Ivi og Jack tar avskjed med barnehagen. Sammen med mamma Susann, pappa Thomas og fetter Jørgen begynner de den lange reisen til Tikopia.
Ivi og familien ankommer Tikopia. Her møter de menneskene som bor der, og så må de hilse på høvdingen.
Ivi og Jack blir kjent med øya og tar oss med på en skattejakt sammen med de innfødte barna på Tikopia.
Ivi og Jørgen drar på kanotur til ytterkanten av revet med noen av de andre store barna på øya. Hvordan er det å leve uten butikk og penger? Pappa Thomas må på fisketur.
Ivi går på skole på Tikopia. Hvordan er skolen her i forhold til hjemme?
Kokosnøtter er veldig gode, men det er ikke så lett å klatre opp for å hente dem ned. Høvding Tafua forteller en historie til barna.
I dag blir vi kjent med alle gjøremålene Ivi og Jack gjør på en helt vanlig dag på Tikopia. Det er noe likt som hjemme i Norge, men det er ganske annerledes også.
Ivi, Jack, Jørgen, mamma og pappa ordner med vannet på Tikopia. Der får man ikke vann ut av en kran på kjøkkenet. Alle må ut i jungelen for å ordne opp.
Jørgen fyller 16 år og han skal få seg en tatovering, mens Ivi og familien er med på en kroning av en ny høvding.
Det kommer en stor seilbåt til Tikopia. Det er spennende å vise dem rundt på øya.
Det er ganske annerledes å lage pannekaker på Tikopia. Man finner noen egg i skogen, og så noen kokosnøtter...
Pappaen til Ivi har fått en skilpadde. Han vet ikke hva han skal gjøre med den, men får hjelp av naboen.
Det er jul. Ivi og familien sier farvel til alle vennene, papegøyen Polly, katten Stripa, kyllingen Super og høvding Tafua. I dag skal de reise fra Tikopia.
Flaskepostgjengen gjør seg klare for ny tur ut på havet. Det pakkes, tas farvel og gjøres klart for å krysse Atlanterhavet.
I 3 uker, uten å se land og uten å bevege seg utenfor båten, skal familien konkurrere i en regatta sammen med 200 andre båter. Hvordan skal dette bli?
Karibien er ikke bare paradis. Her møter familien mye plast i havet, sykdom og en pandemi som rammer hele verden. Eller kaos, som det også heter.
Familien tar sjansen på å reise videre i en verden som er nedstengt. De forsøker å snirkle seg oppover USA-kysten sammen med båten til fetter Jørgen.
New York er totalt nedstengt. Seilasen går videre nordover mot Grønland, og møte med brugdehai og isfjell. Luer må strikkes og Jørgen må sys sammen.
En røff seilas over Nord-Atlanteren i 10 meter høye bølger venter, men etter ett år til sjøs skal det bli godt å komme hjem til venner.