Jakub Vágner, dobrodruh, extrémní cestovatel a rybář je držitelem mnoha světových rekordů a všeobecně uznávaným odborníkem na lov rybích gigantů. Vyráží na nebezpečné expedice do exotických krajů naší planety, aby posunul hranice rybolovu na další úroveň. Bude lovit ryby, které jsou často více přízrakem a legendou. Zapomeňte na turistické destinace, zapomeňte na moderní civilizaci. Tato expedice nás zavedla do zeleného pekla, nitra amazonského deštného pralesa, domova amazonských indiánů a jedné z největších sladkovodních ryb světa, Arapaimy gigas. Výprava do nedostupných končin ale nebyla žádná exotická dovolená, nýbrž strastiplné putování, náročné na psychiku, fyzickou sílu, rybářskou dovednost, ale i schopnost sžít se s místními obyvateli. Vede až do pravěku, do časů, kdy na naší zemi žili dinosauři. Bájná arapaima dobu dinosaurů přežila. Podaří se Jakubovi ulovit tuto rybu, aby ji prostřednictvím televizní kamery ukázal divákům a pak ji vrátil zpátky do jejího domova?
V tomto dílu se Jakub vydal znovu do amazonského deštného pralesa, tentokrát za rybou, která je nazývána amazonský žralok. Je to největší sumec světa, legendami opředená Piraíba. V povodí řeky Amazonky má pověst nepolapitelného monstra. Každým rokem se objevují zprávy o rybářích, které tato ryba stáhla z lodí. Uspěje rybář z Čech v divokých a nebezpečných podmínkách amazonské přírody, kde člověk potřebuje odvahu, ale i pokoru? Podaří se mu objevit jednu z nejpozoruhodnějších rybích legend naší planety?
Tentokrát přijel do Konga a měl před sebou životní výzvu – ulovit gigantickou tygří rybu. Ocitl se v zemi, která je třetím největším státem Afriky. V současnosti však patří mezi nejchudší a zároveň nejnebezpečnější oblasti celého světa a genocida je zde denním chlebem. Návštěvník se musí ve všem spoléhat jen na sebe a Jakub si musí poradit i s lodí, jejíž motor je prapradědeček snad všech motorů v Kongu. I tohle může ohrozit expedici i životy účastníků. Gigantickou tygří rybu je těžké spatřit, natož pak ulovit. Je to dokonalý predátor se zuby ostrými jako žiletky. Předcházejí ji ty nejhorší pověsti – kanibalismus i útoky na člověka. Skrývá se v majestátní řece Kongo. Pomůže Jakubovi setkání s lidmi v místní vesnici, najde v tomto nebezpečném světě svědky, kteří se někdy s gigantem setkali?
Expedice do Konga pokračuje. Cílem je ulovit téměř mytickou tygří rybu, v domorodém jazyce zvanou Mbenga, která se může pohybovat prakticky kdekoli v povodí řeky Kongo. Ostré zuby, mrštné tělo a smrtící instinkt této ryby jsou pověstné mezi rybáři celého světa. Ani na pevnině však není bezpečno, žijí zde jedovatí živočichové, hrozí nákazy, domorodci jsou obzvlášť nedůvěřiví. Pokud v kraji chcete lovit, musíte se ohlásit u místního náčelníka, přinést dary a přijmout i jeho pohoštění. Získal si chlapec z Čech důvěru domorodců? A jak to nakonec dopadlo s tygří rybou?
Po stopách rybích obrů se tentokrát vydal do Evropy. I zde totiž žije sladkovodní ryba, která může dorůst až tří metrů – legendami opředený sumec. Prvního sumce měl Jakub na prutě, když mu bylo devět let. Ryba tehdy byla mnohem větší a silnější než on sám. Expedice zamířila do jižní Francie, kde se v oblasti Camargue řeka Rhôna vlévá do Středozemního moře. Je to poslední nedotčená oblast pro lov sumců v Evropě. Jen o málokterém tvorovi se vypráví tolik bájí a legend jako o sumci, největší sladkovodní rybě Evropy, která polyká psy, kachny, dokonce prý i lidi. Pomohla Jakubovi ke štěstí Svatá Sára, jejíž slavnosti se na břehu zúčastnil? Noční čekání na sumce je magické. Příroda má jiné zvuky než ve dne a bdící rybář je její součástí.
Expedice za obřím sumcem do Francie měla za sebou řadu dní bez většího úspěchu. Ani počasí výpravě nepřálo, foukal ledový vítr a voda byla příliš studená. Točit v takových podmínkách by vzdala většina filmařů. Pečlivá příprava střídala nekonečné čekání. Výzvou byly historky vyprávějící o rybách až čtyři sta kilogramů těžkých. Jakub Vágner to dokázal. Ulovil krále řeky a pak se s ním polibkem v ledové vodě rozloučil.
