A film elején különböző helyeken (Budapest, vidéki város, falu) általános és középiskolás órákon szembesülhetünk azzal, hogy mit tudhat egy diák az első világháborúról, majd az egykori katonák kezdik el mesélni élményeiket arról, mit éreztek a háború kitörésének hírére, hogy történt a bevonulás, hogy élték meg az első rohamot az orosz fronton, hogyan történt Przemysl körülzárása és feladása, milyen kalandokba keveredtek a helyi lakossággal Szerbiában és Romániában.
A "Magyarok és az első világháború" című sorozat második része az olaszországi hadszíntér eseményeivel foglalkozik. A háborús visszaemlékezések mellett 23 egykori katonával visszatérünk a nagyobb háborús helyszínekre, akik felkeresik az ottani katonai temetőket is, találkoznak olasz veteránokkal és Fossalta di Piavéban egy keresztelőkápolna felavatási ünnepségén a két ország himnuszai elhangzásakor összeölelkezve fejezik ki megbékélésüket, s dobnak koszorút a Piave folyóba.
A film bemutatja, hogy az egykori első világháborút megjárt katonák hogyan élték át a különböző hadszíntereken a világháború végét, hogyan ment végbe a hazatérés azoknak akik nem estek hadifogságba. Megtudjuk, hogy mit jelentett a hadifogság Oroszországban, hadifogolyként dolgozni, sokszor még szerelmek kialakulásával is, és mit jelentett nyugati fogolynak lenni.
A film a háborúból hazatérők emlékeivel kezdődik, hogyan érzékelték az itthoni forradalmakat, majd a Tanácsköztársaság kikiáltását, s mindezek mit jelentettek például Dunapatajon és Hódmezővásárhelyen élők számára. Mindezek után hogyan fogadták Trianon békediktátumát, főleg azok, akik a csonkítással Magyarország határain kívülre kerültek és oda kellett volna visszamenniük.