W tym odcinku Legendy PRL wybrały się na międzynarodową wycieczkę. Odwiedzimy muzeum Skody znajdujące się na terenie byłej Czechosłowacji. Na przykładzie tej marki poznamy historię motoryzacji tego regionu. Czy w Czechosłowacji borykali się z takimi samymi problemami, jak w naszej Polsce Ludowej? Dotrzemy też do miejsca, gdzie zwykli miłośnicy motoryzacji nie mają wstępu. Wejdziemy domagazynów muzeum Skody.
Ten odcinek zaczniemy w miejscu niezwykłym - na ulicy Ayrtona Senny. Jest tylko jedna taka ulica w Polsce. Znajduje się w Wałbrzychu i prowadzi do niezwykłego muzeum. Muzeum poświęconego polskim sportom motorowym. Jego założycielemjest człowiek, który swoje życie poświęcił dla naszego sportu. To Jurek Mazur.
W dzisiejszym odcinku Pan Mikiciuk przybliżył nam postać Pana Tomasz Andrzeja Krajewskiego, konstruktora pierwszych polskich motorynek. Pan Krajewski zaprojektował kilka modeli motorynek, które niestety nigdy nie weszły do masowej produkcji aczkolwiek posiadały nowatorskie rozwiązania i były bardziej zaawansowane technicznie niż później wypuszczone motorynki marki Romet.
Podążymy tropem najbardziej niezwykłych pojazdów rządowych peerelowskich dygnitarzy - pokażemy niezwykle oryginalną Tatrę 600 Tatraplan oraz auto, w którego istnienie i odnalezienie mało kto wierzył: pancernego Cadillaka Fleetwooda zamówionego specjalnie dla Edwarda Gierka! Wart tyle co 50 dużych fiatów wóz miał służyć do ewakuacji pierwszego sekretarza KC z kraju, jednak historia wyznaczyła mu zupełnie inną rolę...
W dzisiejszym odcinku zostało wiele powiedziane na temat Syreny. Pan Patryk zaprezentował nam dwie niesamowite syreny. Pierwsza z nich to kopia Syreny Sport. FSO Syrena Sport to dwudrzwiowe coupé z nadwoziem wykonanym z tworzyw sztucznych, opartym na stalowej, samonośnej płycie podłogowej. Źródłem napędu auta był nowo skonstruowany czterosuwowy, dwucylindrowy, chłodzony powietrzem silnik typu Boxer z aluminiowym korpusem nazwany S16. Żeliwne cylindry, tłoki i zmodyfikowane[1] aluminiowe głowice były elementami z silnika S03motocykla SFM Junak. Prototypowy silnik otrzymał osprzęt (gaźniki, zapłon, pompa paliwa) z francuskiego samochodu Panhard Dyna Zi przy pojemności 698 cm³ rozwijał moc ok. 35 KM przy 5000 obrotów. Jednostkę napędową umieszczono przed przednią osią, napędzała ona koła przednie za pomocą czterostopniowej skrzyni biegów identycznej jak w modelu Syrena 100, z której przeniesiono także zawieszenie przednie (niezależne z pojedynczym, poprzecznym resorem piórowym, dolnymi wahaczami poprzecznymi oraz hydraulicznymi amortyzatorami obustronnego działania), które zmodyfikowano ze względu na wymiary Syreny Sport i nisko przebiegająca linię maski[2]. Specyficzne dla pojazdu było zawieszenie tylnych kół, oparte na wahaczach wleczonych, drążkach skrętnych i niemal poziomo umieszczonych hydraulicznych amortyzatorach, oraz hydrauliczny napęd sprzęgła i mechanizm zmiany biegów w podłodze. Jako ciekawostkę zamieszczamy jedyny zachowany materiał wideo pochodzący z archiwum TVP prezentujący Syrenę Sport.
W tym odcinku Patryk Mikiciuk spotka się ze studentami wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, którzy właśnie pracują nad nowym wyglądem kultowej Warszawy. Zaprosi też grupę zdolnych rysowników na spotkanie z Tadeuszem Jelcem - słynny projektant, od 20 lat pracujący dla marki Jaguar, zainspiruje ich do zaprojektowania współczesnego modelu Poloneza!