Jakub Vágner, dobrodruh, extrémní cestovatel a rybář je držitelem mnoha světových rekordů a všeobecně uznávaným odborníkem na lov rybích gigantů. Vyráží na nebezpečné expedice do exotických krajů naší planety, aby posunul hranice rybolovu na další úroveň. Vydává se i na lov ryb, které jsou často spíše přízrakem a legendou, než zaručenou kořistí. Jeho indická expedice možná bude nejnebezpečnější ze všech, jelikož očitá svědectví tamějších obyvatel popisují podivného tvora, který v hlubokých vodách horské řeky útočí na lidi či je dokonce pojídá. Jakub se pouští do stopování tohoto bájného rybího giganta, který si vysloužil přezdívku Ďáblův sumec.
Jakub Vágner, dobrodruh, extrémní cestovatel a rybář je držitelem mnoha světových rekordů a všeobecně uznávaným odborníkem na lov rybích gigantů. Vyráží na nebezpečné expedice do exotických krajů naší planety, aby posunul hranice rybolovu na další úroveň. Ve své druhé expedici po Indii se opět pokusí splnit si svůj dlouholetý sen ulovit Goonche, rybu, která může přesahovat velikost člověka a vážit i více než šedesát kilogramů. Kromě odvážných denních i nočních výprav na tuto obrovskou rybu zvanou Ďáblův sumec, jež je podle očitých svědectví lidožrout, hrozilo Jakubovi i nebezpečí ze strany tygrů, v jejichž přirozeném prostředí se ocitl.
Cílem expedice v Mongolsku byl Malý Jenisej pod soutokem řek Tengis a Šiškid, kde žije legendární ryba Mongolska – tajmen, největší lososovitá ryba světa. Jeho domovinou je Čína, Rusko a Mongolsko, kde se momentálně nachází největší populace. K životu potřebuje velmi čistou vodu. Setkat se s ní lze jen v odlehlých řekách a jezerech. Tělo má dokonale přizpůsobené k životu a lovu v proudu. Potravou tajmena jsou hlavně lipani a lenoci. Na místa, kde tajmeni v Mongolsku žijí, nebylo snadné se dostat. Jakub s filmovým štábem se přepravovali starými mongolskými auty, část cesty jeli na buvolech, koních a poslední úsek urazili pěšky.
Cílem expedice v Mongolsku byl Malý Jenisej pod soutokem řek Tengis a Šiškid, kde žije legendární ryba Mongolska – tajmen, největší lososovitá ryba světa. Jeho domovinou je Čína, Rusko a Mongolsko, kde se momentálně nachází největší populace. K životu potřebuje velmi čistou vodu. Setkat se s touto rybou lze jen v odlehlých řekách a jezerech. Tělo má dokonale přizpůsobené k životu a lovu v proudu. Potravou tajmena jsou hlavně lipani a lenoci. Na místa, kde tajmeni v Mongolsku žijí, nebylo snadné se dostat. Jakub s filmovým štábem se přepravovali starými mongolskými auty, část cesty jeli na buvolech, koních a poslední úsek cesty urazili pěšky.
Jakub Vágner, dobrodruh, extrémní cestovatel a rybář, se tentokrát vypravil do amerického Texasu za kostlínem obrovským, který více než rybu připomíná aligátora. Indiáni si dodnes vyprávějí legendy o těchto zubatých monstrech. Putování začíná ve městě Houstonu, které je známé svým vesmírným střediskem, odkud NASA vypravuje své raketoplány do vesmíru. Jakub bude zkoušet svůj rybářský um a pokoušet rybářské štěstí na řece a jezerech. Překročí i nebezpečnou hranici mezi Texasem a Mexikem, kudy vede cesta obchodu s drogami. Pozná pravé městečko na Divokém západě, kde se po ulicích prohánějí kovbojové na koních a v místním baru hráli a hrají legendy americké country. Uvidí, jak se správně připravuje hamburger a jak pálí v krku papričky v Mexiku. Cesta má ale jeden cíl, ulovit obra mezi kostlíny a to nebude tak jednoduché.
