dobrého vkusu, pro mnohé až za ní. Přesto měl pořad vysokou sledovanost a mnoho jeho scén zlidovělo. Jak ukazuje anketa publikovaná u příležitosti spuštění Febio TV v roce 2006[1], Česká soda do dneška zůstává nejoblíbenějším pořadem Febia.
Po sporu o ochrannou známku „Česká soda“ s výrobcem stejnojmenného nápoje byl pořad v roce 1998 přejmenován na Čtvrtníček, Šteindler a Vávra uvádějí a s podobnými názvy na obrazovkách vydržel jako občasník až do roku 2000.