V drsném kraji africké Keni u jezera Turkana teploty přesahují padesát stupňů. Turkana mění plány, ale i životy lidí. Havarovalo zde nejedno letadlo, nedojelo nejedno auto, ať už bylo přepadeno bandity nebo pro poruchu vozu. Právě sem míří expedice Jakuba Vágnera, jejímž cílem je tentokrát obří nilský okoun. V jezeře však nežijí jen ryby, ale je to domov i největší populace nilských krokodýlů, takže vstoupit do vody by znamenalo sebevraždu. Jakub se setkává s odvážnými rybáři a lovci kmene El-Molo, což je jeden z nejmenších kmenů nejen v Keni, ale i na světě. Nilský okoun je pro ně posvátná ryba. Příslušníci tohoto afrického kmene prokázali Jakubovi jako jedinému bělochovi čest. Může se zúčastnit jejich rituálu, kterému říkají obřad krve. Co to obnáší uvidíte sami. Rozhodně po tom na těle zůstávají jizvy. Přinese to Jakubovi štěstí a dočká se konečně na prutu ryby, v kterou tolik doufal?
Říká se, že kdo chce chytit velkou rybu, musí trpět. Platilo to i na výpravě za tajemnou trnuchou, parybou z časů dinosaurů. Na místních rybářských závodech trnuchu nespatřil nikdo z osmistovky lodí. O zásahu toxickým hrotem jejího ostnu se ale vyprávějí legendy. Expedice se musela potýkat s hejny komárů, nástrahami v podobě hyacintových lagun i s nájezdy žravých piraní. Podaří se Jakubovi nakonec uspět, aby trnuchu, tohoto fascinujícího a téměř neznámého tvora ukázal na kameru? Zajímavé je poznávat i místní kolorit Argentiny. Jsou to například kohoutí zápasy. Ty jsou sice zakázané, ale přesto je argentinská vláda ve velkých městech toleruje. Jen turistickou atrakcí ale určitě nejsou opravdoví Gaučos, tedy jihoameričtí kovbojové. Jejich dřina není pro slečinky, denně musí chytit a označit stovky telat. Povolání se dědí z otce na syna a některé rody tuto tradici po staletí nepřerušily.
Jak se loví obří štiky na zamrzlé řece na Sibiři. A jaký je život místních domorodců při teplotě mínus 60 stupňů. O gigantických rybách ze Sibiře se povídá spousta historek, a tak se Jakub chtěl přesvědčit o jejich pravdivosti na vlastní kůži. Expedice na Sibiř byla mimořádně náročná, vždyť teploty tam padají až k mínus šedesáti. Mnoho dobrodruhů tedy považuje Sibiř za jednu z nejtvrdších oblastí. Zamrzlé řeky slouží jako cesty a silnice a ryby se v nich loví zvláštním způsobem. Jakub to zkouší se sibiřským starousedlíkem, svérázným Prokopyčem, který má s obřími štikami zkušenosti. Být lovcem a rybářem na Sibiři není snadné řemeslo. Kromě rybolovu se Jakub zúčastnil i místních závodů sobů i lovu losů, vyzkoušel si zapřáhnout sobí spřežení. Poznal tvrdý život domorodých národů Sibiře. Jeho vysněná obří sibiřská štika, kvůli které jel do těchto končin skoro sedm tisíc kilometrů a spal u ohně uprostřed zamrzlé řeky, na něj ale stále čeká…
Dlouhá cesta za rybami neprobádaným územím rozličných kmenů, z nichž některé měly ještě nedávno pověst lidojedů. Tentokrát se Jakub Vágner dostane do málo probádaných končin, obývaných různými kmeny s rozličnými tradicemi a rituály. Některé z těchto kmenů měly ještě nedávno pověst lidojedů a dodnes vypadají zlověstně. Cesta za rybami bude tentokrát dlouhá a Jakuba na ni potká spousta dobrodružství a neopakovatelných setkání. Mezi ně patří i nocleh ve stromových chýších mezi stromovými lidmi. Ale milovníci rybolovu ani tentokrát o nic nepřijdou.
Na cestě za rybím obrem okounem Murray Cod se Jakub potkává se svým vzorem, světoznámým australským rybářem a moderátorem Rexem Huntem. Naše planeta je domovem pro téměř desítky rybích obrů, kteří mohou přesáhnout délku dvou metrů a váhy až sto kilogramů. Jedním z nejméně známých gigantů je druh okouna Murray Cod. Jakub se za touto rybou vypravil až do Austrálie na řeku Murray. Chytit ji ale nebude snadné, protože je to ryba velmi opatrná, není to sice žádný vytrvalec, ale zato dobrý sprinter útočící ze zálohy. Austrálie je vůbec země plná pozoruhodných zvířat – papouškové korely, klokani, medvídek koala, divoký pes Dingo, pštros Emu, krokodýli. Díky domorodcům se i k Jakubovi dostává zpráva o problémovém mořském krokodýlovi, který zabíjí dobytek a honácké psy na nedaleké farmě. Nechtějí je ale bezdůvodně střílet, a tak se používá speciálních ocelových pastí, do kterých se chytají krokodýli živí. Vždy se ale musí najít někdo, kdo pak krokodýla dostane z pasti ven…
Jakub Vágner je v Thajsku na lovu obrovské trnuchy říční – jedné z největších sladkovodních říčních ryb naší planety. Díky svému dlouhému jedovatému ostnu je trnucha (rovněž též známá jako thajský rejnok) velkým postrachem pro místní obyvatele. Pro srovnání: gigantická ryba může dorůst do velikosti koně a vážit až 300 kg. Jakubova výprava začíná na řece Chao-Praya uprostřed Bangkoku, kde si pořizuje loďku a vyráží na lov malých měkkýšů, nejlepší návnady pro trnuchy. Jakub se v rámci příprav setkává i s místní vědkyní, která se zabývá už řadu let trnuchami a rejnoky, a nakonec vyráží podél řeky Mekong ulovit nebezpečnou parybu.
Tentokrát s Jakubem Vágnerem cestujeme hluboko do mongolské divočiny, abychom našli tajmena sibiřského. Tuto rybu na vlastní oči spatřilo jen málo lidí. Tajmen veliký je největší lososovitá ryba světa, dosahující až dvoumetrové délky. Kvůli velké tlamě plné nebezpečných zubů, síle a velikosti se tajmenovi mezi místními rybáři říká „říční vlk“. Jakub se za pomoci mongolských nomádů dostává až k ruským hranicím. Daleko od civilizace celá výprava na raftech sjíždí řeku Šiškid. Panenská a nedotčená příroda Sibiře a řeka plná ryb je ale i místem, kde každá chyba může stát život, obzvlášť v období nastupující zimy.
Jakub Vágner vyráží na lov sumce velkého s cílem znovu překonat světový rekord, kterého už jednou dosáhl při mezinárodní soutěži pořádané Mezinárodní organizací pro lov velkých ryb (International Game Fish Association – IGFA) v roce 2007. Sumec velký je jedna z největších sladkovodních ryb Evropy, dorůstající až do velikosti dva a půl metru. Sumec velký, kterého Jakub chytil v roce 2007, měl přes dva a půl metru a vážil 110 kg. Jeho rekord byl ale překonán v Itálii v roce 2010. Proto nyní Jakub znovu vyráží na 4000 km dlouhou cestu přes celou Evropu, aby hledal kapitální úlovek. Najde jej ve španělské řece Ebro, francouzské Rhôně nebo v italském Pádu? Během cesty se nečekaně vynoří další překážka – záplavy v Itálii. Podaří se Jakubovi i za změněných okolností překonat rekord?
Jakub Vágner tentokrát hledá v Kongu jednu z nejnebezpečnějších sladkovodních ryb – mbengu tygří. Jedná se o děsivého predátora se 32 „žraločími” ostrými zuby. Říká se, že je to vůbec nejobtížněji polapitelný dravec živočišné říše. Jakubova cesta podél řeky Kongo vede až na neprozkoumaná území, kde by se mbenga říční měla vyskytovat. Místní rybáři o této sladkovodní rybě říkají, že je tak nebezpečná, že dokáže přelstít a porazit i krokodýla.
Jakub v Jižní Americe pátrá po největší amazonské sladkovodní arapaimě, s níž už v minulosti překonal světový rekord. Tato prehistorická ryba bez žaber je unikátním živočichem Amazonie. Protože žije ve vodách chudých na kyslík, dýchá atmosférický vzduch, a proto se musí vynořovat k hladině. Jakub je přesvědčen, že tentokrát překoná vlastní rekord a v džungli mezi Peru a Ecuadorem objeví tu největší arapaimu. Před výpravou se setkává s domorodci z místních říčních kmenů a pak sám dál pokračuje hluboko do džungle. Aby splnil svou misi, pátrá v říčních lagunách a jezírcích na nejvzdálenějších místech, kde chce ulovit arapaimu dlouhou 3 metry a vážící přes 200 kg.
Jakub Vágner tentokrát míří do kanadské subarktické oblasti. Chce dokázat, že stále ještě je možné chytit štiku obecnou i přesto, že v Kanadě je její přirozené prostředí ukryto pod ledem a sněhem v mrazech pod -20 stupňů Celsia. Aby zvýšil svoje šance na úspěch, Jakub bere s sebou na výpravu sáně se smečkou huskyů. Doprovází jej i rodina potomků původních kanadských obyvatel, která by měla svými zkušenostmi pomoct přežít krutou zimu v divočině. Nakonec ale Jakub zůstává sám, až konečně zjistí, že štiku nejspíš uloví, když udělá díru přímo uprostřed svého tábořiště na Velkém Otročím jezeře.